Hlavní navigace

pořízení zboží z EU od neplátce

  • 10

    7. 1. 2019 11:41

    Dobrý den,
    teď jsem se dozvěděla, že pořízení zboží ze zahraničí, kde firma není plátce DPH se stejně u nás musí zdanit dle novely platné od 27.6.2016 a to dle §108 d), ale samozřejmě si nesmí toto DPH uplatnit. Takže já odevzdám u nás DPH (DPH+KH), ale neuplatním si ho. Má s tím někdo prosím zkušenosti?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 7. 1. 2019 15:16

      MoniV

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      Jak mimo DPH a KH, když DPH musíme odvést. Podle čeho je to osvobozené?
      § 108 Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň
      d) plátce, kterému je osobou neusazenou v tuzemsku, která není registrovaná jako plátce, dodáno zboží s místem plnění v tuzemsku
      podle tohoto bych usuzovala, že musíme odvést DPH a je jedno jestli ve své zemi je neplátce, nebo je nějaká výjimka, já jsem nic nenašla.

    • 7. 1. 2019 17:06

      allli

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      a co vy vlastně míníte tím plátcem?
      dle ZDPH je plátce osoba reg. k DPH v ČR
      nemáte náhodou na mysli, že váš dodavatel není reg. k DPH v jiné zemi EU než v ČR?

    • 8. 1. 2019 7:29

      MoniV

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      On není registrovaný k DPH ani v ČR, ani v EU. My tomu v ČR říkáme neplátce DPH, ale dle auditora je jedno, že není plátce ve své ani v naší zemi, DPH podle výše uvedeného § se musí odvést, ale nelze si ho uplatnit. Přijde mi to strašně nelogické, kdybyste našli paragraf podle kterého nemusím odvádět DPH ani si ho uplatnit, nebo odvést a uplatnit byla bych ráda, takhle se mi zboží prodraží.

    • 8. 1. 2019 7:43

      allli

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      v §108/1/d ZDPH je ale uveden plátce a tím se myslí plátce, který je registrovaný v ČR
      pokud jste pořídili zboží od osoby nereg. k DPH v JČS EU, pak neuvádíte do přiznání k DPH

      váš auditor je daňový poradce?

    • 8. 1. 2019 8:00

      MoniV

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      >>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>teď jsem se dozvěděla, že pořízení zboží ze
      >>>>>>zahraničí,
      >>>>>>kde firma není plátce DPH se stejně u nás musí zdanit
      >>>>>>dle novely platné od 27.6.2016 a to dle §108 d), ale
      >>>>>>samozřejmě si nesmí toto DPH uplatnit. Takže já
      >>>>>>odevzdám u nás DPH (DPH+KH), ale neuplatním si ho. Má
      >>>>>>s tím
      >>>>>>někdo prosím zkušenosti?
      >>>>>
      >>>>>mimo DPH i KH
      >>>>Jak mimo DPH a KH, když DPH musíme odvést. Podle čeho
      >>>>je to osvobozené?
      >>>>§ 108 Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň
      >>>>d) plátce, >>>>podle tohoto bych usuzovala, že musíme odvést DPH a
      >>>>je
      >>>>jedno jestli ve své zemi je neplátce, nebo je nějaká
      >>>>výjimka, já jsem nic nenašla.
      >>>a co vy vlastně míníte tím plátcem?
      >>>dle ZDPH je plátce osoba reg. k DPH v ČR
      >>>nemáte náhodou na mysli, že váš dodavatel není reg. k
      >>>DPH v jiné zemi EU než v ČR?kterému je osobou neusazenou v tuzemsku,
      >>>>která není registrovaná jako plátce, dodáno zboží s
      >>>>místem plnění v tuzemsku

      >>On není registrovaný k DPH ani v ČR, ani v EU. My
      >>tomu
      >>v ČR říkáme neplátce DPH, ale dle auditora je jedno,
      >>že není plátce ve své ani v naší zemi, DPH podle výše
      >>uvedeného § se musí odvést, ale nelze si ho uplatnit.
      >>Přijde mi to strašně nelogické, kdybyste našli
      >>paragraf
      >>podle kterého nemusím odvádět DPH ani si ho uplatnit,
      >>nebo odvést a uplatnit byla bych ráda, takhle se mi
      >>zboží prodraží.
      >v §108/1/d ZDPH je ale uveden plátce a tím se myslí
      >plátce, který je registrovaný v ČR
      >pokud jste pořídili zboží od osoby nereg. k DPH v JČS
      >EU, pak neuvádíte do přiznání k DPH
      >
      >váš auditor je daňový poradce?
      Ano je.
      Já chápu větu, že povinný k dani je §108/1d) plátce (já-odběratel), kterému je osobou neusazenou v tuzemsku, která není registrovaná jako plátce (dodavatel z EU), dodáno zboží s místem plnění v tuzemsku.
      Samozřejmě budu ráda, když DPH nebudu platit. Nikde na netu jsem nenašla příklady, nebo podrobnější vysvětlení tohoto paragrafu.

