Hlavní navigace

Těhotenství ve výpovědní nebo zkuš. době

• (neregistrovaný) 37.221.253.---

25. 6. 2018 19:09

Dobrý den, Předem se omlouvám, jestli sem tento dotaz nepatří, ale kamarádka mi poradila, abych zkusila napsat sem.
    10 let pracuji ve firmě jako nákupčí a poslední rok má firma finanční problémy - výplaty chodí s velkým zpožděním, neplatí se dodavatelům, takže mám problém s nakupováním, když se dodavatelům neplatí, kolegové jsou nervózní. Jsem z toho už opravdu vynervovaná a uvažuji o tom, že podám výpověď. je to však ještě jedna věc - už je mi hodně přes 30 let a s manželem usilujeme o miminko. Bohužel se to zatím nějak nedaří.
    Co když bych podala výpověď a ve výpovědní době otěhotněla? Nebo si našla práci a otěhotněla ve zkušební době? Měla bych vůbec nárok ma mateřskou?
    Moc děkuji za případné rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 6. 2018 19:29

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Re: Těhotenství ve výpovědní nebo zkuš.
      Když dáte výpověď a ještě jako zaměstnaná otěhotníte, pak přesto poměr skončí v den, kdy skončit měl. Ale přijde v úvahu ochranná lhůta, když nebudete mít jiné zaměstnání (pozor, ochranná lhůta je jen když poměr skončí v době těhotenství). Tzn. že když první den pobírání PPM (peněžité pomoci v mateřství) spadne do doby 180 kal. dnů ode dne skončení poměru a zároveň když nasčítáte aspoň 270 kal dnů pojištění ve dvou letech před začátkem PPM, budete mít nárok na PPM na základě výdělků z tohoto ukončeného poměru.
      Přičemž začátek PPM si můžete zvolit v rozmezí 56 až 42 kal. dnů před pravděpodobným dnem porodu, dle určení lékaře.
      Když ale nastoupíte jinam, budete těhotná a dostanete zrušení ve zkušební době, pak také poměr skončí a ochranná lhůta bude jen tak dlouhá, jak dlouho trvalo to nové zaměstnání.

• 25. 6. 2018 19:29

Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

Na PPM byste po skončení zaměstnání měla nárok v případě, že bude PP končit už v době těhotenství. "Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění;"

Ve zkušební době se s vámi může (ale nemusí) zaměstnavatel rozloučit, až zjistí, že jste těhotná. V takovém případě je ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik dnů trvalo zaměstnání.

• 25. 6. 2018 20:32

Zina (neregistrovaný) 37.221.253.---

Moc vám oběma děkuji. Uvidíme jak to se mnou dopadne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).