Hlavní navigace

Počet dnů dovolené po RD

  • (neregistrovaný) 90.183.134.---

    15. 8. 2018 7:44

    Dobrý den,
    6.8.2018 jsem nastoupila po rodičovské do práce.Můžete mi prosím poradit, na kolik dní řádné dovolené budu mít nárok,když počet za celý rok je 20 dnů?
    Děkuji Elí

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 8. 2018 7:50

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: počet dnů dovolené po RD
      Po 60 odpracovaných směnách vám vznikne celoroční nárok dovolené, který bude krácen o dny RD, takže budete mít 20-5 =15 dnů. Pokud však budete do konce roku mít nemocenskou, OČR nebo neplacené volno tak by opět mohlo dojít ke krácení dovolené. V horším případě, kdy do konce roku nestihnete odpracovat alespoň 60 směn, pak by vznikl nárok na dovolenou pouze za odpracované dny.

    • 15. 8. 2018 8:39

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Paní Jasná, prosím, já se domnívám, že novelou Zp č. 310/2017 došlo ke změně v hodnocení doby, která se považuje za výkon práce. Došlo ke změně ve znění § 216, odst. 2. Nebo si to špatně vykládám ?

      (2) Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, doba poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění, doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doba péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

      díky za váš názor a přeji hezký den

    • 15. 8. 2018 8:44

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Nebo jsem našla třeba zde .

      https://www.mesec.cz/clanky/pravidla-pro-osetrovani-clena-rodiny-se-meni-jak-budete-nove-chraneni-v-praci/

      Výhody pro dovolenou
      Nejen doba poskytování dlouhodobé péče, ale doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti a doba péče o dítě mladší než 10 let, se bude pro účely dovolené posuzovat jako výkon práce. Doba, kdy zaměstnanec absentoval z uvedených důvodů v zaměstnání, se tedy nebude započítávat pro účely krácení dovolené za omluvenou absenci. Čtěte podrobnosti: Jste-li nemocní 100 dnů a více, přijdete o část dovolené
      V případě dlouhodobé péče se bude nastoupená dovolená přerušovat stejně, jako je tomu již nyní v případě, kdy zaměstnanec ošetřuje nemocného člena rodiny. Dovolená se nebude přerušovat v případě, že bude na dobu dlouhodobé péče zaměstnanci určena na základě jeho žádosti.

    • 15. 8. 2018 8:50

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Vám jde zřejmě o tuto pasáž:
      doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby,
      po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

      To se týká otce, který je na RD s dítětem. Otec nemá MD, ale hned RD. Tady je myšlena ta doba, těch 28 týdnů, kdy má matka nárok na MD, ale otec má RD.

    • 15. 8. 2018 8:53

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Ne, mně jde o OČR, které již je považováno za výkon práce, tudíž se nepřičítá k ostatním nepřítomnostem pro krácení dovolené.

    • 15. 8. 2018 8:59

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Ano, tak to jsem udělala chybu, OČR se již nebude počítat do krácení.
      Pro tazatelku - na odpovědi to nic nemění, po 60 odpracovaných směnách bude nárok na 15 dnů dovolené.

    • 15. 8. 2018 9:00

      VH

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Samozřejmě si to vysvětluje dobře, to jenom někdo v důsledku toho, že nesleduje změny, radí špatně.

