Hlavní navigace

RZD, úroky a prodej domu

  • (neregistrovaný)

    13. 2. 2019 8:52

    Dobrý den všem, prosím Vás o pomoc. Zaměstnanec požádal o RZD a chce uplatnit úroky z hypotéky. Ke konci roku ale nemovitost prodal, vlastnil ji více jak pět let. Domnívám se, že mu RZD nemůžeme udělat a musí si podat přiznání sám. Poradíte mi zda je má úvaha správná nebo mě vyvedete z omylu?
    Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 2. 2019 8:59

      jasná. (neregistrovaný)

      Re: RZD, úroky a prodej domu
      Jde-li o předmět bytové potřeby uveden v § 15 písm. a) až c) ZDP, může být základ daně snížen pouze v tom období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby vlastnil.

    • 13. 2. 2019 9:07

      evač. (neregistrovaný)

      Re: RZD, úroky a prodej domu
      Děkuji za rychlou odpověď. Byl to dům, kde bydlel. Může si tedy podat přiznání na FÚ sám, že?

    • 13. 2. 2019 9:28

      .. (neregistrovaný)

      Re: RZD, úroky a prodej domu
      Jen kvůli tomu, že měl poplatník příjem od daně z příjmu FO osvobozený, podávat Přiznání k dani z příjmu FO z tohoto důvodu nemusí. A i v případě, kdy by DAP podal, tak by do něm příjem osvobozený od daně z příjmu FO nemohl uvést.
      § 38g odst. 3) ZDP

      Zaměstnanec si požádal o roční zúčtování daně, zaměstnavatel mu ho musí v tomto případě provést. Jen nemůže zohlednit úroky k úvěru v případě, kdy zaměstnanec nevlastnil dům po celé zdaňovací období a na konci roku dům prodal.

    • 13. 2. 2019 9:49

      evač. (neregistrovaný)

      Re: RZD, úroky a prodej domu
      Děkuji moc za vysvětlení a váš čas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).