Hlavní navigace

DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím

  • (neregistrovaný) 81.92.148.---

    2. 3. 2019 14:18

    Dobrý den,
    prosím o potvrzení nebo vyvrácení mé úvahy.

    Mám uzavřenou smlouvu o pronájmu nebytových prostor s s.r.o. Firma mi platí nájem dle smlouvy za rok 2018, ale platba dorazila v lednu 2019. Firma bude mít nájem v nákladech roku 2018. Jestli uvažuji správně, tak já jako FO budu dávat do DAP až za rok 2019, protože jako FO daním skutečné příjmy až v okamžiku jejich přijetí, je to tak? Můžu na nájem uplatnit paušální výdaje i když mám příjmy dle §7 z podnikání, kde uplatňuji skutečné výdaje? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2019 14:59

      coninka (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      příjem půjde do roku 2019 a výdaje na nájem můžete uplatnit paušálem

    • 2. 3. 2019 15:05

      .. (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      >Dobrý den,
      >prosím o potvrzení nebo vyvrácení mé úvahy.
      >
      >Mám uzavřenou smlouvu o pronájmu nebytových prostor s
      >s.r.o. Firma mi platí nájem dle smlouvy za rok 2018,
      >ale platba dorazila v lednu 2019. Firma bude mít nájem
      >v nákladech roku 2018. Jestli uvažuji správně, tak já
      >jako FO budu dávat do DAP až za rok 2019, protože jako
      >FO daním skutečné příjmy až v okamžiku jejich přijetí,
      >je to tak?

      Ne, není to tak. Záleží na tom, zda vedete účetnictví, nebo daňovou evidenci, či uplatňujete výdaje procentem z příjmů.

      Můžu na nájem uplatnit paušální výdaje i
      >když mám příjmy dle §7 z podnikání, kde uplatňuji
      >skutečné výdaje? Děkuji.

      Můžete u příjmů podle par. 7 ZDP uplatňovat skutečné výdaje a současně u příjmů podle par. 9 ZDP uplatňovat výdaje procentem z příjmu.

    • 2. 3. 2019 15:24

      Laďa (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      Dobrý den, Vaší odpovědi nerozumím. Jako FO daním příjmy = do přiznání tedy vstoupí příjem z nájmu až v roce 2019, ano? Nevedu účetnictví.

    • 2. 3. 2019 15:36

      .. (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      Pokud nevedete účetnictví, tak se budete řídit datem přijetí peněz. Když nájem za rok 2018 přijměte v roce 2019, tak budete zdaňovat příjem z nájmu v Přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2019.
      Pokud byste vedla účetnictví, tak byste zdanila výnosy z nájmu za rok 2018 v Přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2018.

    • 2. 3. 2019 15:46

      Laďa (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      Děkuji za informace. Teď už tomu rozumím, myslel jsem, že to tak má být.

    • 2. 3. 2019 15:52

      JUL (neregistrovaný)

      Re: DPFO - nájem dle §9 poraďte prosím
      Kolega chce říci, že i u příjmů z pronájmu podle § 9, pokud se rozhodnete uplatnit skutečné výdaje, můžete vést účetnictví. V takovém případě se daní výnosy, nikoli příjmy a platí akruální princip, tedy výnos za rok 2018, i kdyby byl příjmem až roku 2019, se daní již v roce 2018.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).