Hlavní navigace

Návrh na insolvenci

• 10 2001:9a8:0:----:----:----:----:----

17. 8. 2018 13:24

Rád bych se zeptal, jak probíhá postup při žádosti o insolvenci. Něco jsem si o tom už hledal na netu, ale moc tomu nerozumím. Na http://ideaclub.cz/media/jak-podat-navrh-na-insolvenci píšou, že o insolvenci může v ČR požádat pouze nepodnikající fyzická osoba, která doloží, že se nachází v úpadku a je schopna splatit nejméně 30 % z celkové dlužné částky za 5 let. Pokud soud návrh na insolvenci schválí, následuje návrh způsobu oddlužení. Dlužník má dvě možnosti. Dluh může uhradit buď zpeněžením majetkové podstaty nebo splácením dle předem stanoveného splátkového kalendáře. Během pěti let je povinen uhradit nejméně 30 % z celkové dlužné částky. Poté je mu odpuštěn zbylý dluh. Pokud dluh splatí dříve v celkové výši, je insolvence ukončena. Po celou dobu je dlužník pod dohledem soudem určeného insolvenčního správce. Zajímalo by mne, jak to pak ve skutečnosti je. Peníze jsou mi strhávány přímo z účtu nebo je někam přeposílám? Jsem zaměstnanec, ale bokem si přivydělávám, abych měl na pokrytí dluhů. Nevím jak to právě je pak během insolvence. To už si přivydělávat nesmím? A jak to mám pak splait? Díky.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 17. 8. 2018 14:13

Kara

Re: Návrh na insolvenci
      Já mám dojem, že novela už vypustila to omezení pro podnikající fyzickou osobu, čili že o oddlužení může požádat i podnikající FO. Nevím, jak to funguje s tím splácením z příjmů z podnikání (protože ty peníze se v podnikání musí přece točit), ale co se týká mzdy, tak srážku (dle usnesení) provádí zaměstnavatel a ten ji také odesílá na účet insolvenčního správce.

• 17. 8. 2018 17:20

VH

Viz § 389 a násl. zákona č. 182/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
      Jinak krásná ukázka odpovědi, o kterých se tady v tyto dny psalo: "já mám dojem", "nevím" = odpovědět za každou cenu.

• 19. 8. 2018 11:31

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

>>>Rád bych se zeptal, jak probíhá postup při žádosti o
      >>>insolvenci. Něco jsem si o tom už hledal na netu, ale
      >>>moc tomu nerozumím.
      >>>Na
      Peníze jsou mi strhávány přímo z účtu
      >>>nebo je
      >>>někam přeposílám? Jsem zaměstnanec, ale bokem si
      >>>přivydělávám, abych měl na pokrytí dluhů. Nevím jak
      >>>to
      >>>právě
      >>>je pak během insolvence. To už si přivydělávat
      >>>nesmím?
      >>>A jak to mám pak splait? Díky.
      >>
      >>Já mám dojem, že novela už vypustila to omezení pro
      >>podnikající fyzickou osobu, čili že o oddlužení může
      >>požádat i podnikající FO. Nevím, jak to funguje s tím
      >>splácením z příjmů z podnikání (protože ty peníze se
      >>v
      >>podnikání musí přece točit), ale co se týká mzdy, tak
      >>srážku (dle usnesení) provádí zaměstnavatel a ten ji
      >>také odesílá na účet insolvenčního správce.
      >
      >Viz § 389 a násl. zákona č. 182/2006 Sb., ve znění
      >pozdějších předpisů.
      >Jinak krásná ukázka odpovědi, o kterých se tady v tyto
      >dny psalo: "já mám dojem", "nevím" = odpovědět za
      >každou cenu.

A co má jako být? Neměla jsem čas hledat to, jen jsem si vzpomněla, že k tomu mělo dojít. A kdo to ví přesně, může upřesnit. Podle mého názoru je taková odpověď lepší než nic, protože si dotyčný může začít zjišťovat jiné info a ověřovat, zda je to pravda, zatímco dosud se domníval, že toto omezení platí a že jako podnikající osoba se o bankrot pokoušet nemůže (asi si našel starou informaci).

