Hlavní navigace

úroky z hypot. úvěru

  • (neregistrovaný)

    17. 1. 2019 14:38

    Dobrý den,
    bydlím v bytě, který je ve společném vlastnictví s bývalým manželem, r Na pořízení bytu jsme měli hypotéku (zbýva ještě asi 8 let), jsme v katastru zapsání oba, u banky jsme spoludlužníci - úroky z úvěru si uplatňoval vždy jen bývalý manžel. Nyní bych si ale chtěla úroky začít uplatnit i já . Hypotéka se platí z měho účtu, manžel posílá na můj účet polovinu splátky. Problém je, že se mnou přiliš nekomunikuje. Pravděpodobně si vyřídil u ČS , že potvrzení o zaplacených úrocích chodí jen jemu (žije v jiné, městě), mě potvrzení nechodí. Odnesl si sebou i originál Smlouvy o hyp.
    Mám nárok si uplatnit polovinu úroků a co k tomu budu potřebovat? Musím doložit original Smlouvu o úvěru, kde jsme vedení jako spoludlužníci?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 17. 1. 2019 14:51

      .. (neregistrovaný)

      Re: úroky z hypot.úvěru_spoluvlastník
      Budete potřebovat Potvrzení o zaplacených úrokách od banky. Doporučuji kontaktovat banku a požádat o zaslání tohoto potvrzení.

      Dále ze zkušenosti vím, že správce daně chce vidět (minimálně) při prvním uplatnění úroků z hypotéky smlouvu o úvěru, uzavřenou s bankou. Pokud nemáte originál, tak alespoň kopii - záleží na tom, zda budete dokument doložit až po výzvě správce daně, nebo jestli budete chtít přiložit kopie dokumentů přímo k Přiznání k dani z příjmu FO. Dále doporučuji přiložit jako přílohu DAP Výpis z katastru nemovitostí, kde jste uvedena jako spoluvlastník nemovitosti.

      K nároku na uplatnění - Zákon o daních z příjmů § 15 odst. 4)

    • 17. 1. 2019 15:06

      AlenJ (neregistrovaný)

      Re: úroky z hypot.úvěru_spoluvlastník
      Děkuji moc za informace - ohledně výpisu z Katastru, stačí mi jen ten stažený z jejich stránek?

    • 17. 1. 2019 16:12

      .. (neregistrovaný)

      Re: úroky z hypot.úvěru_spoluvlastník
      Jednomu správci daně může stačit, druhému ne. V ZDP není uvedeno, co se musí k DAP dokládat. Na druhou stranu správce daně může chtít vidět cokoliv, Daňový řád je v tomto na straně FU.
      Sama bych v podobné situaci přiložila k DAP aktuální výpis z KN z internetu + kopii Výpisu z KN s jejich razítkem, klidně i starší, dokladanou třeba bance.

      PS. Sice nad rámec dotazu, ale možná by stálo pouvažovat nad tím, informovat písemně o tom, že budete uplatňovat část úroků z úvěru ve svém Přiznání k dani z příjmů 2018, i spoludluznika / spoluvlastníka nemovitosti. Pokud - či až Vám přijde Výzvě od správce daně, tak abyste měla něco v ruce, že jste spoludluznika informovala. Sice alibisticke, ale alespoň něco. Ale nejsem daňový poradce, prosím berte to s nadhledem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).