Hlavní navigace

Mateřská dovolená - druhé dítě

  • (neregistrovaný) 188.75.177.---

    10. 7. 2018 15:19

    Dobrý den, moc prosím o radu :-)

    jsem na rodičovské dovolené v srpnu budou dítěti 4roky, ale jsem v jiném stavu a termín nástupu na mateřskou mam na začátku října. Prosím o radu, mám vůbec nárok na mateřskou dovolenou, prosím zároveň i o názor zda vůbec mám znovu nastoupit do zaměstnání či jít na neschopenku (bude se mi vůbec vyplácet)?

    Moc Vám děkuji za rady.

    Hezký den.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 7. 2018 15:33

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská dovolená - druhé dítě
      Rodičovskou dovolenou lze čerpat pouze do 3 let věku dítěte. Pokud je dítěti více, nemůžete nyni čerpat rodičovskou dovolenou.

    • 11. 7. 2018 15:39

      Fafejtová (neregistrovaný) 188.75.177.---

      Re: mateřská dovolená - druhé dítě
      Dobrý den,
      děkuji za reakci, mám řádně zažádáno a prodlouženo do 4let věku dítěte se souhlasem zaměstnavatele. Děkuji

    • 11. 7. 2018 16:00

      danaka (neregistrovaný) 90.176.143.---

      Re: mateřská dovolená - druhé dítě
      to spíš máte neplacené volno ne? ne rodičák

    • 11. 7. 2018 16:09

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: mateřská dovolená - druhé dítě
      Asi si pletete čerpání rodičovské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku.

      Rodičovská dovolená = volno u zaměstnavatele k prohloubení péče o dítě
      Zákoník práce § 196 .. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

      Pravděpodobně jste požádala na Úřadu práce o pobírání rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte. Pobírání rodičovského příspěvku ale nesouvisí s čerpáním rodičovské dovolené. Můžete čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek. Nebo můžete chodit do zaměstnání a současně pobírat rodičovský příspěvek.

      U zaměstnavatele musíte být nyní nějak vedena - ale jak? Nemůžete u něj být vedena jako osoba, která čerpá rodičovskou dovolenou (dítěti jsou více jak 3 roky). Jediné, co mě napadá, že jste uzavřeli dohodu o neplaceném volnu. Doporučuji Vás, abyste to zjistila, jak to u zaměstnavatele nyní máte. A podle toho se domluvit, co dál. Zda máte domluvené neplacené volno - a hlavně do kdy přesně.
      A zda Vám neplacené volno prodlouží či neprodlouží do doby nástupu na novou mateřskou dovolenou.

      A u Úřadu práce si zjistěte, za který měsíc naposledy obdržíte rodičovský příspěvek. Protože poslední příspěvek, pokud je v nižší částce jak předposlední příspěvek, se slučuje s předposledním příspěvkem. A mohlo by se stát, že byste v srpnu (pokud byste nenastoupila zpět do zaměstnání), nebyla u své zdravotní pojišťovny nahlášena jako osoba, za kterou platí zdravotní pojištění stát v kategorii osoby pobírající rodičovský příspěvek a měla byste s tím problémy. Nezapomeňte, že rodičovský příspěvek se pobírá zpětně, takže v srpnu dostanete příspěvek za červenec. A pokud nedostanete v září příspěvek za srpen, tak musíte již mít zdravotní pojištění od srpna vyřešené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).