Hlavní navigace

Student, ale doplácel ZP - co s tím?

 • (neregistrovaný)

  15. 2. 2019 15:11

  Dobrý den, stala se nám taková nemilá věc. Syn - student, uzavřel DPČ a odevzdal potvrzení o studiu (říká on). Výplatnice si nekontroloval :(
  Teď jsem z potvrzení zjistila, že sleva na studenta nebyla uplatňována. Což o to, daně dotáhneme v DP (jejich MÚ RZD prostě nedělá, nikdy a nikomu), ale jde nějak opravit přeplacené ZP?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 2. 2019 15:16

   xy5

   Re: Student, ale doplácel ZP - co s tím?
   Tak to je chyba, že si nekontroloval výplatnice. Když uzavíral DPČ - ani na personálním nenahlásil, že je student. Mzdová může tvrdit, že jí nic nedal (proč by mu jinak dosrážela ZP?). Bude to tvrzení proti tvrzení. Pokud potvrzení předal a prokazatelně věděli, že je student a měli ho nahlášeného jakože je plátcem ZP i stát, ale do mzdového systému to nebylo vpraveno, pak by to měla MÚ opravit (Pak budou celé mzdy za celý rok špatně)

  • 15. 2. 2019 15:18

   xy5

   Re: Student, ale doplácel ZP - co s tím?
   oprava: .... když uzavíral DPČ, ani na personálním nenahlásil, že je student? Teď mě napadlo, že nemusí mít personální... Ale někomu to nahlásit měl/mohl a ten to nenavedl do mzdového systému.

  • 15. 2. 2019 15:22

   .. (neregistrovaný)

   Re: Student, ale doplácel ZP - co s tím?
   Ano. Podobné případy - "z praxe"

   https://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/2012-12-ing-antonin-danek-osoby-pecujici-o-deti.htm

   PS. Zvláštní, v mém okolí se stalo něco podobného, dokonce všem studentům, pracujícím na dohody v jedné pobočce velkého řetězce. Jeden měsíc vše OK, pak najednou všichni s dopočtem ZP "do minima". A protože "proaktivní" u některých osob znamená "vlezlá", tak jsem sice poradila co s tím, ale výsledek již nevím.

  • 15. 2. 2019 15:36

   katka2 (neregistrovaný)

   Re: Student, ale doplácel ZP - co s tím?
   Děkuji, ale obávám se, že k tomu jí nedonutíme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).