Hlavní navigace

Smlouva o koupi dluhopisu -občan +zahr.s

 • (neregistrovaný)

  25. 2. 2019 9:51

  Dobrý den, prosím poradit:
  občan koupil /upsal/ 1ks dluhopisu od Londýnské společnosti, je zde uvedený pevný měsíční úrok 0,5%.
  Koupeno v 10/2018, splatnost je v 10/2019. K datu splatnosti bude jistina i s příslušnými úroky připsána na účet občana.
  Nákup dluhopisu je v korunách.
  Chci se zeptat, zda tato smlouva zakládá povinnosti podat DP za r. 2018 - v tom případě nevím, jaké úroky zdanit, nebo jestli jsem to pochopila, tak bude podávat DP až za rok 2019, kdy budou připsány úroky na účet. Bude to odkup - pak se zdaní v § 8?
  Moc děkuji za vysvětlení.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 2. 2019 10:23

   Vlad

   Re: Smlouva o koupi dluhopisu -občan +za
   DP až za rok, kdy dostane peníze na účet. Pokud bude čekat do splatnosti dluhopisu, pak bude danit v §8, pokud prodá před splatností, pak §10.

  • 25. 2. 2019 11:06

   E. (neregistrovaný)

   Re: Smlouva o koupi dluhopisu -občan +za
   Moc děkuji. Ještě dotaz - má zde nějaký význam, že dluhopis je od zahraniční společnosti? Půjčeno v Kč a splaceno i s úroky taky v Kč.
   Děkuji.

  • 25. 2. 2019 12:36

   Vlad

   Re: Smlouva o koupi dluhopisu -občan +za
   Význam by to mohlo mít pokud je dluhopis vydán z našeho pohledu jako zahraniční (i když je v Kč), což asi bude, protože jinak by daň srazil a odvedl emitent dluhopisu do českého rozpočtu a Váš klient by již nic nedanil. Předpokládám, že Váš klient by dostal od této společnosti potvrzení o případně sražené dani z úroků. Pak by bylo možné započítat tuto sraženou daň (nebo její část) na tuzemskou daňovou povinnost. Pokud by sazba sražené daně byla vyšší než sazba uvedená ve Smlouvě o zamezení dvojího zdanění byla by možnost v návaznosti na tuto smlouvu požádat o vrácení přeplatku tamního správce daně. To jsou ale jen spekulace, protože neznám detailní obsah smlouvy a vyčerpávající odpověď přesahuje rámec tohoto fóra.

  • 25. 2. 2019 12:56

   E. (neregistrovaný)

   Re: Smlouva o koupi dluhopisu -občan +za
   Ještě jednou děkuji. Počkám co k tomu přinese příští rok.
   O srážce daně z úroků se ve smlouvě nepíše, platba za 1ks dluhopisu šel na účet Moneta Money Bank v ČR. Společnost je AEQUITAS FINANCE & CO LTD.
   Díky a pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).