Hlavní navigace

DPH u zřizovacích výdajů

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    18. 10. 2018 10:08

    Dobrý den,
    převzala jsem daňovou evidenci podnikatele a chtěla bych se zeptat:
    Živnost od 3/2018, nákup notebooku a telefonu v 11/17, plátce DPH je od 4/2018, mohl by si uplatnit DPH z pořízeného majetku v 11/17? Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2018 10:21

      Miluška (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: DPH u zřizovacích výdajů
      Moc děkuji. Můžu tedy podat dodatečné přiznání za 4/2018, kde uplatním DPH z notebooku a telefonu?

    • 18. 10. 2018 10:43

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: DPH u zřizovacích výdajů
      Byly dané předměty k datu, kdy se OSVČ stal plátcem DPH, evidovány v jeho obchodním majetku dle ZDPH? Nebo už byly ve "spotřebě"?

    • 18. 10. 2018 11:17

      Miluška (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: DPH u zřizovacích výdajů
      >>>>Dobrý den,
      >>>>převzala jsem daňovou evidenci podnikatele a chtěla
      >>>>bych se zeptat:
      >>>>Živnost od 3/2018, nákup notebooku a telefonu v
      >>>>11/17,
      >>>>plátce DPH je od 4/2018, mohl by si uplatnit DPH z
      >>>>pořízeného majetku v 11/17? Moc děkuji.
      >>>
      >>>§79 ZDPH
      >>
      >>Moc děkuji. Můžu tedy podat dodatečné přiznání za
      >>4/2018, kde uplatním DPH z notebooku a telefonu?
      >
      >Byly dané předměty k datu, kdy se OSVČ stal plátcem
      >DPH, evidovány v jeho obchodním majetku dle ZDPH? Nebo
      >už byly ve "spotřebě"?
      >
      Má ho celou dobu evidovaný v majetku
      >
      >

    • 18. 10. 2018 11:33

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: DPH při registraci_dodatečné DAP
      Pokud máte daňový doklad, prokazující přijaté zdanitelné plnění od plátce DPH, tak by šlo odpočet DPH dle § 79 ZDPH uplatnit. Ale jak uvádíte, pouze na základě dodatečného Přiznání k DPH. Připravte si do Přiznání zdůvodnění, proč dodatečné DAP podáváte. Je možné, že podnikatele následně pozvou na FÚ, aby předložil doklady a potřebné evidence.
      PS. Notebook či telefon bych nenazvala "zřizovacími" výdaji. Když se ještě před rokem 2016 účtování zřizovacích výdajů řešilo na extra účet, tak se tam zařazovaly spíš služby a výdaje přímo spojené se založením firmy. Ne výdaje na majetek či zboží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).