Hlavní navigace

Nevyplacená nemocenská a zákaz propustek

• (neregistrovaný) 2001:1ae9:294:----:----:----:----:----

11. 3. 2019 10:57

Dobrý den.
    Mám 2 dotazy:
    Od 8.1 2019 jsem na nemocenské. Prvních 14 dní mě platil zaměstnavatel, což je ok, ale problém nastal v momentě kdy začala platit sociálka. 1.2 a pak i 1.3 jsem na firmu odevzadala lístek na peníze a do dneška (11.3) mě nepřišla žádná nemocenská ze sociálky. Když jsem si na sociálku volala minulý týden ve středu, tak mě paní řekla že tam vůbec nemají moje lístky, ani za leden, ani za únor, že se mám obrátit na účetní. Na to jsem jí řekla že my ve firmě vůbec nevíme kdo naše účetní je, ani neznáme její jméno, prostě nesmíme (docela se tomu divila), tak mě paní řekla že jí teda zavolá že ona to ví a zjistí co a jak. Chci se ale zeptat, může zaměstnavatel držet peníze, nebo teda lístky na peníze aby vytrestal zaměstnance, nebo jen některé za to že si dovolí marodit (2 roky jsem nemarodila, byla jsem max na 1 paragrafu, všechno jsem celou dobu přecházela, až se mě to bohužel vymstilo)? Vím že některým co marodí už delší dobu obě nemocenské došli a chodí jim pravidelně od začátku marodění. Vím jen o jedné které nemocenská přišla odrazu za 4 měsíce marodění, taky není zrovna oblíbenkyní mistrové. Můžou si to dovolit?
    Ono v této firmě vůbec jsou nějaké divné zákony.
    Teď nám dokonce zakázali chodit k doktorovi, máme nárok na 1 propustku na 4 hodiny za měsíc, ostatní lékaře si musíme buď nahradit, nebo vzít dovolenou. Můžou si to dovolit? Kolikrát se stane že se v jednom měsíci toho sejde víc, dost často nejde ani jít k lékaři po pracovní době, protože tam už ti lékaři prostě nejsou. Já třeba jako alergik - astmatik musím od ledna do dubna pravidelně každý rok chodit na injekce ato jsou 2 propustky za měsíc, protože injekci mě nejpozděj dají do 13 hodin a to musím jet do 14 km vzdáleného města a busem. Do toho se kolikrát vrazí něco s dětma nějaká návštěva lékaře.
    Děkuji za odpovědi

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2019 11:06

dag123 (neregistrovaný) 46.227.10.---

Dobrý den, samozřejmě, že není normální zadržovat neschopenky/lístky na peníze...a měla jste to správně vyplněné i s datem? Aby to třeba neleželo na firmě z důvodu chybějícího podpisu. Já sama se snažím posílat všechno co nejdříve-když chybí podpis, tak zaměstnanci hned volám, aby si to přišel doplnit. Každopádně manžel byl také dlouhodobě nemocen a nemocenská mu chodila se zpožděním, tak jsem to tam začala posílat sama a na firmu jen kopii (není to ale správný postup). Propustky to je kapitola sama pro sebe...v zákoníku práce je to jasně dáno, ale obcházejí to zaměstnanci i zaměstnavatelé...

• 11. 3. 2019 12:28

veverka78 (neregistrovaný) ---.ip6.tmcz.cz

Všechno jsem tam měla, podpis, datum, všechno. Kdyby ne, tak by mistrová samozřejmě hned volala že něco není v pořádku, anebo to poslala zpět mě po někom kdo se mnou pracuje a bydlí v obci. Tak jak to dělává se vším a u všech. Pochopila bych zpoždění kdyby to tak bylo u všech a ne kdybych věděla že ve firmě lidi co marodí a nebo co domarodili všichni všechno mají, hlavně tu lednovou. Ale to že na sociálce není ani lednový, ani únorový lístek to je už zarážející, je tam jen neschopenka.

• 11. 3. 2019 13:26

dag123 (neregistrovaný) ---.home.99maxprogres.cz

Tak pak jsou bohužel jen dvě možnosti...ztratilo se to poštou-2x...to je asi blbost...a nebo to tam opravdu z nějakého důvodu ještě leží :o( Každopádně paní z OSSZ si to nejspíš zjistí a snad zjedná nápravu...

• 11. 3. 2019 15:52

Počkám do středy a budu volat znova na sociálku jestli něco paní zjistila. je to divné, vím že jít přes firmu nemá smysl, oni zatají i nos mezi očima, bohužel

• 11. 3. 2019 13:52

Tomáš Neugebauer (neregistrovaný) 195.113.82.---

"Na to jsem jí řekla že my ve firmě vůbec nevíme kdo naše účetní je, ani neznáme její jméno, prostě nesmíme" - jedná se o porušení souladu s GDPR. Doporučuji upozornit zaměstnavatele, že je povinen vás informovat o tom, kdo je vaše účetní a jaké vaše osobní údaje zpracovává.

• 11. 3. 2019 15:50

Prostě nesmíme, nesmíme sní ani nic řešit, vše na co se jí potřebujeme zeptat, nebo sní řešit jde přes mistrovou a ta to přetlumočí v kanceláři vedení a oni účetní. Takže dost často ani nic nevyřešíme a když ano, tak je to nadlouho. GDPR to jim asi něco říká, ale jen v některých věcech které pasují jim. Tam je divné uplně všechno

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).