Hlavní navigace

DPH auto

  • (neregistrovaný)

    21. 1. 2019 18:19

    Prosím, podnikatel si chce koupit auto je plátce DPH:

    uplatňuje výdaje paušálem
    nebude si tedy uplatňovat výdaje za benzín a ani DPH z pohonných hmot, oprav atd.
    nemusí vést knihu jízd

    a prosím může si odpočítat DPH na vstupu při koupi auta ?

    Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 21. 1. 2019 18:27

      .. (neregistrovaný)

      Re: odpočet DPH auto_prokázání
      Dle mého názoru si nemůže uplatnit odpočet DPH. Těžko bez evidence podnikatelských jízd, bez podpůrných dokladů (např. výdajů za PHM a dalších dokladů) prokáže, že vozidlo používal k ekonomickým činnostem, ze kterých následně na výstupu odváděl DPH. Zjednodušeně řečeno. Nesmíte zaměňovat podmínky stanovené v ZDP a ZDPH.

      ZDPH § 72 Nárok na odpočet daně
      (1) Plátce je oprávněn k odpočtu daně na vstupu u přijatého zdanitelného plnění, které v rámci svých ekonomických činností použije pro účely uskutečňování ....
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

    • 21. 1. 2019 18:39

      coninka (neregistrovaný)

      Re: odpočet DPH auto_prokázání
      >>Prosím, podnikatel si chce koupit auto je plátce DPH:
      >>
      >>uplatňuje výdaje paušálem
      >>nebude si tedy uplatňovat výdaje za benzín a ani DPH
      >>z
      >>pohonných hmot, oprav atd.
      >>nemusí vést knihu jízd
      >>
      >>a prosím může si odpočítat DPH na vstupu při koupi
      >>auta ?
      >>
      >>Děkuji.
      >
      >Dle mého názoru si nemůže uplatnit odpočet DPH. Těžko
      >bez evidence podnikatelských jízd, bez podpůrných
      >dokladů (např. výdajů za PHM a dalších dokladů) prokáže,
      >že vozidlo používal k ekonomickým činnostem, ze kterých
      >následně na výstupu odváděl DPH. Zjednodušeně řečeno.
      >Nesmíte zaměňovat podmínky stanovené v ZDP a ZDPH.



      >
      >ZDPH § 72 Nárok na odpočet daně
      >(1) Plátce je oprávněn k odpočtu daně na vstupu u
      >přijatého zdanitelného plnění, které v rámci svých
      >ekonomických činností použije pro účely uskutečňování ....
      >
      >https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235
      >
      Děkuji za odpověď. Můj názor je stejný, jak váš.
      Jenom podnikatel přišel s tím, že to jde a nejde mu to vysvětlit.
      Tak jsem si říkala, že se potřebuji jen ve své pravdě utvrdit.

    • 21. 1. 2019 18:47

      .. (neregistrovaný)

      Re: odpočet DPH auto_prokázání
      OT. Pečlivě si přečtěte rozsudek
      Nejvyššího soudu České republiky 23 Cdo 3093/2009

      Alespoň Vám pak nebude líto, až budete takového klienta opouštět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).