• 20. 8. 2018 9:24

jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

Souhlasím s Karou. Je to DISKUZE, kdy lidé o nějakém problému diskutují, ten poradí to, ten zase ono, až se dopracují k závěru. Kara dotaz načala, VH dotaz doplnila a tak by to mělo fungovat. A je správné, že Kara napsala ,,mám dojem,, aby tazatel nenabyl přesvědčení, že odpověď je 100% správná a již se dál nepídil po informacích.

• 20. 8. 2018 9:50

1234a (neregistrovaný) 185.16.181.---

je to marný, je to marný, je to marný.
      většina lidí tady ví, že je to diskuze a hlavně ví, co to slovo znamená.
      ale VH a pája si myslí, že psát dotazy na které lze najít odpověď v zákonech (což jsou takřka všechny) je nevhodné, a psaní názorů, nikoliv přímo paragrafů, je též nevhodné.

asi by to chtělo, aby nový majitel stránek opravdu napsal, co chce. zda diskuzi, nebo "poradnu", kde se smí ptát jen na věci, které nelze dohledat v zákoně a o kterých se zde ani jinde nikdy nediskutovalo a "erudovanými" odpovídajícími a blokací těch neerudovaných.
      ovšem co si např. VH představuje pod takovým slovem erudovaný dosud nevím.

• 20. 8. 2018 13:31

alen1 (neregistrovaný) 185.246.210.---

OT:co patří do diskuze
      >>
      >>Souhlasím s Karou. Je to DISKUZE, kdy lidé o nějakém
      >>problému diskutují, ten poradí to, ten zase ono, až
      >>se
      >>dopracují k závěru. Kara dotaz načala, VH dotaz
      >>doplnila a tak by to mělo fungovat. A je správné, že
      >>Kara
      >>napsala ,,mám dojem,, aby tazatel nenabyl
      >>přesvědčení,
      >>že odpověď je 100% správná a již se dál nepídil po
      >>informacích.
      >
      >
      >je to marný, je to marný, je to marný.
      >většina lidí tady ví, že je to diskuze a hlavně ví, co
      >to slovo znamená.
      >ale VH a pája si myslí, že psát dotazy na které lze
      >najít odpověď v zákonech (což jsou takřka všechny) je
      >nevhodné, a psaní názorů, nikoliv přímo paragrafů, je
      >též nevhodné.
      >
      >asi by to chtělo, aby nový majitel stránek opravdu
      >napsal, co chce. zda diskuzi, nebo "poradnu", kde se smí
      >ptát jen na věci, které nelze dohledat v zákoně a o
      >kterých se zde ani jinde nikdy nediskutovalo a
      >"erudovanými" odpovídajícími a blokací těch neerudovaných.
      >ovšem co si např. VH představuje pod takovým slovem
      >erudovaný dosud nevím.
      Můj názor je, že ani odborníci, když se podívají do zákona, nemusí "dohledat" správnou odpověď.
      Tak to prostě je. Proto se tazatelé ptají.
      Má to háček, někteří tazatelé jsou tak "pohodlní", že zásadně nehledají a rovnou to chtějí na podnose.A jak je poznat?
      Většinou až podle reakce, pokud nedostanou ihned co chtějí začnou nevybíravě napadat odpovídající.
      Ale z druhé strany a vy 1234a to víte nejlépe, že velmi často jsou potřeba přesné termíny. A stejně tak, jako řada dalších odborníků jsem také "postižena" a chci přesná vyjádření. To už je profesionální deformace.
      A najít mezi tím rovnováhu je velmi těžké.

