Hlavní navigace

Rodičovská, následně nová mateřská

  • (neregistrovaný) 217.11.250.---

    20. 6. 2018 10:22

    Dobrý den, prosím poradíte mi?
    Zaměstnankyni končí RD - 3 rok 10.8.2018, je opět těhotná a předpokládaný porod je v 21.12.2018.
    Pokud by zažádala o neplacené volno (vím, že jí zaměstnavatel vyhoví), tak PPM by se počítala z období kdy pracovala, ale pokud by vyšel nižší vyměřovací základ, tak se přihlíží k předchozímu z kterého se vyplácela PPM na první dítě, že ?
    Děkuji moc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 6. 2018 11:38

      bet (neregistrovaný) 91.214.158.---

      Re: rodičovská, následně nová mateřská
      Dobrý den, z webu ČSSZ - časté dotazy, myslím, že se vás týká. Momentálně jsem na rodičovské dovolené s dvouletým dítětem. Pokud bych otěhotněla, ještě než opět nastoupím do zaměstnání, nebudu mít v rozhodném období žádný příjem. Z čeho se mi vypočítá peněžitá pomoc mateřství? Od ukončení VŠ (před 10 lety) jsem zaměstnaná u stejného zaměstnavatele.
      Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, před nástupem na PPM. Podmínkou je započitatelný příjem alespoň 7 kalendářních dnů . Není-li splněno výše, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem alespoň 30 kalendářních dnů.
      Nelze-li určit předchozí kalendářní rok, který obsahuje započitatelný příjem a současně alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž by se dělil tento příjem, je denním vyměřovacím základem započitatelný příjem, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl za kalendářní den v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost.
      Budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než Vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 3 ZNP se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (§ 19 odst. 3 ZNP).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).