Hlavní navigace

RD - práce - nemoc x RD??

  • (neregistrovaný)

    17. 10. 2018 6:13

    Dobré ráno,
    chtěla jsem se zeptat na následující sitauci:
    žena na RD (končí 12.12.) - před nástupem na tuto RD neodpracovaná doba,takže žádná MD.
    Teď je těhotná,termín porodu 29.1.2019
    Má možnost zaměstnání na HPP od 1.11.2018 ( předvánoční výpomoc s objednávkami v e-shopu). Smlouvu by měla na dobu určitou (6měsíců) Má žena možnost skončit 6-8 týdnů před porodem,jako by šla na ,,mateřskou,,? A z čeho se jí pak spočítá náhrada za tuto dobu? A od kdy se pak počítá RD?
    Snad jsem to vysvětlila srozumitelně,děkuji za vaše postřehy

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2018 7:08

      Líba (neregistrovaný)

      Re: RD - práce - nemoc x RD??
      Pokud žena nemá nárok na PPM a je zaměstnaná, nastoupí 6 týdnů před předpokládaným datem porodu na neschopenku v souvislosti s porodem, která skončí 6 týdnů po porodu. Pro prvních 14 dnů nemoci se pro náhradu použije pravděpodobný průměr. Na rodičovskou dovolenou nastoupí po skončení neschopnosti.

      O rodičovský příspěvek může požádat hned po narození dítěte, ale jestliže v rodině jeden z rodičů má z dávek nemocenského pojištění nárok nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, pouze je-li vyšší než dávky nemocenského pojištění. V tomto případě je doplacen rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a uvedenými dávkami.

    • 17. 10. 2018 8:41

      šárka1991 (neregistrovaný)

      Re: RD - práce - nemoc x RD??
      Dobrý den Líbo,
      tak jestli jsem to pochopila dobře, tak to shrnu: paní nastoupí 1.11. do zaměstnání. Na nemocenskou nastoupí 18.12. - pro zjednodušení porodí 29.1. - konec nemocenské 6 týdnů po porodu, tedy 12.3. a začne čerpat RP. Je to tak? A ještě ze zeptám - 14dní proplatí zam-tel dle průměru, chápu, a pak ty zbylé dny? Sociálka taky z průměru nebo nic (myslím hlavně období po 14. dni nemoci do porodu)?

    • 17. 10. 2018 10:42

      Líba (neregistrovaný)

      Re: RD - práce - nemoc x RD??
      Protože v zaměstnání nebude 12 měsíců, tak rozhodné období pro stanovení denního vyměřovacího základu pro nemocenskou bude od nástupu do konce měsíce předcházejícího sociální události. Ve vámi uvedeném příkladu to bude vyměřovací základ pro SP od 1.11. do 30.11.

    • 17. 10. 2018 12:28

      šárka1991 (neregistrovaný)

      Re: RD - práce - nemoc x RD??
      Bezvadný, děkuji. Já to z toho právě nepochopila, jestli dostane jen náhradu za 14 dní od zaměstnavatele a SP už jí pak nic nevyplatí a bude doma za 0,- Děkuji za vysvětlení, hezký den

    • 17. 10. 2018 13:00

      .. (neregistrovaný)

      Re: RD - práce - nemoc x RD??
      Postřehy - pokud je žena na RD, jak uvádíte, tak má zaměstnavatele. Protože rodičovská dovolená je volno u zaměstnavatele.

      Pokud to nemělo být, že je na RD, ale že pobírá rodičovský příspěvek, tak jí rodičovský příspěvek nemůže končit 12.12.

      Takže - jak je to?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).