Hlavní navigace

Spolupracující osoba - zrušení

• (neregistrovaný) 2a00:1028:919d:----:----:----:----:----

20. 8. 2018 20:46

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující:
    manžel mě uvádí jako spolupracující osobu, já jsem ale otěhotněla a ráda bych šla na ÚP, před tím ale musím zrušit svůj status spolupracující osoby. Chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat ?
    Oznámím to na pojišťovnách a na FÚ ? A co vyplnuji za formulář pro zrušení ? Existuje vůbec nějaký takový ?
    A pak mě ještě zajímá, zda se můžu nechat zrušit zpětně, tj. ted třeba k poslednímu minulého měsíce (července) anebo dokonce již od konce minulého roku (že bych již celý tento rok nebyla spolupracující osoba) ?
    Předem děkuji za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 20. 8. 2018 20:53

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Re: Spolupracující osoba - zrušení
      "Spolupráci" jste měla jako hlavní činnosti, nebo jako vedlejší činnost?
      Platila jste zálohy na zdravotní pojištění a na sociální pojištění?
      Patříte mezi osoby, za které by platil zdravotní pojištění stát?
      A patřila jste mezi ně i v průběhu letošního roku?

• 20. 8. 2018 21:31

RM1 (neregistrovaný) 2a00:1028:919d:----:----:----:----:----

nevím přesně jak myslíte hlavní nebo vedlejší činnost ? - podávala jsem přiznání k dani z příjmu na tu svou část, kterou na mě manžel rozděloval a nic jiného jsem nedělala (nebyla zaměstnaná, nijak jinak nepodnikala, neměla žádné jiné příjmy) Je důležité zda jsem platila zálohy ? Tento rok je totiž manžel za mě neplatil, ale platit je měl... Pokud bych od ledna nebyla spolupracující osoba, tak bych zřejmě byla na ÚP, tudíž by za mě platil ZP stát...

• 20. 8. 2018 22:15

>>>A pak mě ještě zajímá, zda se můžu nechat zrušit
      >>>zpětně, tj. ted třeba k poslednímu minulého měsíce
      >>>(července) anebo dokonce již od konce minulého roku
      >>>(že bych
      >>>již celý tento rok nebyla spolupracující osoba) ?

>nevím přesně jak myslíte hlavní nebo vedlejší činnost
      >? - podávala jsem přiznání k dani z příjmu na tu svou
      >část, kterou na mě manžel rozděloval a nic jiného jsem
      >nedělala (nebyla zaměstnaná, nijak jinak nepodnikala,
      >neměla žádné jiné příjmy) Je důležité zda jsem platila
      >zálohy ? Tento rok je totiž manžel za mě neplatil, ale
      >platit je měl... Pokud bych od ledna nebyla
      >spolupracující osoba, tak bych zřejmě byla na ÚP, tudíž by za mě
      >platil ZP stát...
      >

Zpětně Vás na Úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání nezaregistrují. Takže za Vás stát nebude zpětně ani platit zdravotní pojištění.
      ...............

Na "zpětné" oznámení na ČSSZ a na ZP k začátku roku je pozdě. Podobně tak i na "zpětně" podanou žádost o zrušení registrace k dani na FÚ.
      ...............

* Oznámení na ČSSZ "nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nastala skutečnost, která zakládá tuto povinnost"

https://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/povinnosti.htm
      ...............

* Oznámení na ZP "nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil"

https://www.vzp.cz/platci/informace/strukturovane-postupy/zahajeni-nebo-ukonceni-samostatne-vydelecne-cinnosti
      ...............

* Žádost o zrušení registrace na FÚ "v případě kladného vyřízení žádosti bude registrace zrušena dnem oznámení rozhodnutí o zrušení registrace"

http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5129_2.pdf?201808202210
      ...............

• 20. 8. 2018 22:42

Takže vlastně vše závisí na FÚ, kdy mi to zruší ! Je to tak ? První tedy budu podávat žádost o zrušení na FÚ a po vyřízení zrušení na FÚ budu teprve oznamovat na socce a zdrávce, že to mám zrušené ?!
      Hned zítra to půjdu na FÚ vyřídit. Poradíte mi prosím ještě co mám mít s sebou ? Stačí ten formulář co posíláte ? A tam jen zaškrtnu, že se ruším vůči příjmovce a je to ? Moc děkuji za pomoc.

• 21. 8. 2018 8:26

Nezávisí na to FÚ. Ale na Vás. Vy rozhodujete, kdy byla či kdy bude spolupráce s OSVČ ukončena.
      Registrovaná k dani z příjmu FO můžete být bez ohledu na to, zda spolupracujete s OSVČ či ne - můžete mít i příjmy z jiné činnosti, kvůli které musíte být k dani z příjmu FO registrovaná.

OT.

Sama bych zvážila ukončení spolupráce tak, že posledním dnem spolupráce by bylo 31.08.2018.
      Za měsíc srpen budete mít povinnost platby zálohy na sociální pojištění i zálohy na zdravotní pojištění. A to i v případě, že byste ukončila spolupráci dnes a zítra se šla registrovat jako uchazeč o zaměstnání na Úřad práce.
      V případě, že se rozhodnete oznámit ukončení spolupráce s OSVČ "zpětně", resp. s tím, že posledním dnem spolupráce byl 31.7.2018, tak zde hrozí riziko vyměření pokut.

Nejdřív se musí zajít na OSSZ, kde vystaví "Potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění". Potvrzení doporučuji vzít na ZP a určitě ho budou vyžadovat na Úřadu práce.

Podívejte se na formulář
      Oznámení o ukončení samostatné výdělečné činnosti
      https://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/41769290-904E-4DD8-B97B-65FD695A9AD1/0/893315.pdf

Pak zajít na Vaši zdravotní pojišťovnu, kde nahlásíte ukončení spolupráce s OSVČ. Nechte si hlavně potvrdit, že jste ukončení spolupráce s OSVČ nahlásila, abyste později neměla problémy.
      Na ZP budou chtít vědět, zda si budete dále platit zdravotní pojištění jako OBZP, nebo zda budete zaměstnaná, nebo zda budete spadat do kategorie "státních" pojištěnců. Co se formuláře týká, každá pojišťovna má jiný.
      ZP - buď se nahlásit jako OBZP a platit zdravotní pojištění (ale je nižší, jak zálohy ZP pro OSVČ), nebo jak jste psala se registrovat jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce. Počítejte ale s tím, že těhotenství není nemoc a že Vás budou posílat k potencionálním zaměstnavatelům na pohovory atd.

• 21. 8. 2018 8:11

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Jsem jen zvedava - proc uz nechcete byt spolupracující osobou?

• 21. 8. 2018 10:57

Kvůli ÚP, abych se tam přihlásila a oni za mě platili ZP...
      Pokud víte o nějaké lepší možnosti, tak sem s ní. nemáme peněz na zbyt a řešíme tedy ted opravdu každou možnou situaci. Tato nám zatím vyšla jako nejlepší...

• 21. 8. 2018 11:07

Maxx (neregistrovaný) 62.129.61.---

Jako spolupracující osoba, která bude v budoucnu pobírat rodičovský příspěvek (pokud si neplatíte dobrovolné nemocenské, tak rodičák bude od porodu), budete považována za OSVČ vedlejší. Ty mají limit výdělku, do kterého nemusí platit sociální. Zdravotní musí, ale podle výpočtu (neplatí zde případné zvýšení na minimum).

Není to okamžitá úleva od výdajů, ale budoucí.

Další bod - základ daně rozdělený na 2 osoby, znamená 2x slevu na poplatníka. (také není okamžitá fin. úleva)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).