Hlavní navigace

Prohlášení poplatníka - jak vyplnit

  • (neregistrovaný)

    1. 2. 2019 9:04

    Dobrý den, prosím o radu zkušenější účetní. Máme ve firmě poprvé zaměstnance, kterému se narodilo dítě v minulém roce. Týká se to oddílu II - jméno manželky. Zaměstnanec vyplnil manželku ke dni narození dítěte, kdy manželka byla na MD. Takže napsal Uplatňuje = NE, zaměstnání = NIC a to nevím. Když je na MD, tak uvede ANO? A co když se to změní a bude třeba OSVČ nebo nezaměstnaná? To uvede zaměstnanec v tabulce změn? A ještě dotaz - Musím po něm požadovat potvrzení, že neuplatňuje slevu manželka hned k datu narození dítěte nebo stačí na konci roku?
    Děkuji moc za radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 2. 2019 9:27

      .. (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Pokud manželka čerpá mateřskou dovolenou, tak má zaměstnavatele. A zaměstnanec měl uvést do Prohlášení k zaměstnání manželky ANO
      A Vy jste měla jako mzdová účetní jeho zaměstnavatele poskytnout daňové zvýhodnění na dítě až poté, co by zaměstnanec doložil Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění.

    • 1. 2. 2019 11:25

      evca01 (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Děkuji za odpověď. Dítě se narodilo až ve 12/2018, rodný list přinesl až v 1/2019, takže stejně řeším vše až v lednu 2019.

    • 1. 2. 2019 11:33

      .. (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Pokud zaměstnanec prokáže do 30 dnů po narození dítěte, tak by měl nárok na daňové zvýhodnění na dítě již v měsíci, kdy se dítě narodilo.
      ZDP § 38k odst. 2)

    • 1. 2. 2019 11:59

      evca01 (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Ani tak to nestihl, ale když nad tím přemýšlím, kdyby to stihl a přinesl potvrzení až po proúčtování mezd - ale do 30-ti dnů od narození, tak bych zcela jistě nebyla ochotná předělávat mzdy a komplikovat si účetnictví - když mu mohu udělat vyúčtování mzdy hned v prvním měsíci nového roku.

    • 1. 2. 2019 12:19

      katka2 (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Otázka je, jestli mu máte věřit, co napsal v prohlášení (nemá zam-tele), nebo pátrat. Podle mě za a).
      Jinak - "manželka je na MD" je u většiny populace označení pro všechny stavy, kdy je žena doma s děckem.

    • 1. 2. 2019 12:38

      evca01 (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      >>
      >>Ani tak to nestihl, ale když nad tím přemýšlím, kdyby
      >>to stihl a přinesl potvrzení až po proúčtování mezd -
      >>ale do 30-ti dnů od narození, tak bych zcela jistě
      >>nebyla ochotná předělávat mzdy a komplikovat si
      >>účetnictví - když mu mohu udělat vyúčtování mzdy hned
      >>v prvním měsíci nového roku.

      >Otázka je, jestli mu máte věřit, co napsal v
      >prohlášení (nemá zam-tele), nebo pátrat. Podle mě za a).
      >Jinak - "manželka je na MD" je u většiny populace
      >označení pro všechny stavy, kdy je žena doma s děckem.

      Já vím, že jeho manželka je v zaměstnaneckém poměru, ale zajímalo mne, zda se nějak v Prohlášení odlišuje stav, kdy je na mateřské a stav, kdy už je opět v práci.

    • 1. 2. 2019 12:55

      .. (neregistrovaný)

      Re: Prohlášení poplatníka - chybné údaje
      Ne, neodlišuje. Stále má zaměstnavatele.

      PS. Raději již nikde nepište, že nejste ochotna dodržovat zákon.
      Před lety jsem sama v rámci "opatrnosti" nezohlednila slevu na dani na poplatníka u zaměstnance se začátkem práce v polovině měsíce - a zaměstnanec přišel reklamovat svoji mzdu zaměstnavateli, i s právníkem. Mohla jsem být nakonec ráda, že jsem ještě klientovi nemusela zaplatit za právní zastoupení zaměstnance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).