Hlavní navigace

Rozhodné období - podpora v nezaměstna

  • 10

    23. 1. 2019 10:27

    Dobrý den, již jsem tady řešila stanovení rozhodného období pro výpočet průměrného měsíčního výdělku pro pracovněprávní účely. Dle toho, jak chápu ZP by při skončení PP k 31.12. mělo být rozhodné období 7-9měs. Paní z hotline programu mi sdělila, že prý dle různých právních výkladů jsou možné 2 výklady. Tj. když prý odpracuje zaměstnanec celé to poslední čtvrtletí, může se počítat průměr za 4Q, že prý kdyby se spočítal průměr za 3Q bylo by to zkreslené. Dle právních výkladů to prý může být oboje, proto je systém nastaven takto, že vzal průměr za 4Q. Jsem z toho docela zmatená. Jak může platit oboje? Prý si mám vybrat a nastavit to ručně. Nemáte, prosím, bližší odkaz na to, že mám brát 3Q. Předem moc děkuji!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 23. 1. 2019 11:46

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Rozhodné období - podpora v nezaměst
      zákoník práce
      Rozhodné období § 354
      (1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.
      (2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.
      (3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.
      (4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§ 86 odst. 3).

    • 23. 1. 2019 12:45

      luciebar

      Re: Rozhodné období - podpora v nezaměst
      Ano, dle tohoto jsem si to myslela, že to bude 7-9 a dle tvůrce softweru je to prý nejednoznačné a dle jejich právníků do má dvojí výklad :( děkuji

    • 23. 1. 2019 14:31

      Líba (neregistrovaný)

      Re: Rozhodné období - podpora v nezaměst
      Ajťáci mzdám nerozumí, ti potřebují někoho, kdo jim poradí, jak na to, takže záleží na tom, s jakou mzdovkou spolupracují. Myslím si, že zrovna tohle je v našich zákonech dost srozumitelné.

      Právníci mají na všechno nejméně dvojí výklad.

    • 23. 1. 2019 14:49

      luciebar

      Re: Rozhodné období - podpora v nezaměst
      :/ ok moc děkuji, prostě vezmu ten 3Q a bude. Ještě jednou moc děkuji. Pěkný den.

    • 23. 1. 2019 14:58

      Líba (neregistrovaný)

      Vám také.
      >>>>>období pro výpočet průměrného měsíčního výdělku pro
      >>>>>pracovněprávní účely. Dle toho, jak chápu ZP by při
      >>>>>skončení PP k 31.12. mělo být rozhodné období 7-9měs.
      >>>>>Paní
      >>>>>z hotline programu mi sdělila, že prý dle různých
      >>>>>právních výkladů jsou možné 2 výklady. Tj. když prý
      >>>>>odpracuje zaměstnanec celé to poslední čtvrtletí,
      >>>>>může
      >>>>>se
      >>>>>počítat průměr za 4Q, že prý kdyby se spočítal průměr
      >>>>>za
      >>>>>3Q bylo by to zkreslené. Dle právních výkladů to prý
      >>>>>může být oboje, proto je systém nastaven takto, že
      >>>>>vzal
      >>>>>průměr za 4Q. Jsem z toho docela zmatená. Jak může
      >>>>>platit oboje? Prý si mám vybrat a nastavit to ručně.
      >>>>>Nemáte, prosím, bližší odkaz na to, že mám brát 3Q.
      >>>>>Předem
      >>>>>moc děkuji!
      >>>>
      >>>>zákoník práce
      >>>>Rozhodné období § 354
      >>>>(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je
      >>>>rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.
      >>>>(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni
      >>>>kalendářního měsíce následujícího po rozhodném
      >>>>období.
      >>>>(3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího
      >>>>kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od
      >>>>vzniku
      >>>>zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.
      >>>>(4) Při uplatnění konta pracovní doby (§ 86 a 87) je
      >>>>rozhodným obdobím předchozích 12 kalendářních měsíců
      >>>>po
      >>>>sobě jdoucích před začátkem vyrovnávacího období (§
      >>>>86
      >>>>odst. 3).
      >>>
      >>>Ano, dle tohoto jsem si to myslela, že to bude 7-9 a
      >>>dle tvůrce softweru je to prý nejednoznačné a dle
      >>>jejich právníků do má dvojí výklad :( děkuji
      >>
      >>Ajťáci mzdám nerozumí, ti potřebují někoho, kdo jim
      >>poradí, jak na to, takže záleží na tom, s jakou
      >>mzdovkou
      >>spolupracují. Myslím si, že zrovna tohle je v našich
      >>zákonech dost srozumitelné.
      >>
      >>Právníci mají na všechno nejméně dvojí výklad.
      >
      >:/ ok moc děkuji, prostě vezmu ten 3Q a bude. Ještě
      >jednou moc děkuji. Pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).