Hlavní navigace

prodej bytu-daň z příjmu

  • (neregistrovaný) 46.227.10.---

    17. 9. 2018 7:02

    Dobrý den, podle §4 ods. 1 písm. u) ZDP když do jednoho roku od prodeje nem., ve které jsem neměla trv. bydliště, použiji peníze na vlastní bydlení, tak se neplatí daň z příjmu. Platí toto i v případě mimořádné splátky hypotéky-umoření dluhu na vlastní bydlení? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 17. 9. 2018 11:35

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      Měla jste jako prodávající bydliště v prodávaném bytu, rod.domě,.. bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let?

      PS. V dotazu je uvedeno chybné písmeno u daného § a odstavce. Asi jste čerpala ze znění ZDP tak z roku 2016 (mezitím ale došlo ke změně písmenka i ke změnám v textu daného odstavce)

    • 17. 9. 2018 13:15

      dag123 (neregistrovaný) 46.227.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      Dobrý den, ne neměla jsem tam bydliště nikdy. Děkuji

    • 17. 9. 2018 13:35

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      V tom případě nejsou dle mého názoru splněny podmínky pro osvobození příjmu. Ale nejsem daňový poradce, takže bez záruky.

    • 17. 9. 2018 13:47

      dag123 (neregistrovaný) 46.227.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      v tom paragrafu je..."obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby"...já to chápu tak, že pokud jsem tam měla bydliště 0-2 roky, tak se to použít může...
      2 a víc se neřeší, to je osvobozeno vždycky...
      Od daňového poradce jsem zjistila, že je ten prodej osvobozený od daně z příjmu, pokud do jednoho roku od prodeje ty peníze požiuju na koupi vlastního bydlení....ale není mi jasné, jestli mimořádná splátka hypotéky už koupeného vlastního bydlení, je to stejné...

    • 17. 9. 2018 13:56

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      >>>>>Dobrý den, podle §4 ods. 1 písm. u) ZDP když do
      >>>>>jednoho roku od prodeje nem., ve které jsem neměla
      >>>>>trv.
      >>>>>bydliště, použiji peníze na vlastní bydlení, tak se
      >>>>>neplatí daň z příjmu. Platí toto i v případě
      >>>>>mimořádné
      >>>>>splátky hypotéky-umoření dluhu na vlastní bydlení?
      >>>>>Děkuji.
      >>>>
      >>>>Měla jste jako prodávající bydliště v prodávaném
      >>>>bytu,
      >>>>rod.domě,.. bezprostředně před prodejem po dobu
      >>>>kratší
      >>>>2 let?

      >>>Dobrý den, ne neměla jsem tam bydliště nikdy. Děkuji
      >>
      >>V tom případě nejsou dle mého názoru splněny podmínky
      >>pro osvobození příjmu. Ale nejsem daňový poradce,
      >>takže bez záruky.
      >
      >v tom paragrafu je..."obdobně se postupuje také u
      >příjmů z prodeje rodinného domu, jednotky, která
      >nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,
      >včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající
      >měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu
      >kratší 2 let a použije-li získané prostředky na uspokojení
      >bytové potřeby"...já to chápu tak, že pokud jsem tam
      >měla bydliště 0-2 roky, tak se to použít může...

      "měla bydliště 0-2 roky" - takto to uvedeno v 4 / 1 / v
      není - je tam uvedeno

      ".. pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby,.. "

      A Vy uvádíte, že "neměla jsem tam bydliště nikdy"
      Takže ani po dobu "kratší 2 let"


      >2 a víc se neřeší, to je osvobozeno vždycky...
      >Od daňového poradce jsem zjistila, že je ten prodej
      >osvobozený od daně z příjmu, pokud do jednoho roku od
      >prodeje ty peníze požiuju na koupi vlastního
      >bydlení....ale není mi jasné, jestli mimořádná splátka hypotéky
      >už koupeného vlastního bydlení, je to stejné...

    • 17. 9. 2018 14:02

      dag123 (neregistrovaný) 46.227.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      Aha, tak to jsem pochopila špatně :o( a jak někdo zjistí, jestli jsem tam třeba měsíc pře prodejem bydlela? Nebo bych tam musela být přihlášena, trvalé bydliště? Každopádně moc děkuji :o)

    • 17. 9. 2018 14:15

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: prodej bytu_daň z příjmu_§ 4/1/v
      S největší pravděpodobností bude chtít správce daně abyste prokázala, že jste tam měla bydliště. Dokáži si představit, že dané skutečnosti budu prokazovat např. tím, že je na mně psaná elektřina nebo plyn a na fakturách je uveden reálný odběr energií. Nebo že donesu pár obálek z pošty, kde bude z daného období razítko pošty na známce a budu uvedena jako adresát. Také bych mohla navrhnout sousedy jako svědky. Můžete se podívat na rozsudky soudů, co všechno lze přeložit jako důkaz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).