Hlavní navigace

Zemědělský podnikatel

 • (neregistrovaný) 90.177.127.---

  13. 3. 2019 11:44

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o radu manžel je OSVČ, vede DE a je plátce DPH, podniká v oboru opravy motorových vozidel ( automechanik ) a teď vzhledem k tomu, že vlastní lesy a ke kůrovcové kalamitě si zřídil i živnost zemědělský podnikatel, protože si chce nakoupit nějakou techniku na likvidaci kůrovce, chtěla bych se zeptat jak se to povede v DE a co DPH. Já si myslím, že vše povede v jedné DE a co s DPH bude uvádět obě živnosti nebo jen tu převyšující, to je oprava motorových vozidel.
  Chtěla bych Vás poprosit jak toto vést. Přeji pěkný den a velice děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 3. 2019 15:17

   vladík

   Jako podnikatel vede jen jednu DE, a do DPH uvede také obě živnosti. Jen na okraj, jako vlastník lesa nemusel zřizovat živnost, mohl být zemědělským podnikatelem dle § 10/1 písm.a)

  • 13. 3. 2019 16:11

   Nik (neregistrovaný) ---.127.broadband10.iol.cz

   Velice děkuji, podle §10 písm. a) jsme uplatňovali až do teď než si zřídil živnost, ale vzhledem k tomu, že potřebujeme pořídit techniku ( traktor ) chtěli bychom si uplatnit odpočet DPH. Ještě jednou moc děkuji a ještě bych se chtěla zeptat, když si účtuje skutečné výdaje, jestli se to nějak v DE rozlišuje co patří do které živnosti. Prosím ještě teď přemýšlím o nákupu pohonných hmot do traktoru, aby si mohl uplatnit DPH. V živnosti opravy motorových vozidel má zařazen osobní automobil, kde využíváme paušál na auto a kde si DPH z pohoných hmot neuplatňuje, zda to budeme muset taky rozlišovat. Jesště jednou moc děkuji a přeji pěkný den.

  • 13. 3. 2019 16:22

   vladík

   Pokud uplatňuje skutečné výdaje, není nutné rozlišovat živnosti a v případě uplatňování výdajů % jen pokud by měla každá živnost jiné %, pro účely odpočtu DPH u PHM bych evidovala nákup PHM do traktoru zvlášť

  • 14. 3. 2019 10:07

   Nik (neregistrovaný) ---.127.broadband10.iol.cz

   Velice moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).