Hlavní navigace

Potvrz. pro manžela - neuplatňování dětí

  • (neregistrovaný)

    15. 2. 2019 14:24

    Dobrý den,

    moc prosím o radu.
    Manžel si bude podávat daňové přiznání a tak jsem šla do své práce jako minulý rok pro potvrzení, že si neuplatňuji děti na sebe a naše mzdová účetní mi řekla, že pokud už ho jednou vydala a finančák ho tam má z minulého roku, tak už to není potřeba znovu přikládat, tudíž mi ho nevystaví.

    Je to prosím pravda? Nerada bych, aby nás z FÚ uháněli.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2019 14:30

      Ivana P. (neregistrovaný)

      Re: Potvrz. pro manžela - neuplatňování
      Dobrý den, také jsem to řešila a našla jsem na dvou serverech dva odlišné názory!!!!! Jeden píše ano, druhý píše ne...takže si vyberte...ale z vlastního zkušenosti vím, že FÚ ho chce pokaždé....Ivana P.

      www.podnikatel.cz
      Prohlášení k dani se v případě daňového zvýhodnění dokládá Potvrzením zaměstnavatele druhého z poplatníků pro účely daňového zvýhodnění (tiskopis č.5556 č. 1) nebo zjednodušeným potvrzením (nemá předepsaný formulář), že druhý z poplatníků neuplatňuje daňové zvýhodnění. Potvrzení je platné, pokud nedojde ke změně. Není tedy potřeba pro rok 2017 vydávat nová potvrzení. Pokud druhý z poplatníků není zaměstnán (v domácnosti, OSVČ, pracuje v zahraničí atd.), doloží se čestným prohlášením, zda a v jaké výši uplatňuje daňové zvýhodnění ve svém daňovém přiznání
      www.finance.cz
      Proto je nutné účtárně doložit, že váš manžel/manželka slevu neuplatňuje, takže vy ji uplatnit můžete. K tomu právě slouží formulář Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění.
      Do formuláře v účtárně vypíšou nutné údaje a potvrdí, že daný poplatník neuplatňuje slevu na dítě. Teprve po dodání tohoto potvrzení do účtárny opravňuje poplatníka pro vyplácení slevy nebo daňového bonusu k čistému platu. Formulář je vždy nutné dodat každý rok.

    • 15. 2. 2019 14:42

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Potvrz. pro manžela - neuplatňování
      >>Dobrý den,
      >>
      >>moc prosím o radu.
      >>Manžel si bude podávat daňové přiznání a tak jsem šla
      >>do své práce jako minulý rok pro potvrzení, že si
      >>neuplatňuji děti na sebe a naše mzdová účetní mi
      >>řekla, že
      >>pokud už ho jednou vydala a finančák ho tam má z
      >>minulého roku, tak už to není potřeba znovu
      >>přikládat,
      >>tudíž mi ho nevystaví.
      >>
      >>Je to prosím pravda? Nerada bych, aby nás z FÚ
      >>uháněli.
      >>Děkuji.
      >Dobrý den, také jsem to řešila a našla jsem na dvou
      >serverech dva odlišné názory!!!!! Jeden píše ano, druhý
      >píše ne...takže si vyberte...ale z vlastního
      >zkušenosti vím, že FÚ ho chce pokaždé....Ivana P.
      >

      > Proto je nutné účtárně doložit, že váš
      >manžel/manželka slevu neuplatňuje, takže vy ji uplatnit můžete. K
      >tomu právě slouží formulář Potvrzení zaměstnavatele
      >druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové
      >zvýhodnění.
      >Do formuláře v účtárně vypíšou nutné údaje a potvrdí,
      >že daný poplatník neuplatňuje slevu na dítě. Teprve po
      >dodání tohoto potvrzení do účtárny opravňuje
      >poplatníka pro vyplácení slevy nebo daňového bonusu k čistému
      >platu. Formulář je vždy nutné dodat každý rok.
      >
      Podle mne je rozdíl mezi potvrzením pro zaměstnavatele a potvrzením jako povinnou přílohou daňového přiznání viz tiskopis daňového přiznání a povinné přílohy, mezi které patří :
      Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění

    • 15. 2. 2019 14:45

      lea88 (neregistrovaný)

      Re: Potvrz. pro manžela - neuplatňování
      Ptala jsem se jí na to několikrát, přímo jsem ji řekla, že to potřebuji pro manžela k přiznání ne pro zaměstnavatele a odmítla ho přesto vydat.

    • 15. 2. 2019 15:12

      .. (neregistrovaný)

      Re: Potvrz. pro manžela - neuplatňování
      OT.

      Pošlete písemně svému zaměstnavateli žádost o vystavení "Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání daňového přiznání za období roku 2018".
      Číslo tiskopisu 25 5558, vzor číslo 2. Vzor tohoto potvrzení přiložte.
      https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5558_2.pdf?201902151447

      Pošlete doporučeně s dodejkou.
      https://www.listonoska.cz/blog/dodejka-potvrzeni-o-doruceni-dopisu

      V žádosti svého zaměstnavatele informujte, že pokud Vám Potvrzení nevystaví a nepředá do xx.xx.2019 (uveďte přiměřený termín), tak Váš manžel požádá svého správce daně při podání svého Přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2018, aby konal vůči Vašemu zaměstnavateli dle Daňového řádu § 93 odst. 4) .

      A pokud od svého zaměstnavatele "Potvrzení" v přiměřené době neobdržíte, tak namísto Potvrzení Váš manžel přiloží ke svému DAP kopii Vaší žádosti + kopii dodejky a do textové přílohy k DAP svého správce daně požádá, aby konal vůči Vašemu zaměstnavateli dle Daňového řádu § 93 odst. 4) s tím, že přes veškerou Vaši snahu Vám zaměstnavatel potřebné Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání daňového přiznání za období roku 2018 nevystavil a nepředal.

    • 15. 2. 2019 15:18

      lea88 (neregistrovaný)

      Re: Potvrz. pro manžela - neuplatňování
      Vy jste zlato, mockrát děkuji!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).