Hlavní navigace

Narození dítěte

  • (neregistrovaný)

    2. 3. 2019 9:10

    Prosím o radu. Zaměstnanci se narodilo dítě. Žádá o otcovskou dovolenou. To je v pořádku, ale ještě žádá o placené volno na odvoz manželky z porodnice. Má na to nárok?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2019 10:07

      .. (neregistrovaný)

      Re: narození dítěte
      Zaměstnavatele bude zaměstnanec žádat o čerpání rodičovské dovolené. Na jak dlouhou dobu, je na zaměstnanci. Zaměstnavatel mu musí vyhovět. ZP § 196

      Dále bude zaměstnanec žádat ČSSZ (prostřednictvím zaměstnavatele) o vyplacení dávky otcovské poporodní péče ("otcovská"). Doba poskytování této dávky je 7 kalendářních dnů.

      Podle § 199 ZP + Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. bod 6. /Narození dítěte/ má zaměstnanec nárok na pracovní volno na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy k převozu manželky ze zdravotnického zařízení.

    • 2. 3. 2019 17:57

      svarcová (neregistrovaný)

      Re: narození dítěte
      Moc děkuji. a k tomu volnu na převoz manželky ze zdravotnického potvrzení je nějaká žádost? Nebo na zakladě čeho se náhrada proplatí ?

    • 2. 3. 2019 18:06

      .. (neregistrovaný)

      Re: narození dítěte
      A jak třeba řešíte návštěvu zaměstnance u lékaře? Nebo nezbytný doprovod rodinného příslušníka do lékařského zařízení?

    • 2. 3. 2019 18:14

      svarcová (neregistrovaný)

      Re: narození dítěte
      >>>>Prosím o radu. Zaměstnanci se narodilo dítě. Žádá o
      >>>>otcovskou dovolenou. To je v pořádku, ale ještě žádá
      >>>>o
      >>>>placené volno na odvoz manželky z porodnice. Má na to
      >>>>nárok?
      >>>
      >>>Zaměstnavatele bude zaměstnanec žádat o čerpání
      >>>rodičovské dovolené. Na jak dlouhou dobu, je na
      >>>zaměstnanci.
      >>>Zaměstnavatel mu musí vyhovět. ZP § 196
      >>>
      >>>Dále bude zaměstnanec žádat ČSSZ (prostřednictvím
      >>>zaměstnavatele) o vyplacení dávky otcovské poporodní
      >>>péče
      >>>("otcovská"). Doba poskytování této dávky je 7
      >>>kalendářních dnů.
      >>>
      >>>Podle § 199 ZP + Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. bod
      >>>6.
      >>>/Narození dítěte/ má zaměstnanec nárok na pracovní
      >>>volno na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy k
      >>>převozu
      >>>manželky ze zdravotnického zařízení.
      >>>
      >>Moc děkuji. a k tomu volnu na převoz manželky ze
      >>zdravotnického potvrzení je nějaká žádost? Nebo na
      >>zakladě
      >>čeho se náhrada proplatí ?
      >>
      >
      >A jak třeba řešíte návštěvu zaměstnance u lékaře?
      >Nebo nezbytný doprovod rodinného příslušníka do
      >lékařského zařízení?
      >

    • 2. 3. 2019 18:32

      .. (neregistrovaný)

      Re: narození dítěte
      Propustka by byla spíš jako doklad, že zaměstnanec překážku v práci včas oznámil.

      OT. Nevím, jaká jsou u daného zaměstnavatele nastavená pravidla pro zdokladování dané skutečnosti. Jestli stačí fotky šťastné maminky s dítětem v náručí u auta před porodnicí, nebo jestli bude chtít zaměstnavatel něco jiného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).