Hlavní navigace

Au pair a odpočet na dítě

 • (neregistrovaný) 2001:1ae9:28d:----:----:----:----:----

  22. 8. 2018 12:59

  Dobrý den, dcera maturovala v květnu a na konci srpna má odejít do Velké Británie jako au pair. Zatím nikde nepracovala a tam bude brát kapesné. Nyní jsem na ní měl odpočet na vyživované dítě. Jak to bude nyní, když si nadále nebude vydělávat, ale bude pouze ve Velké Británii navštěvovat jazykový kurz (kromě práce au pair). Budu moci uplatnit i nadále odpočet na dítě, když není dosud zaměstnaná?
  Chtěl bych se zeptat, jak to je se sociálním pojištění. Budeme ji ho muset platit tady v ČR a nebo se musí odhlásit?
  Děkuji za odpověď

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 22. 8. 2018 13:22

   Kara

   Re: Au pair a odpočet na dítě
   Pokud maturitou studium ukončila (a už nejde studovat na VŠ nebo v ČR na státem uznanou jazykovou školu), tak se posuzují ještě červenec a srpen. Pokud v červenci ani v srpnu nemá po celý měsíc (tzn. od prvního do poslední dne měsíce) příjem, ze kterého by jí bylo sraženo sociální pojištění (což nemá, když píšete, že dosud nikde nepracovala), tak je studentem do 31.8.2018. Čili ještě za srpen na ni můžete uplatnit zvýhodnění. Od září už nebude mít statut studenta, takže ani zvýhodnění již nemůžete uplatnit. Jazykový kurz v Británii nemůžete brát jako studium (teda toto si myslím, nevím, co to je za školu a zda vůbec půjde o studium).
   No a teď je otázka, zda ta práce au pair má být normálně oficiální zaměstnání, kdy tam bude jako zaměstnanec přihlášena k pojištění. Sociální pojištění v ČR nebudete doplácet, i kdyby tam přihlášena nebyla. Pokud pojištěna bude, tak se jí to pojištění bude také započítávat "do důchodu". Ale co se týká zdravotního, tak pokud tam pojištěna bude a to aspoň půl roku a před odjezdem toto ohlásí své české zdravotní pojišťovně (a poté své české ZP i toho nejméně půl roku pojištění v Anglii doloží), nemusí platit ZP v ČR. Pokud tam pojištěna nebude, anebo bude, ale méně než půl roku, musí za celou dobu platit zdravotní pojištění u české ZP (13,5% z aktuální minimální mzdy, tedy letos měsíčně 1647 Kč).

  • 22. 8. 2018 13:30

   Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

   Re: Au pair a odpočet na dítě
   Pokud o prázdninách celý měsíc nikde nepracovala v pojištěném zaměstnání, tak máte nárok naposledy za srpen.

   Sociální platit nemusí, nemá tady pojištěný příjem. Odhlašovat se taky nemusí, protože není přihlášená. Byla studentem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).