Hlavní navigace

Průměrný nebo pravděpodobný výdělek ?

• (neregistrovaný)

21. 2. 2019 13:02

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec měl pracovní úraz dne 15.2.2018. Neschopnost od 27.2.2018 do 11.2.2019. Vyplňuji pro pojišťovnu Potvrzení o ztrátě na výdělku. Mám použít výdělek v rozhodném období, tj. 10 - 12/2017 a nebo mám použít pravděpodobný výdělek ? Moc děkuji, hezký den.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2019 15:06

xJ (neregistrovaný)

Re: Průměrný nebo pravděpodobný výdělek
      Pravděpodobný by byl použit v případě, že by v rozhodném období (předchozí čtvrtletí) nebylo odpracováno alespoň 21 dnů.
      Jestli v rozhodném období bylo odpracováno alespoň 21 dnů, použijete průměr platný pro 1 Q 2019, vypočtený z příjmů ve 4 Q 2018, porovnáte ho s průměrným výdělkem za předchozí kalendářní rok a použijete ten, který je pro zaměstnance výhodnější

zákoník práce § 271m

odst.1) Při zjišťování průměrného výdělku pro účely náhrady škody při pracovních úrazech nebo nemocech z povolání je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok, je-li toto rozhodné období pro zaměstnance výhodnější.

• 21. 2. 2019 22:16

EvaLi (neregistrovaný)

>>Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec měl pracovní
      >>úraz dne 15.2.2018. Neschopnost od 27.2.2018 do
      >>11.2.2019. Vyplňuji pro pojišťovnu Potvrzení o ztrátě
      >>na
      >>výdělku. Mám použít výdělek v rozhodném období, tj. 10
      >>-
      >>12/2017 a nebo mám použít pravděpodobný výdělek ? Moc
      >>děkuji, hezký den.
      >
      >Pravděpodobný by byl použit v případě, že by v
      >rozhodném období (předchozí čtvrtletí) nebylo odpracováno
      >alespoň 21 dnů.
      >Jestli v rozhodném období bylo odpracováno alespoň 21
      >dnů, použijete průměr platný pro 1 Q 2019, vypočtený z
      >příjmů ve 4 Q 2018, porovnáte ho s průměrným výdělkem
      >za předchozí kalendářní rok a použijete ten, který je
      >pro zaměstnance výhodnější
      >
      >zákoník práce § 271m
      >
      >odst.1) Při zjišťování průměrného výdělku pro účely
      >náhrady škody při pracovních úrazech nebo nemocech z
      >povolání je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok,
      >je-li toto rozhodné období pro zaměstnance výhodnější.

>Ušlý výdělek se zjišťuje ke dni vzniku škody a ne v okamžiku provádění výpočtu. Výdělek mu začal "ucházet" 27.2.2018. Kdyby pracoval a úraz neměl a třeba čerpal dovolenou, tak byste použila průměr ze 4.Q/2017. Ale protože pracovat nemohl a měl by být odškodněn ve výši jako kdyby pracoval (měl by mít stejně jako kdyby pracoval), tak samozřejmě použijete průměr zjištěný k 1.1.2018. A touto výší ho budete odškodňovat za celou dobu, nepřepočítává se. Nebo si představte, že marodí jen měsíc, který průměr byste použila? Já u delšího případu třeba po 4 měsících provedu zhruba výpočet a vyplácím měsíčně zálohu na ušlý výdělek kolem 5 - 8 tisíc, aby pracovník nebyl "poškozen". A to průměrem platným ke dni vzniku škody. Samozřejmě platí také výše zmíněný odst.1). Zdravím

• 22. 2. 2019 8:44

xJ (neregistrovaný)

omluva, posunula jsem se chybně o rok, správně mělo být použijete průměr platný pro 1 Q 2018, vypočtený z příjmů ve 4 Q 2017

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).