Hlavní navigace

Vložení nemovitosti do majetku/pronájmy

  • 193.86.205.---

    27. 7. 2018 8:22

    Dobrý den,
    prosím o potvrzení/vyvrácení mé domněnky:
    občan, příjmy podle par.6 a 9
    několik let pronajímá byt, dosud uplatňoval jen 30% výdaje
    nyní by chtěl uplatňovat skutečné, chtěl by nemovitost vložit do majetku, moje otázka zní - jak stanovit cenu
    našla jsem, že pokud vlastní déle než 5 let, tak by měl být posudek.
    U poplatníka, který má příjmy z nájmu podle § 9, je třeba reprodukční pořizovací cenu stanovit již při zahájení nájmu.
    Jedná se mi o to, že první nájem byl již v roce 2011, to by se měl dělat odhad na cenu roku 2011? Nebo lze udělat cenu současnou?
    Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 7. 2018 9:03

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: vložení nemovitosti do majetku/proná
      Také přeji hezké ráno
      1) u příjmů podle § 9 ZDP nelze vložit majetek do "obchodního majetku". Resp. podle 9/6 ZDP "se movitý majetek, o kterém je účtováno, nepovažuje za obchodní majetek ve smyslu daně z příjmů fyzických osob." Jen zcela technická připomínka, aby pak nebyla starost navíc při případném prodeji majetku a možnosti osvobození příjmu z tohoto prodeje.
      2) ano, pokud poplatník pořídil úplatně tento majetek v době delší než 5 let před před zahájením nájmu, tak se pro stanovení vstupní ceny použije reprodukční pořizovací cena. Což znamená, že si poplatník musí nechat udělat znalecký posudek na cenu roku 2011.
      3) konzultovala bych s daňovým poradcem (resp. si od něj nechala napsat stanovisko) kdy započnou daňové odpisy majetku. Tj. že rok, kdy poplatník poprvé uplatní skutečné výdaje k příjmům dle § 9 ZDP, bude prvním rokem odepisování.

    • 27. 7. 2018 9:21

      jitule* (neregistrovaný) 90.177.95.---

      Re: vložení nemovitosti do majetku/proná
      >>Dobrý den,
      >>prosím o potvrzení/vyvrácení mé domněnky:
      >>občan, příjmy podle par.6 a 9
      >>několik let pronajímá byt, dosud uplatňoval jen 30%
      >>výdaje
      >>nyní by chtěl uplatňovat skutečné, chtěl by
      >>nemovitost
      >>vložit do majetku, moje otázka zní - jak stanovit
      >>cenu
      >>našla jsem, že pokud vlastní déle než 5 let, tak by
      >>měl být posudek.
      >>U poplatníka, který má příjmy z nájmu podle § 9, je
      >>třeba reprodukční pořizovací cenu stanovit již při
      >>zahájení nájmu.
      >>Jedná se mi o to, že první nájem byl již v roce 2011,
      >>to by se měl dělat odhad na cenu roku 2011? Nebo lze
      >>udělat cenu současnou?
      >>Předem děkuji.
      >>
      >
      >Dobrý den, co se týká toho ocenění, tak tam je potřeba testovat 5 let ke ni zahájení nájmu, tzn. k roku 2011. Pokud došlo k úplatnému nabytí do 5 let před zahájením nájmu, tedy před r. 2011, pak by byla nemovitost oceněna pořizovací cenou.

    • 27. 7. 2018 10:20

      EvaCe

      Re: vložení nemovitosti do majetku/proná
      vlastnictví jednotky převedeno z LBD v roce 2012 - zápis v KN
      bydlelo se tam od roku 1998

    • 27. 7. 2018 10:39

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: vložení nemovitosti do majetku/proná
      Takže v roce 2011 to nebyl nájem, ale podnájem se souhlasem vlastníka majetku (tj.LBD) ?
      A až v roce 2012 byl majetek nabytý - bezúplatně ?
      Bylo ocenění bytu uvedeno v oficiálním dokumentu k převodu
      (z účetnictví LBD-hodnota historická, snížená o uplatněné oprávky)?

    • 27. 7. 2018 11:27

      EvaCe

      Re: vložení nemovitosti do majetku/proná
      ano, v roce 2011 podnájem se souhlasem
      v roce 1998 koupil "práva k bytu" - nevím jak to lépe vystihnout, spíš něco jako "odstupné?" původnímu členovi družstva
      v roce 2012 pak koupil od LBD a je zapsán v KN jako vlastník
      smlouvu o převodu z LBD jsem neviděla, seženu si ji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).