Hlavní navigace

dohoda o provedení práce na důchodce

  • (neregistrovaný)

    20. 12. 2018 15:58

    Dobrý den, prosím o radu, v prosinci jsme zaměstnávali důchodkyni na úklid, vydělala si 7000,-Kč. Když podepíše prohlášení k dani, tak ji z tohoto příjmu strhne 15% zálohovou daň a paní si může uplatnit slevu na poplatníka, tudíž daň vyjde 0,-Kč je to tak?
    Musí tento příjem důchodkyně někde hlásit?
    A naše firma jako zaměstnavatel musí být přihlášena na FÚ k dani z příjmů za zaměstnance, nebo nemusí, když daň vyjde 0,-Kč.

    Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 20. 12. 2018 16:48

      .. (neregistrovaný)

      Re: dohoda o provedení práce na důchodce
      >Dobrý den, prosím o radu, v prosinci jsme zaměstnávali
      >důchodkyni na úklid, vydělala si 7000,-Kč. Když
      >podepíše prohlášení k dani, tak ji z tohoto příjmu strhne
      >15% zálohovou daň a paní si může uplatnit slevu na
      >poplatníka, tudíž daň vyjde 0,-Kč je to tak?

      Ano, i takto by se to dalo říci. V případě podepsaného Prohlášení poplatníka daně a odměny do 10.tis.Kč se částka odměny "hrubého" rovná částka odměny "čistého"

      >Musí tento příjem důchodkyně někde hlásit?

      Ne, nemusí

      >A naše firma jako zaměstnavatel musí být přihlášena na
      >FÚ k dani z příjmů za zaměstnance, nebo nemusí, když
      >daň vyjde 0,-Kč.

      Zaměstnavatel má povinnost být v tomto případě registrován
      k dani z příjmů jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti

    • 20. 12. 2018 17:21

      jill (neregistrovaný)

      Re: dohoda o provedení práce na důchodce
      A můžu se registrovat až teď na konci prosince? Když je tato odměna za prosinec?

    • 20. 12. 2018 17:22

      jill (neregistrovaný)

      Re: dohoda o provedení práce na důchodce
      Vedeme daňovou evidenci a tuto odměnu dám do výdajů v prosinci nebo až v lednu? Děkuji

    • 20. 12. 2018 18:12

      .. (neregistrovaný)

      Re: dohoda o provedení práce na důchodce
      >>>>Dobrý den, prosím o radu, v prosinci jsme
      >>>>zaměstnávali
      >>>>důchodkyni na úklid, vydělala si 7000,-Kč. Když
      >>>>podepíše prohlášení k dani, tak ji z tohoto příjmu
      >>>>strhne
      >>>>15% zálohovou daň a paní si může uplatnit slevu na
      >>>>poplatníka, tudíž daň vyjde 0,-Kč je to tak?
      >>>
      >>>Ano, i takto by se to dalo říci. V případě
      >>>podepsaného
      >>>Prohlášení poplatníka daně a odměny do 10.tis.Kč se
      >>>částka odměny "hrubého" rovná částka odměny "čistého"
      >>>
      >>>
      >>>>Musí tento příjem důchodkyně někde hlásit?
      >>>
      >>>Ne, nemusí
      >>>
      >>>>A naše firma jako zaměstnavatel musí být přihlášena
      >>>>na
      >>>>FÚ k dani z příjmů za zaměstnance, nebo nemusí, když
      >>>>daň vyjde 0,-Kč.
      >>>
      >>>Zaměstnavatel má povinnost být v tomto případě
      >>>registrován
      >>>k dani z příjmů jako plátce daně z příjmů ze závislé
      >>>činnosti
      >>>
      >>A můžu se registrovat až teď na konci prosince? Když
      >>je tato odměna za prosinec?

      ZDP § 39b Registrační povinnost plátce daně
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

      >Vedeme daňovou evidenci a tuto odměnu dám do výdajů v
      >prosinci nebo až v lednu? Děkuji

      Podle toho, kdy ji vyplatíte. Pokud vyplatíte odměnu (či zálohu na odměnu) v prosinci, zaevidujete odměnu do výdajů v prosinci. Pokud ji vyplatíte v lednu, zaevidujete odměnu do výdajů v lednu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).