Hlavní navigace

Zástup za DPN -ukončení PP zastupovaného

  • (neregistrovaný) 2a02:d8a0:1c:----:----:----:----:----

    7. 3. 2019 18:17

    Prosím o radu. V případě zaměstnání osoby AB jakožto zástup za dld. DPN určitého konkrétního zaměstnance XY, nejdéle však do 31.7.2017 (např.) je jasné, že v případě, kdy se zastupovaná osoba XY vrátí, tím okamžikem končí PP zástupci AB. Co ale v případě, že se zastupovaná osoba XY vůbec nevrátí, např. z důvodu ukončení jejího PP? Končí zam. AB automaticky jeho PP, protože de facto již nemá koho zastupovat? Nebo pokračuje až do 31.7.2019, jak bylo původně omezeno (max. doba zástupu)? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 3. 2019 8:40

      Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

      První možnost je správně, pracovní poměr AB skončí. Pokračování do 31.07.2019 je možné jen tehdy, jestliže pracovní neschopnost XY stále trvá.

      Pokud by se pouze měnil důvod nepřítomnosti v zaměstnání u XY, ale stále by zůstával vaším zaměstnancem, záleželo by na tom, jak máte přesně popsán zástup ve smlouvě.

    • 8. 3. 2019 11:23

      Malina (neregistrovaný) ---.silesnet.cz

      Moc děkuji, nebyla jsem si jistá. A pokud by nastal totožný případ, ale zaměstnance AB bychom si chtěli nechat do 31.7.2019 - jak bychom museli upravit PS a bylo by to tím pádem už považováno za 1. prodloužení?

    • 11. 3. 2019 8:58

      M. S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

      Upravili byste sjednané pracovní podmínky - dobu trvání pracovního poměru tak, že byste zrušili zástup a doba určitá by byla do 31.07.2019.

      Ano, jde o prodloužení podle § 39 odst. 2 ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).