    • 15. 8. 2018 9:18

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Přesně na tohle jsem čekala, opravdu jsem si říkala, že určitě si VH do mě rýpne, to by nebyla ona. Díky, že jste mě nezklamala :-)

    • 15. 8. 2018 10:02

      Elííííí (neregistrovaný) 90.183.134.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Paní Jasná,moc Vám děkuji a přeji hezký sluníčkový den. Elí

    • 15. 8. 2018 10:08

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      >>>>>6.8.2018 jsem nastoupila po rodičovské do
      >>>>>>>práce.Můžete
      >>>>>>>mi prosím poradit, na kolik dní řádné dovolené budu
      >>>>>>>mít nárok,když počet za celý rok je 20 dnů?
      >>>>>>>Děkuji Elí
      >>>>>>

      >>>>>
      >>>>>Paní Jasná, prosím, já se domnívám, že novelou Zp č.
      >>>>>310/20
      >>>>>při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti
      >>>>>s
      >>>>>ním, doba poskytování dlouhodobé péče v případech
      >>>>>podle zákona o nemocenském pojištění, doba ošetřování
      >>>>>dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena
      >>>>>domácnosti v
      >>>>>případech podle zákona o nemocenském pojištění a doba
      >>>>>péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených
      >>>>>zákonem o nemocenském pojištění se pro účely dovolené
      >>>>>posuzuje jako výkon práce.
      >>>>>
      >>>>>díky za váš názor a přeji hezký den
      >>>>
      >>>>Vám jde zřejmě o tuto pasáž:
      >>>>doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou
      >>>>dovolenou do doby,
      >>>>po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou
      >>>>dovolenou.
      >>>>
      >>>>To se týká otce, který je na RD s dítětem. Otec nemá
      >>>>MD, ale hned RD. Tady je myšlena ta doba, těch 28
      >>>>týdnů, kdy má matka nárok na MD, ale otec má RD.
      >>>
      >>>Ne, mně jde o OČR, které již je považováno za výkon
      >>>práce, tudíž se nepřičítá k ostatním nepřítomnostem
      >>>pro
      >>>krácení dovolené.
      >>Samozřejmě si to vysvětluje dobře, to jenom někdo v
      >>důsledku toho, že nesleduje změny, radí špatně.
      >
      >Přesně na tohle jsem čekala, opravdu jsem si říkala,
      >že určitě si VH do mě rýpne, to by nebyla ona. Díky, že
      >jste mě nezklamala :-)

      Nic si z toho nedělejte. Tato odpověď, tedy že OČR se nepočítá do odpracované doby, je tady v poslední době dost často. Já sama jsem také změnu nezaregistrovala. A také se za to omlouvám.
      Jenom je překvapivé, že tato poznámka VH je až nyní. Kladu si otázku, proč až nyní, když téměř okamžitě reaguje na nepřesné nebo chybné odpovědi zejména některých odpovídajících.

    • 15. 8. 2018 10:34

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Já jsem tuto změnu pochytila, psali o ni buď ve mzdové účetní nebo v průvodci (to jsou časopisy, které odebírám), ale on už to je zvyk napsat, že za OČR se dovolená krátí, když to takto platilo spoustu let.
      A jestli jste si všimla, tak hlavním terčem pro VH jsem já. Jak sem již psala, byla jsem si jistá, že VH mi neopomene připomenout, že jsem z jejího pohledu hloupá, neznalá zákonů. a nezklamala. Akorát mi to bere sílu a začínám chápat, proč zde již neodpovídá RenátaH, Jiřina H, all a další. Taky si někdy říkám, že již na toto fórum nebudu chodit a nedávám příspěvek třeba i týden, prostě nechodím zde již pravidelně radit, jak to bylo v předchozích létech.

    • 15. 8. 2018 10:57

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Re: pro p. Jasnou - výkon práce
      Nenechte se odradit kdejakým prudičem. Oni prostě žijí z toho, že prudí, tak jim dopřejme tu radost. Třeba si tím i někdo zvyšuje sebevědomí. Nakonec i VH dokáže občas poradit i odpovědět bez ironie a narážek.
      Ona prostě neumí nebo z nějakého, pro nás nepochopitelného důvodu, nenapíše: Samozřejmě si to vysvětlujete dobře, od 1.6.2018 byla změna...
      ale prostě si neodpustí napsat: v důsledku toho, že nesleduje změny, radí špatně... , a má z toho radost, jak to někomu natřela.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).