>

• 20. 8. 2018 14:21

Kara

Re: OT:co patří do diskuze
      Alen, a musí všichni nejprve hledat, když něco neví? Je to povinnost? Podle mě ne. Třeba ten tazatel nemá čas pročítat příspěvky, jestli v nich nenajde odpověď na svůj dotaz. Také to někdy dělám, když spěchám. Když mám čas, hledám odpověď na problém nejen zde, ale i jinde. Když čas nemám, hodím dotaz a dělám si svoje a pak se mrknu, jestli přiletěla nějaká odpověď. A jestli to někomu vadí, tak ať neodpovídá, vždyť je to prosté. Je to diskuzní fórum, ne odborné poradenství. A že v odpovědi není naprosto přesné výrazivo a není zcela ucelená? No a co? Podívejte se na moji odpověď, ke které měla VH zase úplně zbytečnou poznámku. Vím, jak se postupuje u insolvence při mzdách a na to jsem odpověděla. A kromě toho jsem měla v hlavě, že to omezení, že o insolvenci nemůže žádat OSVČ, bylo zrušeno, tak jsem na to upozornila s tím, že si to myslím - aby si to mohl tazatel ověřit a třeba zjistit, že i on může žádat. No a že nevím, jakým způsobem splácí OSVČ, to jsem napsala rovnou. Nevidím sebemenší důvod, proč by měl někdo odpovídat pouze pokud ví přesně vše. Je snad VH tady nějaký moderátor, který má rozhodovat, kdo a jak má odpovědět a zda vůbec může odpovědět?
      Nevěděla jsem, na co naráží, protože tu nedávnou diskuzi, kterou svojí arogantní odpovědí - neodpovědí vyprovokoval pája, jsem nečetla. Tak jsem si ji přečetla až teď. Vadí mně arogantní a neslušné příspěvky a napadání, které neobsahují radu na tazatelův problém. Rada "co si takhle prostudovat občanský zákoník?" aniž by aspoň upřesnil, na který paragraf se má tázající zaměřit, není radou. Představte si, že půjdete na radu k právníkovi a ten Vám řekne, abyste si nejprve prostudovala OZ. Přišlo by Vám to normální? Vždyť nakonec na ten dotaz od Fouse ohledně zápisu dožití zde mohl odpovědět naprostý laik, který už tím procesem prošel - tak napíše, co musel na KN přinést.

• 20. 8. 2018 14:57

Vždyť nakonec na ten
      >dotaz od Fouse ohledně zápisu dožití zde mohl odpovědět
      >naprostý laik, který už tím procesem prošel - tak
      >napíše, co musel na KN přinést.

ano, ten dotaz byl naprosto v pořádku, protože:

V Diskuzním fóru si uživatelé volně vyměňují své zkušenosti. Diskutuje se zde o daních, účetnictví, právních problémech atp.

"volně si vyměňují zkušenosti" a vo tom to je. zkusit, jestli se někdo něčím podobným už nezabýval.
      sranda je, že Eva M., která je moderátorkou, tu vznesla nedávno dotaz jak vyřešit dožití družky když druh zemře a nikdo jí nenadal...

• 20. 8. 2018 15:44

alen1 (neregistrovaný) 185.246.210.---

Povinnost to není, ale .......
      Já osobně si natolik vážím svého času, že nerada odpovídám na dotazy, které tazatel ani nezkusil např. vyhledat googlem.
      Ano chápu, někdy je vhodné tazatele nasměrovat.
      To, že si vážím svého času znamená i to, že mám čas se neustále vzdělávat. A o tom to je.
      Také hledám v diskuzi týkající se personalistiky, zákoníku práce a čtu názory praktiků. To mě hodně pomáhá, proto jsem ráda za vás všechny zkušené praktiky.
      Ale diskuze typu ...nechce se mi hledat, tak všichni honem odpovězte to si myslím, že není to pravé.

• 20. 8. 2018 15:47

dann (neregistrovaný) 94.113.171.---

Právník vám to neřekne, protože si za vše nechá zaplatit. A pojem diskuse je něco úplně jiného než pojem poradna. Takže by se především mělo o problému diskutovat,nikoliv ,že sem někdo hodí dotaz na úplně základní věc a čeká odpověď. To opravdu není diskuse.

• 20. 8. 2018 16:00

Kara

Ale vždyť nemusíte reagovat. Pro někoho se jedná o úplně základní věc a pro někoho o španělskou vesnici. Může jít třeba i o inženýra, technika, odborníka, kterému ale když polopatě nevysvětlíte například rozdíl mezi výpovědí a dohodou, tak to prostě nezná.

