Hlavní navigace

Majetek na konci podnikání - úmrtí.

  • (neregistrovaný)

    10. 12. 2018 18:25

    Dobrý den, prosím o radu. Budu dělat DP u zemřelého podnikatele, který má hodně odepisovaného majetku. Jak to dodanit? Máme odhad na halu a dílnu atd, ale u drobného majetku nemáme nic, než tip, za kolik by se to dalo prodat. Cena haly dle odhadu je vyšší, než cena pořízení, ale musíme asi dodanit dle odhadu, že? Tak např. hala 500 tisíc. Zůstatková cena je cca 50. tis. Takže na DP sečtu všechny ceny dle odhadu a jednou položkou dám do úprav zvyšujících a na další řádek uvedu v úpravách pro snížení zůstatkovou cenu? Mám v roce úmrtí dělat ještě odpisy? Nebo to mám nechat v těch úpravách? Nebo provést poloviční odpisy a zbytek do zůstatkové ceny?
    Děkuji za Váš čas a radu. Xm

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 10. 12. 2018 23:48

      .. (neregistrovaný)

      Re:Majetek na konci podnikání-úmrtí_DAP
      Pro jistotu bych se chtěla zeptat, zda jsem dobře pochopila - chcete do Přiznání k dani z příjmu FO zesnulé OSVČ, uvést jako položku, zvyšující základ daně, odhadní cenu nemovitého majetku / haly, dílny,.. /?

    • 11. 12. 2018 7:55

      XM (neregistrovaný)

      Re:Majetek na konci podnikání-úmrtí_DAP
      >>Dobrý den, prosím o radu. Budu dělat DP u zemřelého
      >>podnikatele, který má hodně odepisovaného majetku.
      >>Jak
      >>to dodanit? Máme odhad na halu a dílnu atd, ale u
      >>drobného majetku nemáme nic, než tip, za kolik by se
      >>to
      >>dalo prodat. Cena haly dle odhadu je vyšší, než cena
      >>pořízení, ale musíme asi dodanit dle odhadu, že? Tak
      >>např.
      >>hala 500 tisíc. Zůstatková cena je cca 50. tis. Takže
      >>na DP sečtu všechny ceny dle odhadu a jednou položkou
      >>dám do úprav zvyšujících a na další řádek uvedu v
      >>úpravách pro snížení zůstatkovou cenu? Mám v roce
      >>úmrtí
      >>dělat ještě odpisy? Nebo to mám nechat v těch
      >>úpravách?
      >>Nebo provést poloviční odpisy a zbytek do zůstatkové
      >>ceny?
      >>Děkuji za Váš čas a radu. Xm
      >
      >Pro jistotu bych se chtěla zeptat, zda jsem dobře
      >pochopila - chcete do Přiznání k dani z příjmu FO zesnulé
      >OSVČ, uvést jako položku, zvyšující základ daně,
      >odhadní cenu nemovitého majetku / haly, dílny,.. /?
      >
      >Ano, právník zajistil odhadce kvůli dědictví, tak jsem měla za to, že to je pro mně směrodatné. Tento odhad je ale pro nás nevýhodný, protože je vyšší, než cena pořízení před 25ti lety, ceny majetku šly nahoru... Poradíte prosím jak je to s těmi odpisy atd. a z čeho vycházet? Děkuji.

    • 11. 12. 2018 11:44

      .. (neregistrovaný)

      Re:Majetek na konci podnikání-úmrtí_DAP
      OT. Nejlepší rada, kterou Vám mohu zde dát - nechte zpracovat Přiznání k dani z příjmu FO zesnulé OSVČ (+ Přehledy na ČSSZ a ZP) odborníkem, nejlépe daňovým poradcem.
      Nevím, zda jste v postavení laika/osoby, spravující pozůstalost, která chce splnit povinnosti podle Daňového řádu § 239b, nebo zda jste účetní, ale chybí Vám základní znalosti a na špatně spočtené dani a pojištění byste odvedli několikanásobně více, než by Vás stála odměna pro daňového poradce. Např. - odhadní ani zůstatková cena dlouhodobého majetku se v DAP zesnulé OSVČ "nedodaňuje". Takže byste při zahrnutí odhadní ceny haly do DAP na odvedené dani z příjmu FO daních a na pojištění odvedli zcela zbytečně okolo cca 150.tis.Kč.

    • 11. 12. 2018 12:03

      XM (neregistrovaný)

      Re:Majetek na konci podnikání-úmrtí_DAP
      Děkuji za radu a můžete mi prosím poskytnout informaci, odkaz, kde to najdu, že se nemusí dodanit majetek? Děkuji.

    • 11. 12. 2018 12:17

      .. (neregistrovaný)

      Re:Majetek na konci podnikání-úmrtí_DAP
      >>>>>podnikatele, který má hodně odepisovaného majetku.
      >>>>>Jak
      >>>>>to dodanit? Máme odhad na halu a dílnu atd, ale u
      >>>>>drobného majetku nemáme nic, než tip, za kolik by se
      >>>>>to
      >>>>>dalo prodat. Cena haly dle odhadu je vyšší, než cena
      >>>>>pořízení, ale musíme asi dodanit dle odhadu, že? Tak
      >>>>>např.
      >>>>>hala 500 tisíc. Zůstatková cena je cca 50. tis. Takže
      >>>>>na DP sečtu všechny ceny dle odhadu a jednou položkou
      >>>>>dám do úprav zvyšujících a na další řádek uvedu v
      >>>>>úpravách pro snížení zůstatkovou cenu? Mám v roce
      >>>>>úmrtí
      >>>>>dělat ještě odpisy? Nebo to mám nechat v těch
      >>>>>úpravách?
      >>>>>Nebo provést poloviční odpisy a zbytek do zůstatkové
      >>>>>ceny?

      odhadní ani
      >>zůstatková cena dlouhodobého majetku se v DAP zesnulé
      >>OSVČ
      >>"nedodaňuje".
      >
      >Děkuji za radu a můžete mi prosím poskytnout
      >informaci, odkaz, kde to najdu, že se nemusí dodanit majetek?
      >Děkuji.

      Obráceně - nikde v ZDP nenajdete, že by se v DAP zesnulé OSVČ měl dlouhodobý majetek "dodanit". Pročtěte si pečlivě § 23 odst. 8) Zákona o daních z příjmů kde je uvedeno, co se musí "dodaňovat".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).