Hlavní navigace

OSVČ mzdy ano či ne?

• (neregistrovaný) 89.190.75.---

2. 10. 2018 10:41

Prosím vás, zkušené účetní co jste OSVČ nebo zaměstnankyně, o názory. Mám nabídku práce na mzdy u účetní firmy. Majitelka má zaměstnankyně i OSVČ - můžu si vybrat. Má smysl v 50 letech začínat jako OSVČ? Nedovedu si dát plusy a mínusy, proto prosím o zkušenosti z praxe. Jako zaměstnanec odvádím ZP, SP vyšší než OSVČ. Jako zaměstnanec mám nárok na dovolenou, jako OSVČ mám prostě volno neplacené. Firma za mě odvádí velké odvody, jako OSVČ za mě nikdo nic neplatí. Nemoc, nebyla jsem nikdy nemocná, ale u zaměstnavatele nemoc platí, OSVČ si na nemoc musí vydělat.... Plácám se v tom, rozhodování strašné. Prosím, jaké máte zkušenosti a názory? Nechci úplně jasně říct ano nebo ne, to musím stejně sama, ale jak to máte z praxe? Moc děkuji za případné rady, názory. Edita K.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 2. 10. 2018 11:02

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Re: OSVČ mzdy ano či ne?
      >Prosím vás, zkušené účetní co jste OSVČ nebo
      >zaměstnankyně, o názory. Mám nabídku práce na mzdy u účetní
      >firmy. Majitelka má zaměstnankyně i OSVČ - můžu si
      >vybrat. Má smysl v 50 letech začínat jako OSVČ?
      Nevidím v tom problém. Spíš - bude to Vaše jediná "práce"?

Nedovedu si
      >dát plusy a mínusy, proto prosím o zkušenosti z praxe.
      >Jako zaměstnanec odvádím ZP, SP vyšší než OSVČ.
      Také budete mít vyšší starobní důchod

Jako
      >zaměstnanec mám nárok na dovolenou, jako OSVČ mám
      >prostě volno neplacené.
      Pokud vůbec budete mít jako OSVČ nějaké "volno" domluvené

Firma za mě odvádí velké odvody,
      >jako OSVČ za mě nikdo nic neplatí.
      Udělejte si výpočet - jakou částku je účetní firma za Vaši práci ochotna vynaložit. A pak si vypočítejte předpokládanou čistou mzdu. Následně si vypočítejte kolik Vám zůstane v případě, že budete poskytovat firmě službu jako OSVČ. Předpokládejte, že budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, platit si sociální a zdravotní pojištění, platit si nemocenské pojištění. Dále budete mít náklady na mzdový SW, vlastní PC atd.

Nemoc, nebyla jsem
      >nikdy nemocná, ale u zaměstnavatele nemoc platí, OSVČ si
      >na nemoc musí vydělat....
      OSVČ v padesáti by si měla platit alespoň minimální nemocenské pojištění. Stejně bude nakonec dělat i z nemocniční postele, protože práce nepočká a třeba pozdě odeslaná odpověď na Výzvu Kontrolního hlášení je za 30.tis.Kč.

Plácám se v tom, rozhodování

Ještě nějaké otázky, které si budete muset odpovědět, přidám
      * Pokud onemocníte, kdo za Vás zpracuje mzdy klientů účetní firmy? Protože zpracovat se budou muset, nepočkají až budete zdravá.
      * Když uděláte ve své práci chybu, do jaké výše ji budete zaměstnavateli / či svému klientovi - účetní firmě, povinna uhradit?
      * Budete mít vlastní PC, vlastní mzdový SW?
      * Práce z domova - umožní ji firma? Vzdálený přístup? Nebo práce od - do v kanceláři firmy?

• 2. 10. 2018 11:56

pája

>>Prosím vás, zkušené účetní co jste OSVČ nebo
      >>zaměstnankyně, o názory. Mám nabídku práce na mzdy u
      >>účetní
      >>firmy. Majitelka má zaměstnankyně i OSVČ

pokud budete pracovat pouze u této jediné firmy, zavání to zakrytým pracovněprávním vztahem- švarcákem a možností postihu obou účastníků.

>

• 2. 10. 2018 14:42

mirka..p (neregistrovaný) 77.78.85.---

Všechno, co jste napsala, je ptavda, proto bych si jako OSVČ řekla o víc peněz, než jako zaměstnanec. Ale ve věku 50+ už bych také myslela na to, že ze ztejného příjmu ze zaměstnání a OSVČ vychází o hodně vyšší starobní důchod u zaměstnance. Takže, pokud přijmete práci jako OSVČ, je třeba si spořit na důchod nějak alternativně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).