Hlavní navigace

Roční zúčtování daně

  • (neregistrovaný)

    14. 1. 2019 20:55

    Od 1.1.18 do 12.2.18 jsem pracovala na dohodu o provedení práce u jednoho zaměstnavatele. 12.2.18 jsem dohodou ukončila tuto dohodu o provedení práce. Podepsala jsem růžové prohlášení.

    Hned 13.2.18 jsem nastoupila k současnému zaměstnavateli, tady pracuji na HPP. Mám také podepsané růžové prohlášení.

    Přišel čas ročního zúčtování daně. Tak jsem požádala toho prvního zaměstnavatele, pro kterého jsem pracovala na dohodu od 1.1 do 12.2. o zaslání potvrzení o zdanitelných příjmech.
    Ten mi poslat k mému údivu, dvě potvrzení.
    Jedno za leden, kde mám příjem zdaněný zálohovou daní. No teda zdaněný, kvůli slevě nebyla sražená žádná záloha na daň.
    Druhé potvrzení za únor a tam nevím tedy proč, mi příjem zdanil srážkovou daní.

    Chci požádat svého současného zaměstnavatele o roční zúčtování daně.
    Takže mu přinesu jen to potvrzení za leden?

    Pro vysvětlení: nechci si podávat sama daňové přiznání, takže Finančnímu úřadu tu sraženou daň klidně nechám.

    Jde mi jen o to, co udělat s tím druhým potvrzením se sraženou daní? Musím ho také předávat zaměstnavateli? To asi ne. To by mi pak neudělal to roční zúčtování.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 1. 2019 21:17

      .. (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Pokud jste měla v únoru 2018 u druhého zaměstnavatele zálohovou daň a přitom jste měla Prohlášení poplatníka daně podepsané až od března 2018, tak máte povinnost podat Přiznání k dani z příjmů FO.
      V tom případě nemůžete svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně požádat.

      Vyplnění Přiznání na EPO zvládnete, jsou tam nápovědy i kontroly.
      Přiznání pro zaměstnance mají ..d.v.ě.. stránky.

      EPO / Přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro poplatníky mající pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů na území České republiky (včetně daňových nerezidentů České republiky) za zdaňovací období roku 2018

      https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu.aspx?lang=cs&rok=2019&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB01&skupina_T_SKUPINA05=1&a=1#search-result

      Případně "papírový tiskopis"
      https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5405-D_2.pdf?201901142104

    • 14. 1. 2019 22:06

      JPMB (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Aha, ale já už jsem zaměstnavatele o to roční zúčtování požádala. Už jsem podepsala tu žádost na tom růžovém prohlášení. My jsme velká firma a tyhle papíry chodí z účtárny jednotlivým vedoucím, aby to s námi vyřídili, až vyberou všechny podpisy a papíry, tak to vše vrátí na účtárnu. Tak vedoucí asi také nevěděla, že nemůžu požádat. Tak, co teď stane. Prostě na účtárně, řeknou, že mi provést nemůžou a budu si muset podat daňové přiznání. Nebo za to že jsem požádala a nemohla jsem budu nějak popotahována

    • 14. 1. 2019 23:14

      .. (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Zavolejte do mzdové účtárny a požádejte je aby se Vám podívali, zda Vám opravdu únorovou mzdu zpracovali tak, jako kdybyste v únoru neměla podepsané Prohlášení poplatníka daně. Nebo jim pošlete mail. A pak uvidíte. Buď jste měla zálohovou daň s podepsaným Prohlášením od prvního dne druhého zaměstnání a pak nemusíte nic řešit, nebo až od března a pak by se to řešit mělo.

    • 14. 1. 2019 23:33

      JPMB (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Myslíte zavolat do mzdové účtárny druhého ze zaměstnavatelů. toho (od 13.2.18)?
      To asi vyúčtovali tak, jako bych neměla podepsané prohlášení. Dle výplatní pásky vypočítali zálohu na daň, slevu na poplatníka uplatněnou nemám. Tu mám uplatněnou až ve výplatě za březen.

    • 14. 1. 2019 23:44

      .. (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      >>
      >>>Aha, ale já už jsem zaměstnavatele o to roční
      >>>zúčtování požádala. Už jsem podepsala tu žádost na
      >>>tom
      >>>růžovém
      >>>prohlášení. My jsme velká firma a tyhle papíry chodí
      >>>z
      >>>účtárny jednotlivým vedoucím, aby to s námi vyřídili,
      >>>až vyberou všechny podpisy a papíry, tak to vše vrátí
      >>>na účtárnu. Tak vedoucí asi také nevěděla, že nemůžu
      >>>požádat. Tak, co teď stane. Prostě na účtárně,
      >>>řeknou,
      >>>že mi provést nemůžou a budu si muset podat daňové
      >>>přiznání. Nebo za to že jsem požádala a nemohla jsem
      >>>budu
      >>>nějak popotahována
      >>
      >>Zavolejte do mzdové účtárny a požádejte je aby se Vám
      >>podívali, zda Vám opravdu únorovou mzdu zpracovali
      >>tak, jako kdybyste v únoru neměla podepsané
      >>Prohlášení
      >>poplatníka daně. Nebo jim pošlete mail. A pak
      >>uvidíte.
      >>Buď jste měla zálohovou daň s podepsaným Prohlášením
      >>od prvního dne druhého zaměstnání a pak nemusíte nic
      >>řešit, nebo až od března a pak by se to řešit mělo.
      >
      >Myslíte zavolat do mzdové účtárny druhého ze
      >zaměstnavatelů. toho (od 13.2.18)?

      Ano, toho současného. Poproste je aby Vám zkontrolovali, zda evidovali od mzdy za únor (resp. od cca poloviny února) Vaše podepsané Prohlášení.

      >To asi vyúčtovali tak, jako bych neměla podepsané
      >prohlášení. Dle výplatní pásky vypočítali zálohu na daň,
      >slevu na poplatníka uplatněnou nemám. Tu mám uplatněnou
      >až ve výplatě za březen.
      >

      Ještě pro Vaši informaci: Zákon o daních z příjmů § 38g odst. 2)
      ... Daňové přiznání není povinen podat ... Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, ... (přečíst celý §)
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/

    • 14. 1. 2019 23:56

      JPMB (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Děkuji, za Vaši pomoc a trpělivost. Zavolám tam.

      Vím, že u všech zaměstnavatelů by mělo být podepsáno prohlášení.
      Já jsem je také měla. Nevím, co prvního zaměstnavatele vedlo k tomu, že v únoru strhl srážkovou daň. Hlavně, že od něj mám na zápočtovém listě napsáno "podepsané prohlášení v měsíci odchodu: ANO".
      No nic, ještě jednou děkuji.

    • 15. 1. 2019 0:19

      .. (neregistrovaný)

      Re: Roční zúčtování daně nebo DAP
      Pak ještě můžete kontaktovat prvního zaměstnavatele a reklamovat únorovou mzdu s tím, že jste měla podepsané Prohlášení poplatníka daně a že Vám neměla být sražena žádná daň z důvodu uplatnění slevy na dani. A že Vám mělo být vystaveno Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za leden až únor 2018.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).