Hlavní navigace

Odstupné při skončení pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 85.71.48.---

    8. 12. 2005 11:35

    Dobrý den, teď se probírám Zákoníkem práce, protože se chce zaměstnavatel rozloučit se zaměstnancem. Chce tak učinit dle §46 odst c tj. "pro nadbytečnost", výpovědní doba je 3 měsíce v tomto případě, jak jsem zjistila a odstupné se prosím Vás musí vyplatit po těch 3 měsících? Myslela jsem si vždycky, že odstupné se vyplatí jen v případě, že zaměstnanec odejde dohodou ještě před před výpovědní lhůtou, a tak to jsem byla asi na omylu, že?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 12. 2005 12:00

      Anonymní (neregistrovaný) 213.210.175.---

      Re: odstupné při skončení pracovního pom
      ano s poslední výplatou se vyplatí i odstupné..

    • 8. 12. 2005 12:06

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: odstupné při skončení pracovního pom
      Tak to jste skutečně mýlila. Pokud byla dána výpověď pro nadbytečnost nebo se dohodli na ukončení pracovního poměru z téhož důvodu, náleží odstupné. Výpovědní doba je 3 měsíce, to znamená, že 3 měsíce ještě pracuje a v poslední výplatě náleží odstupné. Pokud se spolu dohodnou na dřívějším ukončení, pak také v poslední výplatě náleží odstupné.

    • 8. 12. 2005 12:09

      Anonymní (neregistrovaný) 85.71.48.---

      Re: odstupné při skončení pracovního pom
      Tak jsem to pochopila a moc děkuji za odpovědi.
      Petra

    • 8. 12. 2005 12:11

      Anonymní (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: odstupné při skončení pracovního pom
      Odstupné vyplatíte po 3 měsících, pokud pracovní poměr skončí k tomu dni anebo je možnost dohody se zaměstnavatelem - není to povinnost zäměstnavatele na dohodu přistoupit, ale pokud zaměstnavatel souhlasí s dřívějším ukončením pracovního poměru, může pracovní poměr skončít dohodou § 43 v souvislosti s § 46 1c) i dříve a vyplatíte mu odstupné již při "dřívějším" výstupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).