Hlavní navigace

FO výrobce, prodej -dcera

  • (neregistrovaný) 77.242.95.---

    29. 11. 2018 10:45

    Fyz. osoba vyrábí výrobky ze dřeva, je plátce DPH, vede účetnictví.
    Jeho dcera si zřídí ŽL, je neplátce DPH, prodává část jeho výrobků, vykazuje výdaje paušálem.
    Lze takto provozovat (dcera nemá žádné reálné výdaje, ty má výrobce - tj. surovinu, režijní mat., mzdy) - existuje možnost, že by to FÚ napadl?
    A jaká je reálná šance, že by to zjistil při kontrole?
    Děkuju za názory.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 29. 11. 2018 14:31

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: FO výrobce, prodej-dcera s výdaji %
      Bude cena mezi FO, vyrábějící výrobky ze dřeva, a jeho dcerou odpovídat § 23 odst. 7)? Tj. bude jí prodávat za cenu, za kterou prodává výrobky cizím osobám? Pokud ano, tak by problém být neměl.

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

    • 29. 11. 2018 17:40

      Jarča. (neregistrovaný) 77.242.90.---

      Re: FO výrobce, prodej-dcera s výdaji %
      >>Fyz. osoba vyrábí výrobky ze dřeva, je plátce DPH,
      >>vede účetnictví.
      >>Jeho dcera si zřídí ŽL, je neplátce DPH, prodává část
      >>jeho výrobků, vykazuje výdaje paušálem.
      >>Lze takto provozovat (dcera nemá žádné reálné výdaje,
      >>ty má výrobce - tj. surovinu, režijní mat., mzdy) -
      >>existuje možnost, že by to FÚ napadl?
      >>A jaká je reálná šance, že by to zjistil při
      >>kontrole?
      >>
      >>Děkuju za názory.
      >
      >Bude cena mezi FO, vyrábějící výrobky ze dřeva, a jeho
      >dcerou odpovídat § 23 odst. 7)? Tj. bude jí
      >prodávat za cenu, za kterou prodává výrobky cizím osobám?
      >Pokud ano, tak by problém být neměl.
      >
      >https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
      Právě že žádný prodej mezi nimi nebude. Prostě místo FO bude prodávat jeho dcera - neplátce DPH. Takže na vstupu nebude mít žádný výdaj - ani na nakoupené zboží ani na suroviny.
      Tak proto se mi to nelíbí a ptám se, jestli případná kontrola ať už u dcery nebo u otce může něco zpochybnit. Jestli si může dát dohromady tyto dva subjekty a zjistit, že to není v pořádku ...
      >

    • 29. 11. 2018 18:05

      katka2 (neregistrovaný) 81.37.47.---

      Re: FO výrobce, prodej-dcera s výdaji %
      Nevím jestli si to fú spáruje. Ale jestli jo, nebude se mu to líbit ani trošku.

    • 29. 11. 2018 18:31

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: FO výrobce, prodej-dcera s výdaji %
      >>>>Fyz. osoba vyrábí výrobky ze dřeva, je plátce DPH,
      >>>>vede účetnictví.
      >>>>Jeho dcera si zřídí ŽL, je neplátce DPH, prodává část
      >>>>jeho výrobků, vykazuje výdaje paušálem.
      >>>>Lze takto provozovat (dcera nemá žádné reálné výdaje,
      >>>>ty má výrobce - tj. surovinu, režijní mat., mzdy) -
      >>>>existuje možnost, že by to FÚ napadl?
      >>>>A jaká je reálná šance, že by to zjistil při
      >>>>kontrole?
      >>>>
      >>>>Děkuju za názory.
      >>>
      >>>Bude cena mezi FO, vyrábějící výrobky ze dřeva, a
      >>>jeho
      >>>dcerou odpovídat § 23 odst. 7)? Tj. bude jí
      >>>prodávat za cenu, za kterou prodává výrobky cizím
      >>>osobám?
      >>>Pokud ano, tak by problém být neměl.
      >>>
      >>>https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586
      >>Právě že žádný prodej mezi nimi nebude. Prostě místo
      >>FO bude prodávat jeho dcera - neplátce DPH. Takže na
      >>vstupu nebude mít žádný výdaj - ani na nakoupené
      >>zboží
      >>ani na suroviny.
      >>Tak proto se mi to nelíbí a ptám se, jestli případná
      >>kontrola ať už u dcery nebo u otce může něco
      >>zpochybnit.

      Ano, prostě dodaní na obě strany co budou moci. Vč. sankcí.
      U "dodavatele" vyřadí náklady, u dcery dodaní bezúplatné příjmy.

      Asi jako teď, když jdou pár let zpátky po pronajímatelích airbnb, zda zdanili příjmy z nájmu podle § 7 ZDP. Po slevách na manželky, kde si s největší pravděpodobností vyžádali údaje i od ČSSZ a dalších institucích. Po osobách které zrušily životní pojištění a "nedodanili" uplatněné nezdanitelné části ze základu daně....

      U osoby vedoucí účetnictví / plátce DPH / bude k POP či kontrole z FÚ stačit, když najednou vykáže nižší výnosy / plnění na výstupu / a přitom bude mít podobné náklady / plnění na vstupu / jako jindy.

      Řekly bych, že toto ADIS díky speciálním algoritmům už sám vyhodnocuje a takové případy označí.

      Jestli si může dát dohromady tyto dva
      >>subjekty a
      >>zjistit, že to není v pořádku ...
      >>>
      >Nevím jestli si to fú spáruje. Ale jestli jo, nebude
      >se mu to líbit ani trošku.

    • 29. 11. 2018 20:20

      Pavell (neregistrovaný) 94.113.138.---

      Re: FO výrobce, prodej-dcera s výdaji %
      Jarčo,

      to už může být záležitost trestního práva.

      Doporučuji od takových podnikavců dát ruce pryč.

      Co může dělat vrchnost, nemůže dělat prostý lid.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).