Hlavní navigace

oznamovací povinnost FÚ na platby nájmu

  • (neregistrovaný)

    18. 1. 2019 14:58

    Dobrý den, mám specifický dotaz: platí ještě oznamovací povinnost k úhradám nájemného fyz.osobě nepodnikateli? Stále nic k tomu nemohu najít v daňovém řádu ani na internetu a tady na fóru se píše, že toto již od r. 2011 neplatí. Máte někdo zkušenosti? Nastíním problém - náš zaměstnanec s podepsaným prohlášením pronajímá firmě budovu, měsíční nájem činí 30 tis.Kč. Tento zaměstnanec chce po mně navíc roční zúčtování daní (řekla bych, že mu ho dělat nemusím, jenže je to zároveň jednatel a trvá na tom). Kdo ho pak ale zkontroluje s daňovou povinností? Pokud to firma neoznámí FÚ, tak oni zřejmě neví, že se mu jako FO platí nájem. Kdo pak z toho případně může mít problém? Přece když daňový poplatník žádá o roční zúčtování, taky ho těžko zkontroluji, zda má ještě nějaké příjmy jiné (to je dle mého názoru na jeho triku, pokud to nepřizná a nechá si udělat roční zúčtování, ne?). Ale toto je trochu jiná situace a nechtěla bych se dostat do zbytečných problémů. Můžete mi někdo dát odkaz, kde k této problematice najdu nějaké informace, které bych pak jednateli předložila? Děkuji všem předem.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 18. 1. 2019 15:07

      jukk (neregistrovaný)

      Re: oznamovací povinnost FÚ na platby ná
      Jestli vás písemně požádal o provedení RZD, tak mu ho udělejte. v žádosti o RZD však on potvrzuje svým podpisem, že neměl povinnost podávat DP. Je to jeho problém.

    • 18. 1. 2019 15:21

      .. (neregistrovaný)

      Re: oznamovací povinnost FÚ na platby ná
      ........

      Součinnost třetích osob, nazývaná "práskačka"
      § 34 odst. 5) zákona o správě daní a poplatků
      Zákon zrušen k 01.01.2011
      ........

      OT. Jste externí účetní? Pokud ano, doporučuji
      https://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1602548
      A schovat si důkaz o předání písemného upozornění jednateli
      ........

    • 18. 1. 2019 15:41

      Lenka P. (neregistrovaný)

      Re: oznamovací povinnost FÚ na platby ná
      >>>Dobrý den, mám specifický dotaz: platí ještě
      >>>oznamovací povinnost k úhradám nájemného fyz.osobě
      >>>nepodnikateli? Stále nic k tomu nemohu najít v
      >>>daňovém
      >>>řádu ani na
      >>>internetu a tady na fóru se píše, že toto již od r.
      >>>2011 neplatí. Máte někdo zkušenosti? Nastíním problém
      >>>-
      >>>náš zaměstnanec s podepsaným prohlášením pronajímá
      >>>firmě budovu, měsíční nájem činí 30 tis.Kč. Tento
      >>>zaměstnanec chce po mně navíc roční zúčtování daní
      >>>(řekla
      >>>bych, že mu ho dělat nemusím, jenže je to zároveň
      >>>jednatel a trvá na tom). Kdo ho pak ale zkontroluje s
      >>>daňovou
      >>>povinností? Pokud to firma neoznámí FÚ, tak oni
      >>>zřejmě
      >>>neví, že se mu jako FO platí nájem. Kdo pak z toho
      >>>případně může mít problém? Přece když daňový
      >>>poplatník
      >>>žádá o roční zúčtování, taky ho těžko zkontroluji,
      >>>zda
      >>>má ještě nějaké příjmy jiné (to je dle mého názoru na
      >>>jeho triku, pokud to nepřizná a nechá si udělat roční
      >>>zúčtování, ne?). Ale toto je trochu jiná situace a
      >>>nechtěla bych se dostat do zbytečných problémů.
      >>>Můžete
      >>>mi
      >>>někdo dát odkaz, kde k této problematice najdu nějaké
      >>>informace, které bych pak jednateli předložila?
      >>>Děkuji
      >>>všem předem.
      >>
      >>Jestli vás písemně požádal o provedení RZD, tak mu ho
      >>udělejte. v žádosti o RZD však on potvrzuje svým
      >>podpisem, že neměl povinnost podávat DP. Je to jeho
      >>problém.
      >
      >........
      >
      >Součinnost třetích osob, nazývaná "práskačka"
      >§ 34 odst. 5) zákona o správě daní a poplatků
      >Zákon zrušen k 01.01.2011
      >........
      >
      >OT. Jste externí účetní? Pokud ano, doporučuji
      >
      >https://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1602548
      >A schovat si důkaz o předání písemného upozornění
      >jednateli
      >........
      >
      >Nejsem externí účetní, jsem zaměstnanec firmy. Každopádně všem děkuji za rady, rozhodně se podle nich zařídím.

    • 18. 1. 2019 16:01

      m. (neregistrovaný)

      Re: oznamovací povinnost FÚ na platby ná
      a tak pan jednatel se toho nebojí, co? nepřiznávat měsíční příjmy ve výši 30tis. a ještě předpokládám od právnické osoby...

    • 18. 1. 2019 16:41

      Lenka P. (neregistrovaný)

      Re: oznamovací povinnost FÚ na platby ná
      Předpokládáte zcela správně, jsme s.r.o. Já už se ale dnes nedivím ničemu, víte, co je takových lidí? Kolikrát mi stačí, co si přečtu tady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).