    • 8. 1. 2019 15:46

      allli

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      KH, když DPH musíme odvést. Podle čeho
      >>>>>je to osvobozené?
      >>>>>§ 108 Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň
      >>>>>d) plátce, >>>>podle tohoto bych usuzovala, že musíme
      >>>>>>>>>odvést DPH a
      >>>>>je
      >>>>>jedno jestli ve své zemi je neplátce, nebo je nějaká
      >>>>>výjimka, já jsem nic nenašla.
      >>>>a co vy vlastně míníte tím plátcem?
      >>>>dle ZDPH je plátce osoba reg. k DPH v ČR
      >>>>nemáte náhodou na mysli, že váš dodavatel není reg. k
      >>>>DPH v jiné zemi EU než v ČR?kterému je osobou
      >>>>neusazenou v tuzemsku,
      >>>>>která není registrovaná jako plátce, dodáno zboží s
      >>>>>místem plnění v tuzemsku
      >
      >>>On není registrovaný k DPH ani v ČR, ani v EU. My
      >>>tomu
      >>>v ČR říkáme neplátce DPH, ale dle auditora je jedno,
      >>>že není plátce ve své ani v naší zemi, DPH podle výše
      >>>uvedeného § se musí odvést, ale nelze si ho uplatnit.
      >>>Přijde mi to strašně nelogické, kdybyste našli
      >>>paragraf
      >>>podle kterého nemusím odvádět DPH ani si ho uplatnit,
      >>>nebo odvést a uplatnit byla bych ráda, takhle se mi
      >>>zboží prodraží.
      >>v §108/1/d ZDPH je ale uveden plátce a tím se myslí
      >>plátce, který je registrovaný v ČR
      >>pokud jste pořídili zboží od osoby nereg. k DPH v JČS
      >>EU, pak neuvádíte do přiznání k DPH
      >>
      >>váš auditor je daňový poradce?
      >Ano je.
      >Já chápu větu, že povinný k dani je §108/1d) plátce
      >(já-odběratel), kterému je osobou neusazenou v
      >tuzemsku, která není registrovaná jako plátce (dodavatel z
      >EU), dodáno zboží s místem plnění v tuzemsku.
      >Samozřejmě budu ráda, když DPH nebudu platit. Nikde na
      >netu jsem nenašla příklady, nebo podrobnější
      >vysvětlení tohoto paragrafu.
      >
      příklady jsem taky nenašla, ale zkuste se podívat na článek ing. Běhounka
      http://files.behounek.webnode.cz/200000360-add01afc3c/info%2008%202016.pdf

    • 8. 1. 2019 16:51

      MoniV

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      -nemá sklad a jde to z jiného členského státu. Podléhá to DPH až tou novelou z r.2016 jinak to bylo klasika bez DPH. Teď jsem si přečetla váš odkaz a pořád mi vyplývá, že musím. Píšou pokud dodavatel je neusazený v ČR (jsou tam ve větě dvě negace, ale to moc nechápu), nepíší nic o tom jestli ve svém členském státě je nebo není plátce DPH. Fakt nevím, proč pořád nějaké změny :-(.

    • 8. 1. 2019 17:38

      allli

      Re: pořízení zboží z EU od neplátce
      plátce, dodáno zboží s
      >>>>>>>>místem plnění v tuzemsku
      >>>>
      >>>>>>>>>>v §108/1/d ZDPH je ale uveden plátce a tím se myslí
      >>>>>plátce, který je registrovaný v ČR
      >>>>>pokud jste pořídili zboží od osoby nereg. k DPH v JČS
      >>>>>EU, pak neuvádíte do přiznání k DPH
      >>>>>
      >>>>>váš auditor je daňový poradce?
      >>>>Ano je.
      >>>>Já chápu větu, že povinný k dani je §108/1d) plátce
      >>>>(já-odběratel), kterému je osobou neusazenou v
      >>>>tuzemsku, která není registrovaná jako plátce
      >>>>(dodavatel z
      >>>>EU), dodáno zboží s místem plnění v tuzemsku.
      >>>>Samozřejmě budu ráda, když DPH nebudu platit. Nikde
      >>>>na
      >>>>netu jsem nenašla příklady, nebo podrobnější
      >>>>vysvětlení tohoto paragrafu.
      >>>>
      >>>příklady jsem taky nenašla, ale zkuste se podívat na
      >>>článek
      >>>ing.
      >>>Běhounka
      >>>
      >>>http://files.behounek.webnode.cz/200000360-add01afc3c/info%2008%202016.pdf
      >>má dodavatel v ČR sklad n. jde zboží z JČS EU do ČR?
      >-nemá sklad a jde to z jiného členského státu. Podléhá
      >to DPH až tou novelou z r.2016 jinak to bylo klasika
      >bez DPH. Teď jsem si přečetla váš odkaz a pořád mi
      >vyplývá, že musím. Píšou pokud dodavatel je neusazený v ČR
      >(jsou tam ve větě dvě negace, ale to moc nechápu),
      >nepíší nic o tom jestli ve svém členském státě je nebo
      >není plátce DPH. Fakt nevím, proč pořád nějaké změny
      >:-(.
      mně z toho vyplývá, že DPH neodvádíte
      váš dodavatel není osobou usazenou v ČR a není plátce v ČR
      pokud by vám fakturovala osoba reg. k DPH a zboží by se dovezlo z JČS EU do ČR, pak by šlo o pořízení zboží z EU dle §16 ZDPH
      pořízení zboží od osoby nereg. k DPH v JČS EU se do do DPH neuvádí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).