Hlavní navigace

Nadbytečnost po rodičovské

  • (neregistrovaný) 193.179.62.---

    20. 8. 2018 10:52

    Dobrý den,
    poprosím zkušenější o radu.
    Zaměstnankyně nastoupila po rodičovské dovolené 15.8.
    dostala výpověď pro nadbytečnost, výpovědní lhůta 2 měsíce s 3 měs. odstupné.Na tuto dobu náhradní práce.
    Mzda i odstupné se bude počítat z průměru, který měla při nástupu
    na mateřskou, nebo z pravděpodobného výdělku, který by měla, kdyby místo nebylo zrušeno?Nepočítá se z náhradní práce.
    Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 20. 8. 2018 11:09

      Kara

      Re: Nadbytečnost po rodičovské
      Má tedy končit 31.10. Vy jste přidělili jiný druh práce než má v pracovní smlouvě a ona takto pracuje (čili souhlasila)? Pak by se podle mě měl hodinový průměr pro 4. čtvrtletí vypočítat tak, jak se dle ZP počítá, čili z výdělků a odpracovaných hodin ve 3. čtvrtletí, pokud v něm odpracuje aspoň 21 směn.

    • 20. 8. 2018 11:16

      ilča (neregistrovaný) 193.179.62.---

      Re: Nadbytečnost po rodičovské
      ano souhlasila, tedy i odstupné z průměru za 3 čtvrtletí,
      můžete mě prosím "nakopnout" který je to § ZP?
      Díky

    • 20. 8. 2018 11:25

      ilča (neregistrovaný) 193.179.62.---

      Děkuji
      >>>>Dobrý den,
      >>>>poprosím zkušenější o radu.
      >>>>Zaměstnankyně nastoupila po rodičovské dovolené 15.8.
      >>>>dostala výpověď pro nadbytečnost, výpovědní lhůta 2
      >>>>měsíce s 3 měs. odstupné.Na tuto dobu náhradní práce.
      >>>>Mzda i odstupné se bude počítat z průměru, který měla
      >>>>při nástupu
      >>>>na mateřskou, nebo z pravděpodobného výdělku, který
      >>>>by
      >>>>měla, kdyby místo nebylo zrušeno?Nepočítá se z
      >>>>náhradní práce.
      >>>>Děkuji za radu.
      >>>
      >>>Má tedy končit 31.10. Vy jste přidělili jiný druh
      >>>práce než má v pracovní smlouvě a ona takto pracuje
      >>>(čili
      >>>souhlasila)? Pak by se podle mě měl hodinový průměr
      >>>pro 4. čtvrtletí vypočítat tak, jak se dle ZP počítá,
      >>>čili z výdělků a odpracovaných hodin ve 3. čtvrtletí,
      >>>pokud v něm odpracuje aspoň 21 směn.
      >>ano souhlasila, tedy i odstupné z průměru za 3
      >>čtvrtletí,
      >>můžete mě prosím "nakopnout" který je to § ZP?
      >>Díky
      >
      >§ 353, 354, 355

    • 20. 8. 2018 11:30

      ilča (neregistrovaný) 193.179.62.---

      Re: Nadbytečnost po rodičovské
      A ještě poprosím, pokud by šla na nemocenskou a netrvala na prodloužení výpovědní doby a neodpracovala 21 směn
      vše by se počítalo z pravděpodobného výdělku, který se počítá ze mzdy náhradní práce? Moc děkuji za ochotu.

    • 20. 8. 2018 12:18

      Kara

      Re: Nadbytečnost po rodičovské
      Řeknu to takto: Pokud pracovní poměr skončí ve 4. čtvrtletí, použije se pro výpočet odstupného (i pro zaplacení dovolené nebo další pracovněprávní účely, např. lékař apod.) hodinový průměr, který se vypočítá z výdělků a odpracovaných hodin ve 3. čtvrtletí, pokud v tomto 3. čtvrtletí odpracovala aspoň 21 směn. Pokud není odpracováno ani 21 směn, použije se průměrný výdělek pravděpodobný, tj. zaměstnavatel ho určí tak, aby byl co nejvíce podobný pravdě. Tzn. takový, jakého by asi dosáhla, kdyby v tom 3. čtvrtletí pracovala a odpracovala aspoň 21 směn.

    • 20. 8. 2018 13:08

      ilča (neregistrovaný) 193.179.62.---

      Ještě jednou díky
      >>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>poprosím zkušenější o radu.
      >>>>>>Zaměstnankyně nastoupila po rodičovské dovolené 15.8.
      >>>>>>dostala výpověď pro nadbytečnost, výpovědní lhůta 2
      >>>>>>měsíce s 3 měs. odstupné.Na tuto dobu náhradní práce.
      >>>>>>Mzda i odstupné se bude počítat z průměru, který měla
      >>>>>>při nástupu
      >>>>>>na mateřskou, nebo z pravděpodobného výdělku, který
      >>>>>>by
      >>>>>>měla, kdyby místo nebylo zrušeno?Nepočítá se z
      >>>>>>náhradní práce.
      >>>>>>Děkuji za radu.
      >>>>>
      >>>>>Má tedy končit 31.10. Vy jste přidělili jiný druh
      >>>>>práce než má v pracovní smlouvě a ona takto pracuje
      >>>>>(čili
      >>>>>souhlasila)? Pak by se podle mě měl hodinový průměr
      >>>>>pro 4. čtvrtletí vypočítat tak, jak se dle ZP počítá,
      >>>>>čili z výdělků a odpracovaných hodin ve 3. čtvrtletí,
      >>>>>pokud v něm odpracuje aspoň 21 směn.
      >>>>ano souhlasila, tedy i odstupné z průměru za 3
      >>>>čtvrtletí,
      >>>>můžete mě prosím "nakopnout" který je to § ZP?
      >>>>Díky
      >>>
      >>>§ 353, 354, 355
      >>A ještě poprosím, pokud by šla na nemocenskou a
      >>netrvala na prodloužení výpovědní doby a
      >>neodpracovala 21
      >>směn
      >>vše by se počítalo z pravděpodobného výdělku, který
      >>se
      >>počítá ze mzdy náhradní práce? Moc děkuji za ochotu.
      >
      >Řeknu to takto: Pokud pracovní poměr skončí ve 4.
      >čtvrtletí, použije se pro výpočet odstupného (i pro
      >zaplacení dovolené nebo další pracovněprávní účely, např.
      >lékař apod.) hodinový průměr, který se vypočítá z
      >výdělků a odpracovaných hodin ve 3. čtvrtletí, pokud v tomto
      >3. čtvrtletí odpracovala aspoň 21 směn. Pokud není
      >odpracováno ani 21 směn, použije se průměrný výdělek
      >pravděpodobný, tj. zaměstnavatel ho určí tak, aby byl co
      >nejvíce podobný pravdě. Tzn. takový, jakého by asi
      >dosáhla, kdyby v tom 3. čtvrtletí pracovala a odpracovala
      >aspoň 21 směn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).