Hlavní navigace

“stornování“ faktury

 • (neregistrovaný)

  15. 12. 2018 18:41

  Dobrý den,

  advokát (daňová evidence) obdržel částku za náhradu nákladů řízení za vyhraný soudní spor. Na tuto částku byla vystavena faktura a bylo odvedeno DPH. Jelikož se jednalo o částku vyšší než 10 tisíc, bylo zahrnuto do kontrolního hlášení v části A4.

  Po cca dvou letech Nejvyšší soud pravomocné rozhodnutí, na základě kterého mu byla vyplacena ona částka, zrušil (celý soud nyní musí proběhnout znovu a zřejmě na konci již advokát nevyhraje). Uhrazenou částku proto musí nyní vrátit. A já teď řeším, jak tu fakturu “stornovat“ a jak získat odvedené DPH zpět.

  Podotýkám, že faktura byla vystavena na klienta advokáta, kterého advokát zastupoval. Částku ale uhradila protistrana (třetí strana), která tehdy u soudu prohrála a nikoli klient advokáta. Jelikož fakturu “odběratel“, tj. klient advokáta nehradil, ani mu nebyla tehdy zaslána.

  Jak nyní postupovat?

  Předem moc děkuji za Vaše odpovědi!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2018 12:26

   Emil2 (neregistrovaný)

   Re: “stornování“ faktury
   Oprava základu daně by přicházela do úvahy v případě, že odměna závisela na úspěchu, lze ji provést v 3leté lhůtě..
   Jinak se obecně dá říct, že advokát poskytl službu svému klientovi a proto vystavil účet. Že ho zaplatila protistrana je nepodstatné. Není žádný důvod účet stornovat, služba byla poskytnuta. Povinnost vrátit zaplacené náklady má klient. Jestli je za něj zaplatí advokát ze svého - dejte mi na něj kontakt, takového taky chci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).