Hlavní navigace

OSVČ-plátce DPH-nemovitost v majetku

  • 90.177.6.---

    19. 10. 2018 18:20

    Jak je to, prosím, s DPH u pronájmu bytových jednotek?
    OSVČ má v OM dům, který rekonstruoval. V jednom bytě bydlí, zbylé dva byty chce pronajímat.
    Elektroměr na domu je jediný. Bude rozpočítávat dle podlahové plochy a vyúčtovávat nájemci 1x do roka.
    Jak to bude s DPH? Veškeré opravy domu jsou v nákladech.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2018 19:13

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: OSVČ-plátce DPH-nemovitost v majetku
      Bude pronajímat plátcům nebo neplátcům DPH?
      Pokud plátcům DPH, tak s DPH, nebo bez DPH?

    • 19. 10. 2018 20:01

      Andy1

      Re: OSVČ-plátce DPH-nemovitost v majetku
      Aha, takže pokud to budou neplátci, pak bez DPH, pokud plátci, pak s DPH.. - 21%, nebo 15%

    • 19. 10. 2018 20:56

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: OSVČ-plátce DPH-nemovitost v majetku
      Je to složitější. Doporučuji k pročtení ZDPH § 56a

    • 21. 10. 2018 21:31

      MartinKocian (neregistrovaný) 89.102.232.---

      Re: OSVČ-plátce DPH-nemovitost v majetku
      V první řadě, pokud jste si uplatnila náklady za bytové jednotky do DPH a rozhodnete se tyto jednotky pronajímat fyzickým osobám neplátcům DPH (myšleno klasicky občanům) k dlouhodobému pronájmu tak DPH sice neodvádíte, ale správně by jste měla dodanit veškeré náklady zpět, které jste si uplatnila. Samozřejmě můžete dělat mrtvého brouka a doufat, že Vám to projde, ale to bych rozhodně neriskoval. Celou situaci jde obejít, aby jste nedodanila DPH, tím že bytové jednotky pronajmete plátci DPH.
      V řadě druhé píšete, že byly veškeré opravy na dům dány do nákladů, tak to pozor, mělo být uplatněno DPH z té části, kterou budete projímat někomu cizímu ( tedy plátci), z části kde bude bydlet OSVČ ne. Jedině, že by část toho bytu sloužila k podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).