• 20. 8. 2018 16:13

Jistě, ale tohle by měl najít v té historii. I vy tyto věci vysvětlujete stále stejně. Čtu tady denně a sice většinou odpovídám jen tam, kde si jsem jistý, ale neumím rozlišit z nadpisu, že nechci odpovídat, tedy ani ztrácet čas čtením , toho dne několikátého dotazu na základní věc zákoníku práce.

• 20. 8. 2018 14:35

pokud na dotaz Fouse Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, co je potřeba k zapsání věcného práva o dožití v KN?
      Dekuji

pája odpoví - a co takhle vzít do ruky NOZ a tam si to přečíst? na to není čas nebo chuť?

je to hrubá arogance a sprostota.
      v NOZ se pořádně nevyzná ani Eliáš a chtít po člověku bez právního vzdělání (a to asi Fous bude) aby si to dohledal v NOZ ... a ještě to doplnit arogantní poznámkou...

dožití se tu nijak neřešilo, nedávno jsem to tu taky hledala, protože jsem to sama řešila, a i když jsem si spoustu o tom našla na netu i v NOZ, i právník měl problémy vše řádně ošetřit.
      kdyby tohle pája napsal na dotaz typu - odkdy nemá manžel nárok na slevu na dítě, když se dnes rozvedli? - který se tu pravidelně opakuje co týden a kladou ho "odborníci", tj. mzdové účetní, chápu. ale takhle plivnout na člověka, který se slušně zeptá, dopředu i poděkuje, prostě hnus.

• 20. 8. 2018 14:54

dad (neregistrovaný) 86.49.125.---

Dovolím si jen malou poznámku. Pája umí odpovědět dobře a přesně, ale bohužel má občas své dny a vylije si vztek na nějakém nebohém tazateli. Bohužel mu to nedochází a není schopný pak napsat - pardon, to mi ujelo :-( Myslím, že by mu to v očích jiných vůbec neuškodilo.

• 20. 8. 2018 14:58

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Právě proto, že je to tu otevřená diskuse pro všechny, má zde své místo i Pájovo rejpání, i ty opakované dotazy, které mě, upřímně, taky někdy štvou.

• 20. 8. 2018 15:05

Kara

To není rejpání, to je normální hrubost a neslušnost. A když Vás opakované dotazy štvou, nemusíte na ně reagovat. Někoho neštvou.

• 20. 8. 2018 15:21

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Myslela jsem to tak, že i když jsou někteří zdejší odpovídající protivní a neslušní, jsou tady přínosem, a mimochodem, vás a Jasnou obdivuji za to, jak dokážete pořád dokola trpělivě opakovat ji stokrát napsané...bez ironie, úplně vážně, klobouk dolů...

• 20. 8. 2018 15:51

>>>>pokud na dotaz Fouse Dobrý den, můžete mi prosím
      >>>>sdělit, co je potřeba k zapsání věcného práva o
      >>>>dožití
      >>>>v
      >>>>KN?
      >>>> Dekuji
      >>>>
      >>>>

>>>>
      >>>>dožití se tu nijak neřešilo, nedávno jsem to tu taky
      >>>>hledala, protože jsem to sama řešila, a i když jsem
      >>>>si
      >>>>spoustu o tom našla na netu i v NOZ, i právník měl
      >>>>problémy vše řádně ošetřit.
      >>>>kdyby tohle pája napsal na dotaz typu - odkdy nemá
      >>>>manžel nárok na slevu na dítě, když se dnes rozvedli?
      >>>>-
      >>>>který se tu pravidelně opakuje co týden a kladou ho
      >>>>"odborníci", tj. mzdové účetní, chápu. ale takhle
      >>>>plivnout na člověka, který se slušně zeptá, dopředu i
      >>>>poděkuje, prostě hnus.
      >>>
      >>>Právě proto, že je to tu otevřená diskuse pro
      >>>všechny,
      >>>má zde své místo i Pájovo rejpání, i ty opakované
      >>>dotazy, které mě, upřímně, taky někdy štvou.
      >>
      >>To není rejpání, to je normální hrubost a neslušnost.
      >>A když Vás opakované dotazy štvou, nemusíte na ně
      >>reagovat. Někoho neštvou.
      >
      >Myslela jsem to tak, že i když jsou někteří zdejší
      >odpovídající protivní a neslušní, jsou tady přínosem, a
      >mimochodem, vás a Jasnou obdivuji za to, jak dokážete
      >pořád dokola trpělivě opakovat ji stokrát napsané...bez
      >ironie, úplně vážně, klobouk dolů...

