Hlavní navigace

Sleva na manželku

 • (neregistrovaný)

  19. 2. 2019 19:06

  Dobrý den,
  Sleva na dani na manželku na RD je vždy uplatňována zpětně za celý rok? Chtěla bych se jen ujistit, že není uplatňována měsíčně, abych neudělala chybu.
  Děkuji Vám

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2019 19:26

   Líba (neregistrovaný)

   Re: sleva na manželku
   Sleva na manželku bez příjmu se nemůže poskytovat měsíčně, protože až po skončení roku může vědět, jestli její příjmy nepřesáhly 68.000,- Kč.

  • 19. 2. 2019 19:30

   .. (neregistrovaný)

   Re: sleva na manželku
   Není to sleva na manželku na rodičovské dovolené, je to sleva na manželku žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68000 Kč

   I manželka, která čerpá u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou, může mít příjmy, které se "limitu" uvedeného v § 35ba odst. 1) písm. b) Zákona o daních z příjmů počítají.

   Jedná se o daňovou slevu, která se uplatňuje zpětně za předchozí rok - nelze uplatnit měsíčně, protože se pro poskytnutí slevy sleduje celoroční příjem manželky. Do příjmu se počítá nejen příjem ze zaměstnání, ale i hodně dalších příjmů. Např. příjmy od pojišťovny, příjmy z prodeje majetku, přijaté úroky na účtech, příjmy z dědictví, přijaté dary, ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).