Hlavní navigace

Dovolená a nerovnoměrně rozvržená prac.d

 • (neregistrovaný) 194.228.20.---

  18. 9. 2018 15:16

  Dobrý den. Pracuji v obchodě kde děláme týden od pondělí do pátku ranní, celkem 40 hodin. Druhý týden máme odpolední od pondělí do pátku po šesti hodinách, sobota šest a neděle pět. Pokud má zaměstnanec dovolenou v týdnu kdy má odpolední, tak majitelka tvrdí, že víkend musí odpracovat i když mu strhne 40 hodin dovolené. Má pravdu?

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 18. 9. 2018 16:41

   Kara

   Re: Dovolená a nerovnoměrně rozvržená pr
   Jestliže rozvržení pracovní doby nemáte vždy 5 dnů v týdnu, ale 1 týden 5 dnů a 2. týden 7 dnů, tak se nárok na dovolenou přepočítá, takže nemáte mít 20 dnů nebo 25 dnů na rok, ale například 28 dnů (to je příklad, nepřepočítávala jsem to, vzorec je tento: počet plánovaných směn v roce x počet týdnů dovolené ve firmě, tj. 4 nebo 5, děleno průměrný počet týdnů v roce, tj.52,143 v nepřestupném roce).
   Tedy máte více dnů dovolené na rok, protože máte více směn na rok.
   Dovolenou čerpáte ve svých pracovních dnech, tj. ve dnech, na které máte naplánovanou směnu. A za den čerpané dovolené máte dostat náhradu mzdy za tolik hodin, kolik v tom dni měla činit Vaše směna.
   Takže když jste doma na dovolené v týdnu, ve kterém jste měla mít směny od pondělí do pátku, odečte se Vám z toho přepočítaného ročního nároku 5 dnů dovolené a zaplaceno dostanete 40 h dovolené (tj. 5 dnů x 8 h). No a v sobotu a v neděli jste taky doma, protože jste ani směny mít neměla.
   Když budete doma celý týden v týdnu, ve kterém jste měla dělat pondělí až sobota po 6 hodinách a v neděli 5 h, odečte se Vám z toho ročního přepočítaného nároku 7 dní dovolené a zaplaceno máte dostat za 41 h (tj. 6 dnů x 6 h + 1 den x 5 h). Samozřejmě že v sobotu a neděli do práce nepůjdete, protože přece čerpáte dovolenou.
   Když budete v tomtéž týdnu čerpat dovolenou jen od pondělí do pátku a v sobotu a neděli půjdete do práce, odečte se Vám z přepočteného ročního nároku 5 dnů dovolené a náhrada bude za 36 h (tj. 5 x 6 h).
   Ale při takovém pracovním rozvrhu není dodržen odpočinek aspoň 35 h v 7 dnech po sobě jdoucích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).