Hlavní navigace

Příspěvek na bakalářskou práci

  • (neregistrovaný)

    28. 2. 2019 14:14

    Prosím o radu, jak postupovat v případě, kdy studentka (zároveň i OSVČ) obdržela příspěvek na bakalářskou práci. Firma si vyhradila, že peníze poskytne jen v případě, že bude vystavena faktura a ne na základě darovací smlouvy. Tudíž je uvedeno IČO studentky, ale peníze byly použity na činnost, která je mimo podnikání. Dal by se příjem zdanit v §10? Mohla bych uplatnit oproti příjmům výdaje je formě nájmu prostor a nákupu potravin pro účinkující v projektu? Děkuji za názor.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 2. 2019 14:27

      JUL (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Pochybuji, že by byla vystavena faktura na příspěvek na bakalářskou práci, muselo se jednat o fakturu na nějakou činnost, kterou má studentka v podnikání. Jinak by tu fakturu nemohli ve firmě normálně daňově uplatnit do nákladů. Takže se jedná o příjem podle § 7. To, jestli FO podnikatel pak peníze použije na úhradu bakalářské práce je její nedaňový výdaj. Dotaz je ovšem příliš málo konkrétní, takže se nedá posoudit daňová uplatnitelnost těch vyjmenovaných nákladů na potraviny, nájem a podobně, které by se uplatnili proti tomu fakturovanému příjmu.

    • 28. 2. 2019 15:20

      danaj (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Na faktuře je jasně uvedeno - Příspěvek na bakalářskou práci (jednalo se o natočení krátkého filmu). Poskytující firma je KFC a jasně se také vyjádřili, že příspěvek poskytnou pouze na fakturu. Studentka studuje zvukařinu a jako bakalářskou práci měla ve spolupráci s dalšími studenty natočit krátký film. Odjeli někam na Slovensko, kde několik dnů film točili tzn. měli pronajatou nemovitost a ve vlastní režii se stravovali. Film slouží pouze pro studijní účely, žádný zisk z něho neplyne. Z toho vyvozuji, že výdaje by ani nemohla uplatnit v §7.

    • 28. 2. 2019 15:30

      JUL (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Pokud se skutečně jednalo o příspěvek na bakalářskou práci, tak i když si na to nechali z KFC vystavit fakturu, podle mne bude při případné kontrole FÚ postupovat podle § 8 odst. 3 daňového řádu a skutečným obsahem právního jednání je dar studentce, navíc zřejmě daňově neuplatnitelný.

    • 28. 2. 2019 15:41

      danaj (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Děkuji za reakci na můj příspěvek. To, že KFC si příspěvek nemůže daňově uplatnit, je mi jasné. Mne spíš zajímá, jak v DE zdanit příjem a zda lze uplatnit výdaje (hlavně to stravování ve vl. režii tj. účtenky za potraviny).

    • 28. 2. 2019 23:28

      JUL (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Pokud by šlo o dar do výše 15000 Kč, bral bych to jako osvobozený příležitostný dar a do DE to vůbec nezatahoval. Pokud nebude dar osvobozený, viděl bych to na příjem podle § 7. Sice proti daru si podle mne nemůžete přímo uplatnit daňové výdaje, můžete ale základ daně z daru kompenzovat se ztrátou z podnikání.

    • 1. 3. 2019 8:55

      danaj (neregistrovaný)

      Re: Příspěvek na bakalářskou práci
      Moc děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).