Hlavní navigace

OSVČ - náklady paušálem

  • (neregistrovaný)

    8. 12. 2005 14:22

    Jsem OSVČ - malíř a natěrač.

    Pokud chápu informace dobře, tak už za rok 2005 si můžu odečíst náklady paušálem 60%.
    Ale nejsem si jistý , zda do těch 60 % se počítájí mimo materiálu i náklady na provoz auta ( benzin), stravné , platby sociální a zdravotní.

    Prosím o radu , děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 12. 2005 14:55

      Dáša (neregistrovaný)

      Re: OSVČ - náklady paušálem
      V tomto paušálu, už je vše s vyjímkou pojistného, to se odčítá zvlášť. Tak to bylo alespoň doposud. Při přechodu na paušál je třeba provést úpravy , které můžou znamenat dodatečné daň přiznání za rok předcházející ( viz jiné příspěvky zde). Je to zjednodušená odpověď.

    • 8. 12. 2005 21:24

      Podracká (neregistrovaný)

      Re: OSVČ - náklady paušálem
      Můžu se zeptat jaké konkrétní úpravy jsou potřeba. Domnívala jsem se, že pouze na konci roku se rozhodnu, co je pro mě výhodnější a to použiji.
      Děkuji

    • 9. 12. 2005 9:13

      Dáša (neregistrovaný)

      Re: OSVČ - náklady paušálem
      Upraví se dle § 23 odst. (8) - je to pro laika těžko identifikovatelné - je tam věta : Stejným způsobem postupují popl. uvedení v § 2 při změně způsobu uplatňování výdajů podle § 24 na způsob podle § 7 odst. 9 ...........
      Pravděpodobně se Vás bude týkat § 23 odst.(8) písm. b) bod 2.

    • 9. 12. 2005 10:28

      Podracká (neregistrovaný)

      Re: OSVČ - náklady paušálem
      Díky za odpověd, nejsem laik. Podle § 23 se upravuje i když se nemění způsob účtování. Je pravda, že jsem ho nestudovala tak podrobně a uniklo mi, že v odst. 8 je přímo popsáno, jak upravit při změně způsobu uplatňování výdajů. Je škoda, že by se muselo opravit i přiznání za minulý rok :-( Jestli jsem to dobře pochopila, tak pokud nemám žádné pohledávky, závazky, rezervy, zásoby ani finanční pronájem (ani letos ani loni), mohu klidně uplatnit výdaje paušálem a nemusím ani opravovat loňské přiznání.

    • 9. 12. 2005 10:35

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: OSVČ - náklady paušálem
      >>>>Jsem OSVČ - malíř a natěrač.
      >>>>
      jiné příspěvky zde). Je to zjednodušená odpověď.
      >>
      >>Můžu se zeptat jaké konkrétní úpravy jsou potřeba.
      >>Domnívala jsem se, že pouze na konci roku se rozhodnu,
      >>co
      >>je pro mě výhodnější a to použiji.
      >>Děkuji
      >
      >Upraví se dle § 23 odst. (8) - je to pro laika těžko
      >identifikovatelné - je tam věta : Stejným způsobem
      >postupují popl. uvedení v § 2 při změně způsobu
      >uplatňování výdajů podle § 24 na způsob podle § 7 odst. 9
      >...........
      >Pravděpodobně se Vás bude týkat § 23 odst.(8) písm. b)
      >bod 2.
      Tímto způsobem postupují poplatníci uvedení v § 2, při změně způsobu uplatňování výdajů podle § 24 na způsob podle § 7 odst. 9 . Základ daně (dílčí základ daně) se upraví za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo.
      Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji,
      pokud vedou daňovou evidenci, se upraví o výši pohledávek [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)] a závazků s výjimkou přijatých a zaplacených záloh, o cenu nespotřebovaných zásob, a o zůstatky vytvořených rezerv; přitom nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení podnikatelské činnosti nebo jiné samostatné výdělečné činnosti nebo do ukončení pronájmu. Do základu daně se zahrne při dalším prodeji nespotřebovaných zásob již zahrnutých do základu daně pouze rozdíl, o který převyšuje cena, za kterou byly nespotřebované zásoby prodány, cenu nespotřebovaných zásob zahrnutých do základu daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).