Hlavní navigace

Nákup a prodej nemovitostí

  • (neregistrovaný)

    28. 2. 2019 23:02

    Dobrý den, prosím o radu. V 2018 nově vzniklá Firma s.r.o. se zabývá nákupem a prodejem nemovitostí a pronájmem nemovitostí. Nejdříve nakoupí a až časem se uvidí, jestli výhodněji prodá nebo pronajme. Jakým způsobem tyto nemovitosti účtovat, jako pořízení zboží (přes sklad nebo rovnou do nákladů) a teprve na konci roku případně přeúčtovat? Nebo dávat na 04x a poté zase odúčtovávat? Ke konci roku zatím jen nemovitosti pořizovala, nic neprodala ani nepronajmula, tak nevím, zda to nechat ležet na skladě jako neprodané zboží nebo se k tomu postavit jinak... Děkuji za rady a nakopnutí, jak řešíte vy.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 3. 2019 0:31

      JUL (neregistrovaný)

      Re: Nákup a prodej nemovitostí
      Podle § 9 prováděcí vyhlášky k PÚ zbožím mohou být též nemovité věci, které účetní jednotka, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitých věcí, nakupuje za účelem prodeje a sama je nepoužívá, nepronajímá a neprovádí na nich technické zhodnocení. Musí to být firma, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitých věcí. Pokud tedy dodržíte podmínku, že nemovitosti nepoužíváte, nepronajímáte, pak se můžou účtovat na 504 jako zboží a to jak podle způsobu A, tak i B.

    • 1. 3. 2019 0:42

      jana.p (neregistrovaný)

      Re: Nákup a prodej nemovitostí
      Ano, tuto podmínku na činnost nákup a prodej nemovitostí mají splněnou, ale občas nakoupí různý materiál a provádí běžnou údržbu a drobné opravy, žádné velké stavební zásahy. V součtu za rok to vyjde ale přes 40tis. Nabourá se tím ta podmínka technického zhodnocení nebo to vše můžem dávat na běžný nákup ostatního materiálu?

    • 1. 3. 2019 1:08

      JUL (neregistrovaný)

      Re: Nákup a prodej nemovitostí
      Ta prováděcí vyhláška mluví jen o technickém zhodnocení, nikoli o opravě. Pokud jde o opravy, nikoli stavební úpravy, nástavby, přístavby, rekonstrukce a modernizace, pak není důležitá jejich výše za rok, může být i víc než 40.000 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).