Hlavní navigace

Soudně stanovené výživné - exekuce

 • 149.255.83.---

  7. 8. 2018 22:50

  Dobrý den, poprosil bych o konzultaci ohledně exekučních srážek ze mzdy. Klient má zaměstnance na DPP. Zaměstnanec výživné neplatil, takže mu soud stanovil pevnou měsíční částku výživného 3500 Kč. Podle mého názoru se v tomto případě v podstatě jedná o "exekuci", i když ji nenařídil exekutor, ale soud. Vzhledem k nízké čisté mzdě však při použití standardního výpočtu exekučních srážek nedosahuje maximální možná srážka ani soudem stanovených 3500 Kč, ale pouze cca. 2000 Kč.

  Nevím si v tomto případě rady s tím, zda srážet celou pevnou měsíční nařízenou částku ( 3500 Kč), nebo postupovat klasickým výpočtem pro exekuce a pokud to tak vyjde, srazit klidně i méně.

  Předem bych poděkoval expertům na exekuce za konzultaci

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2018 14:14

   ... (neregistrovaný) 185.16.181.---

   Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
   Soud buď schválí dohodu rozvádějících se rodičů nebo na návrh jednoho z nich výživné určí. Pokud vám zaměstnanec donesl tento papír, nejde o exekuční příkaz, ale můžete se zaměstnancem uzavřít dohodu o srážkách ze mzdy. Srážky by neměly překročit výši jako při exekuci. Pouze pokud máte v ruce papír od soudu adresovaný vám jako zaměstnavateli, který se jmenuje usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, potom jde o exekuci nařízenou soudem a nikoli exekutorem, jak naznačujete.

  • 10. 8. 2018 14:56

   Shield

   Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
   Dobrý den, děkuji za reakci. Ano, máme přesně toto usnesení adresované zaměstnavateli. Takže i v tomto případě by neměla srážka přesáhnout výši jako při exekuci, předpokládám?

  • 13. 8. 2018 8:37

   ... (neregistrovaný) 185.16.181.---

   Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
   V tom případě provádíte srážky ve výši jako pro přednostní pohledávku. Větší srážku provádět nesmíte, ani když s tím dlužník souhlasí. Doplatek musí zaměstnanec posílat sám.
   § 281 OSŘ
   Provádět srážky ze mzdy ve větším rozsahu, než dovolují ustanovení tohoto zákona, je nepřípustné, a to i když s tím povinný souhlasí.

  • 13. 8. 2018 9:00

   Shield

   Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
   Dobrý den, děkuji Vám moc za odpověď, o tomto § jsem nevěděl. Situaci jsem konzultovat i jinde a tam mi bylo řečeno, že se lze se zaměstnancem domluvit. Toto je tedy zásadní. Ještě jednou díky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).