Tak mně to zas tak obdivuhodné nepřipadá. Podporovat lidi v tom, aby nečetli a nedodržovali pravidla - v tom nevidím nic obdivuhodného. Mrkněte kolem sebe , jak nedodržování pravidel (a to od slušného chování, přes pravidla na silnicích, neuklízení po psech atd. ) potom dopadá. Chápu tazatele, kteří něco nemohou najít, nebo nepochopí význam příslušného § v zákonech. Ale , když někdo hodí dotaz a jen čeká, to mi opravdu nepřijde jako diskuze.

• 20. 8. 2018 16:04

Kara

Opět se ptám - ta pravidla o přednostním vyhledávání odpovědí jsou povinná, striktně daná a kdo je nedodrží, má být z diskuze vyloučen? Pravidlem má být slušnost - a to jak v dotazech, tak v odpovědích. Proč ne "hodit dotaz a čekat"? Buď odpoví kdo ví nebo kdo chce - a další třeba přidá svoji trošku do mlýna a vznikne diskuze - anebo ne. Komu to vadí, ať neodpovídá.

• 20. 8. 2018 16:10

>
      >>>>>>který se tu pravidelně opakuje co týden a kladou ho
      >>>>>>"odborníci", tj. mzdové účetní, chápu. ale takhle
      >>>>>>plivnout na člověka, který se slušně zeptá, dopředu i
      >>>>>>poděkuje, prostě hnus.
      >>>>>
      >>>>>Právě proto, že je to tu otevřená diskuse pro
      >>>>>všechny,
      >>>>>má zde své místo i Pájovo rejpání, i ty opakované
      >>>>>

>>
      >>Tak mně to zas tak obdivuhodné nepřipadá. Podporovat
      >>lidi v tom, aby nečetli a nedodržovali pravidla - v
      >>tom nevidím nic obdivuhodného. Mrkněte kolem sebe ,
      >>jak
      >>nedodržování pravidel (a to od slušného chování, přes
      >>pravidla na silnicích, neuklízení po psech atd. )
      >>potom dopadá. Chápu tazatele, kteří něco nemohou
      >>najít,
      >>nebo nepochopí význam příslušného § v zákonech. Ale ,
      >>když někdo hodí dotaz a jen čeká, to mi opravdu
      >>nepřijde
      >>jako diskuze.
      >
      >Opět se ptám - ta pravidla o přednostním vyhledávání
      >odpovědí jsou povinná, striktně daná a kdo je nedodrží,
      >má být z diskuze vyloučen? Pravidlem má být slušnost -
      >a to jak v dotazech, tak v odpovědích. Proč ne "hodit
      >dotaz a čekat"? Buď odpoví kdo ví nebo kdo chce - a
      >další třeba přidá svoji trošku do mlýna a vznikne
      >diskuze - anebo ne. Komu to vadí, ať neodpovídá.

To je sice hezké, ale jak mám vědět, že ten dotaz ani nechci číst a neztrácet čas? Já předpokládám, že napsaný dotaz obsahuje nějaký problém, něco o čem se dá diskutovat. Nikoliv dotaz na základní věc ze zákoníku práce, nebo dotaz , na který je odpovídáno denně. Když otevřu desátý takový dotaz, sice neodpovídám, ale stejně mě to otráví, protože se domnívám, že opravdu by to nemělo být za každou cenu o tom, že se nikdo nebude řídit danými pravidly. Zajímavé, kam se společnost posunuje - ti co dodržují pravidla, jsou kritizováni, ti co je porušují, neustále omlouváni. Nejen tady.

