Hlavní navigace

Ocenění pozemku - říční koryto

 • 10 2a00:1028:96c1:----:----:----:----:----

  17. 8. 2018 15:26

  Dobrý den,
  nemáte někdo zkušenost s §59a vodního zák.(254/2001), kdy je vlastník pozemku povinen strpět na svém pozemku vodní dílo vybudované před 1.1.2002? A to z pohledu vlastníka vodního díla.

  Jde mi o to, že vlastník pozemku - Povodí - vyzve klienta (vlastníka a provozovatele MVE) k uzavření dohody o jednorázové finanční náhradě za omezení vlastnického práva zák. věcným břemenem k pozemku, na němž se nachází stavba VD ... nevím, jakým způsobem se bude tato náhrada vyčíslovat - jedná se o pozemek (dno říčního koryta), na kterém stojí splav (jez) pro účely MVE.

  V dopisu, který zatím vlastník MVE obdržel, není odkaz na žádnou "oceňovací" vyhlášku, postup apod. Nesetkal jste se s tím již někdo?

  Díky moc za každou radu.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 9. 11. 2018 15:48

   Robinson (neregistrovaný) 89.111.77.---

   Re: Ocenění pozemku - říční koryto
   Znalecké posudky patrně nebudou přihlížet k požadavkům podle rozsudku Nejvyššího soudu 28 Cdo 5820/2016:

   "Náhrada za omezení vlastnického práva má být stanovena na základě úvahy soudu zohledňující veškeré konkrétní okolnosti případu, kupříkladu intenzitu restrikce, délku jejího trvání, podmínky nabytí zatíženého pozemku, skutečnost, zda již v době převodu vlastnického práva dotčená limitace oprávnění vlastníka existovala , jakož i předpokládaný vliv příslušného omezení na tržní cenu nemovitosti."

   Jestliže pozemek byl vodním tokem i před výstavbou jezu, intenzita restrikce vlastnického práva bude zanedbatelná, čemuž by měla odpovídat i náhrada.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).