Hlavní navigace

Byt v os.vl. pro podnikání

  • (neregistrovaný)

    20. 2. 2019 16:29

    Dobrý den, prosím o informaci. Klientka koupila byt, který zcela vybavila jako učebnu, bydlí na jiné adrese. Byt není na IČO. Myslíte, že můžu dát spotřebu energií do nákladů? A co hromadnou platbu do společenství vlastníků, kde je pojištění, fond oprav atd. Tam už se mi to nelíbí, přijde mi, že je to majetek paní a když by skončila podnikání, byt bude její, takže to bych tam nedala... ale předešlá účetní to do výdajů dávala. A opravy toho bytu za pár desítek tisíc (nová podlaha, výmalba atd.) To by šlo, ne? Máte s tím někdo zkušenost? Děkuji za Váš čas. Š.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2019 16:39

      .. (neregistrovaný)

      Re: byt v os.vl. pro podnikání
      Příjmy, které přísluší k výdajům/nákladům k bytu, zdaňuje podle § 7 ZDP? Vložila byt do obchodního majetku podle § 4 odst. 4) Zákona o daních z příjmů? Vede účetnictví nebo daňovou evidenci? Má "podnikatelský" tarif na elektřinu? Byt je zkolaudován jako bytový prostor? Má v něm nahlášenou provozovnu na živnostenském úřadu?

      Zatím si můžete pročíst ZDP § 25 odst. 1) písm. u)

    • 20. 2. 2019 18:28

      Š. (neregistrovaný)

      Re: byt v os.vl. pro podnikání
      Vede DE, byt není vložen do podnikání, nemá podnikatelský tarif, provozoven má několik, tak nevím, zda je všechny nahlásila, zjistím. Z tohoto bytu plynou příjmy ke zdanění. Co vy na to? Děkuji.

    • 20. 2. 2019 20:02

      .. (neregistrovaný)

      Re: byt ve vlastnictví pro podnikání
      >>>Dobrý den, prosím o informaci. Klientka koupila byt,
      >>>který zcela vybavila jako učebnu, bydlí na jiné
      >>>adrese.
      >>>Byt není na IČO. Myslíte, že můžu dát spotřebu
      >>>energií
      >>>do nákladů? A co hromadnou platbu do společenství
      >>>vlastníků, kde je pojištění, fond oprav atd. Tam už
      >>>se
      >>>mi
      >>>to nelíbí, přijde mi, že je to majetek paní a když by
      >>>skončila podnikání, byt bude její, takže to bych tam
      >>>nedala... ale předešlá účetní to do výdajů dávala. A
      >>>opravy toho bytu za pár desítek tisíc (nová podlaha,
      >>>výmalba atd.) To by šlo, ne? Máte s tím někdo
      >>>zkušenost?
      >>>Děkuji za Váš čas. Š.

      >Vede DE, byt není vložen do podnikání, nemá
      >podnikatelský tarif, provozoven má několik, tak nevím, zda je
      >všechny nahlásila, zjistím. Z tohoto bytu plynou příjmy
      >ke zdanění. Co vy na to? Děkuji.

      Daň z nemovitých věcí odvádí z navýšené "podnikatelské" sazby?

      Výdaje, vynaložené na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení BYTU - nezaevidovala bych jako daňově uznatelné výdaje
      Výdaje, vynaložené na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení DOMU - nezaevidovala bych jako daňově uznatelné výdaje (nedala bych tam z tohoto důvodu ani platby na dlouhodobé zálohy na opravy a technické zhodnocení, zde asi nazývané "fond oprav")

      Hromadnou platbu bych si nechala od klienta rozklíčovat, položku po položce. A až podle toho bych se rozhodovala, co zahrnout do daňově uznatelných výdajů. Zajímavé by bylo také zjistit, kolik dnů v roce je byt využit pro činnost, ze které plynou příjmy ke zdanění.

      Nová podlaha, vymalování - na vše mi pasuje buď technické zhodnocení nebo opravy, takže také § 25 / 1) / u) ZDP
      Ale nejsem daňový poradce, takže bez záruky.

      PS. maličko jsem upravila Nadpis, "osobní" vlastnictví již není, jen "vlastnictví"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).