• 20. 8. 2018 16:20

dad (neregistrovaný) 86.49.125.---

>>
      >>>>>>>který se tu pravidelně opakuje co týden a kladou ho
      >>>>>>>"odborníci", tj. mzdové účetní, chápu. ale takhle
      >>>>>>>plivnout na člověka, který se slušně zeptá, dopředu i
      >>>>>>>poděkuje, prostě hnus.
      >>>>>>
      >>>>>>Právě proto, že je to tu otevřená diskuse pro
      >>>>>>všechny,
      >>>>>>má zde své místo i Pájovo rejpání, i ty opakované
      >>>>>>

>>
      >>Opět se ptám - ta pravidla o přednostním vyhledávání
      >>odpovědí jsou povinná, striktně daná a kdo je
      >>nedodrží,
      >>má být z diskuze vyloučen? Pravidlem má být slušnost
      >>-
      >>a to jak v dotazech, tak v odpovědích. Proč ne "hodit
      >>dotaz a čekat"? Buď odpoví kdo ví nebo kdo chce - a
      >>další třeba přidá svoji trošku do mlýna a vznikne
      >>diskuze - anebo ne. Komu to vadí, ať neodpovídá.
      >
      >
      >To je sice hezké, ale jak mám vědět, že ten dotaz ani
      >nechci číst a neztrácet čas? Já předpokládám, že
      >napsaný dotaz obsahuje nějaký problém, něco o čem se dá
      >diskutovat. Nikoliv dotaz na základní věc ze zákoníku
      >práce, nebo dotaz , na který je odpovídáno denně. Když
      >otevřu desátý takový dotaz, sice neodpovídám, ale stejně
      >mě to otráví, protože se domnívám, že opravdu by to
      >nemělo být za každou cenu o tom, že se nikdo nebude
      >řídit danými pravidly. Zajímavé, kam se společnost
      >posunuje - ti co dodržují pravidla, jsou kritizováni, ti co
      >je porušují, neustále omlouváni. Nejen tady.

Možná by nebylo od věci dát do pravidel, že pokud je člověk ochoten někomu pomoct a odpovědět na dotaz, ať tak činí slušným způsobem. Pak přestanou hádky o tom, co si to někdo dovoluje dávat hloupé dotazy a o tom, kdo dodržuje nebo nedodržuje pravidla. Vždyť přece nikdo nikoho nenutí někomu odpovídat!

• 20. 8. 2018 16:27

Kara

Prosím Vás, vždyť ta pravidla jsou doporučená. xJ se tam správně ptá - jsou snad ta "pravidla" nějaké dogma? Proč tady chcete pořád někoho vychovávat? Co když někoho naopak baví odpovídat na opakující se dotazy anebo dát aspoň odkaz na diskuzi, ve které se to probíralo nebo aspoň návrh na nějaká slova, která si dotyčný může dát do vyhledávače, aby se k té diskuzi rychleji dostal. Vám se zdá dotaz triviální a otravný, protože se tu opakovaně vyskytuje, ale sem nechodí jen staří účastníci, kteří si pamatují, že se ty dotazy opakují. Sem chodí číst třeba i začínající účetní, začínající mzdovky, čtou diskuzi a tím se učí. Co je pro Vás známé a otravné, je pro jiného nové a poučné. Nehledě na to, že zákony se mění tak, že co platilo pro daný dotaz loni, nemusí platit letos. Proto tady to diskuzní fórum taky žije. Když dotaz otevřete a zjistíte, že je to zas něco, co tu 100x bylo, tak ho zas zavřete. Pro někoho to může být naopak nové. To diskuzní fórum tady není jen pro zkušené, aby oni mohli diskutovat o nějaké nové situaci, která tu na diskuzi ještě nebyla. Pravidlem by měly být slušně pokládané dotazy a slušné neurážející odpovědi.

• 20. 8. 2018 17:08

1234a (neregistrovaný) 46.13.62.---

Kdo z těch co dodržují pravidla je zde kritizován?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).