Hlavní navigace

Okamžité zruš. prac. poměru zaměstnancem

 • (neregistrovaný) 89.103.205.---

  10. 8. 2018 17:46

  Dobrý den, u okamžitého zruš. prac. poměru ze strany zaměstnance je v Zákoníku Práce definována subjektivní a objektivní doba, kdy jde prac. poměr zrušit.
  Jde mi o následující věc: Pokud bych se dnes (v srpnu) rozhodla zrušit prac. poměr, pro což důvod vznikl v dubnu (u výplaty za měsíc duben), jde to ještě?
  Já se o problému dozvěděla v květnu - z pásky za duben.
  Pokud bych přihlédla k v zákoníku definovaným dvěma měsícům, jsem mimo.
  Ale co ta doba jednoho roku od vzniku problému? Mohu ji stále využít, i když už uplynuly stanovené dva měsíce subjektivní doby? Ale stále ještě běží roční lhůta možnosti PP zrušit?
  Tohle mi není jasné, díky za vysvětlení, Lucie

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 8. 2018 18:24

   VH

   Re: Okamžité zruš. prac. poměru zaměstna
   Zrušit PP okamžitě je možné v případě, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její náhradu ani do 15 dnů po splatnosti. Mzda za práci vykonanou v dubnu byla splatná nejpozději 31.5., k tomuto datu je třeba připočítat náhradní lhůtu 15 dnů = nejdříve jste mohla PP zrušit okamžitě 16.6.2018.
   Lhůta subjektivní a objektivní běží nezávisle na sebe; lhůta objektivní chrání v tomto případě zaměstnavatele, pokud by se zaměstnanec o důvodu okamžitého zrušení v jejím průběhu vůbec nedověděl.

   Nepíšete konkrétní data - podstatné je, kdy jste se dověděla, že vám zaměstnavatel mzdu za duben nevyplatil ani nejpozději 15.6. (vzhledem k tomu, že je dnes 10.8., pozdě ještě není).
   Pokud jste se o tom dověděla např. 20.6., dvouměsíční lhůta končí 20.8.2018.
   Důvod pro okamžité zrušení vznikl 15.6., roční objektivní lhůta by běžela do 15.6.2019, ale tím, že jste se o důvodu okamžitého zrušení dověděla, uplynutím subjektivní lhůty možnost zrušit PP okamžitě končí (chcete-li skutečně PP zrušit okamžitě, nesmíte subjektivní lhůtu zmeškat).
   Pokud byste se o důvodu okamžitého zrušení dověděla např. až 13.6.2019, celá subjektivní lhůta by neplynula a možnost zrušit PP by skončila uplynutím objektivní lhůty 15.6.2019.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).