Hlavní navigace

úprava pracovní doby

 • (neregistrovaný) 90.183.134.---

  9. 11. 2018 12:18

  Dobrý den,
  jsem samoživitelka a synovi bude za měsíc 12 let.Nastupuji do nové práce a chtěla jsem kvůli synovi úpravu prac. doby (ráno o hodinu později).Zaměstnavatel mi ale nevyhověl.Chtěla jsem se zeptat,jestli existuje nějaký zákon,podle kterého by zaměstnavatel byl povinen toto poskytnout?
  Děkuji Ajka

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 9. 11. 2018 12:34

   III (neregistrovaný) 46.227.168.---

   Re: úprava pracovní doby
   Tak pokud byste už byla zaměstnanec tak by se postupovalo podle zákoníku práce, kde je zaměstnavatel povinen vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.
   Ovšem při přijetí , kdy zaměstnavatel potřebuje vykrýt celou pracovní dobu, se domnívám, že prostě takového pracovníka nepřijme.

  • 9. 11. 2018 12:35

   xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

   Re: úprava pracovní doby
   Zaměstnavatel by měl vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Ty vážné provozní důvody by vám měl vysvětlit, pokud úpravu pracovní doby žádost zamítl.

   Zákoník práce § 241
   (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

   (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).