Hlavní navigace

MZDOVÝ VÝMĚR

 • (neregistrovaný) 212.90.231.---

  10. 12. 2005 9:38

  Při nastupu do pracovnícho poměru.Byl nám vydán MZDOVÝ VÝMĚR,kde se mimo jiné píše to:
  ..........."beru na vědomí,že výše platu patří mezi utajované skutečnosti, na které se vztahuje povinost mlčenlivosti. Jsem se vědom(a), že nedodržení této povinnosti se považuje za porušení pracovní kázně s pracovně prívnímy důsledky"!...........
  Chtěl bych se zeptat co se tím konkrétně myslí?Poněvač pracujem v malém kolektivu.Kde víme kolik komu a v jaká výši je vyplácená mzda.Zda změstnavatel má na právo nám toto zakozovat se bavit o takových věcech v případě si nahlížet do výplatních pásek.Pokud jsou vní nějaké nesrovnalosti???
  Zájímalo by mě o jaké utajované skutečnosti se jedná a co má zaměstnavatel tímto na mysli???
  Předem děkuji za odpoved.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 12. 2005 15:15

   Anonymní (neregistrovaný) 85.70.173.---

   Re: MZDOVÝ VÝMĚR
   Utajované skutečnosti je nešťastně užitý pojem,se skutečnými utaj.skutečnostmi podle zákona to nemá co dělat.Pokud jste podepsali, že berete na vědomí, máte od zaměstnavatele uloženu povinnost mlčenlivosti, vykládal bych to tak, že mimo pracoviště nesmíte nikomu sdělovat výši platu a mzdové podmínkly, to se obvykle dělá.Těžko se to může vztahovat na váš malý kolektiv, navíc kdyby porušení pracovní kázně chtěl zaměstnavatel řešit třeba výpovědí, tak se můžete domáhat právní ochrany u soudu.

  • 10. 12. 2005 17:37

   Anonymní (neregistrovaný) 83.208.206.---

   Re: MZDOVÝ VÝMĚR
   také jsem to měla ve smlouvě,bylo nás 5 a nikdo se neodvážil o mzdě mluvit natož si ukazovat pásku

  • 10. 12. 2005 20:15

   Anonymní (neregistrovaný) 86.49.28.---

   Re: MZDOVÝ VÝMĚR
   To je opravdu velmi divné ustanovení. Pokud byste je respektoval, pak si nikdy nemůžete požádat například o nějaký úvěr, leasing, ba ani o přídavky na děti, případně jiné sociální dávky. Výše platu je Váš osobní údaj a Vy sám se rozhodujete, komu jej sdělíte a komu ne. Naopak Váš zaměstnavatel by měl být zavázán mlčenlivostí ohledně výše Vašeho platu.

  • 10. 12. 2005 23:32

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: MZDOVÝ VÝMĚR
   Patrně má zaměstnavatel špatné zkušenosti se vzájemnou závistí svých zaměstnanců. Stává se, žeTonda přijde za vedoucím z žádostí,a že chce také tolik prémií, co dostal Franta a Franta zase přijde nespokojený, proč Tonda dostal tolik co on, když nepracuje tak výkonně....To, jestli to někomu řeknete, patrně neovlivní, ale ten, komu to řeknete, se nesmí nikdy na Vaši mzdu odvolávat.
   Je to zcela běžné opatření.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).