Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
Soud buď schválí dohodu rozvádějících se rodičů nebo na návrh jednoho z nich výživné určí. Pokud vám zaměstnanec donesl tento papír, nejde o exekuční příkaz, ale můžete se zaměstnancem uzavřít dohodu o srážkách ze mzdy. Srážky by neměly překročit výši jako při exekuci. Pouze pokud máte v ruce papír od soudu adresovaný vám jako zaměstnavateli, který se jmenuje usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, potom jde o exekuci nařízenou soudem a nikoli exekutorem, jak naznačujete.
Re: Soudně stanovené výživné - exekuce
V tom případě provádíte srážky ve výši jako pro přednostní pohledávku. Větší srážku provádět nesmíte, ani když s tím dlužník souhlasí. Doplatek musí zaměstnanec posílat sám.
§ 281 OSŘ
Provádět srážky ze mzdy ve větším rozsahu, než dovolují ustanovení tohoto zákona, je nepřípustné, a to i když s tím povinný souhlasí.
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
7. 8. 2018 22:50
Dobrý den, poprosil bych o konzultaci ohledně exekučních srážek ze mzdy. Klient má zaměstnance na DPP. Zaměstnanec výživné neplatil, takže mu soud stanovil pevnou měsíční částku výživného 3500 Kč. Podle mého názoru se v tomto případě v podstatě jedná o "exekuci", i když ji nenařídil exekutor, ale soud. Vzhledem k nízké čisté mzdě však při použití standardního výpočtu exekučních srážek nedosahuje maximální možná srážka ani soudem stanovených 3500 Kč, ale pouze cca. 2000 Kč.
Nevím si v tomto případě rady s tím, zda srážet celou pevnou měsíční nařízenou částku ( 3500 Kč), nebo postupovat klasickým výpočtem pro exekuce a pokud to tak vyjde, srazit klidně i méně.
Předem bych poděkoval expertům na exekuce za konzultaci