Hlavní navigace

Auto na podnikání

 • (neregistrovaný) 85.71.9.---

  14. 3. 2019 10:54

  Dobrý den, prosím o radu chci pořídit auto do podnikání jsem plátce DPH. Auto na leasing nebo na úvěr, tak abych mohl odečíst celé DPH najednou. Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2019 12:11

   LeonST

   Dobrý den,
   pokud máte na mysli finanční leasing, pak není podstatné, jestli zvolíte variantu financování leasingem nebo úvěrem. Pouze je u toho finančního leasingu splnit podmínku, že ve smlouvě bude sjednána povinnost odkupu vozidla po skončení nájemního vztahu (viz § 13/3/d ZDPH). Takto upravený leasing je dodáním zboží, u které vzniká povinnost přiznat daň ke dni přenechání zboží k užívání (viz § 21/1/d) a tím pádem vzniká i tímto okamžikem nárok na odpočet daně na straně nájemce (pořizovatele).

   Pokud by ovšem v leasingové smlouvě bylo sjednáno pouhé právo odkupu, pak jsme v režimu operativního nájmu a tedy služby, obvykle bývá zvolen režim dílčích zdanitelných plnění podle § 21/7 a tím pádem se plnění považuje uskutečněné dnem uvedeným ve smlouvě - podle splátkového kalendáře. Tedy v praxi z každé splátky zvlášť.

   U úvěru je to jasné, tam dochází k převodu práva nakládat se zbožím (předmětem leasingu) jako vlastník a tím pádem ke dni dodání je možná odpočet podle daňového dokladu a způsob financování není podstatný. Snad jen připomínku kvůli daňovým odpisům, pokud je u předmětu sjednán zajišťovací převod práva, což bývá častý jev, tak je třeba mít kvůli uplatnění daňových odpisů sjednánu smlouvu o výpůjčce, protože daňově odpisovat může obvykle pouze vlastník, najdete v § 28 odst. 4 ZDP.

  • 14. 3. 2019 12:43

   Z.V. (neregistrovaný) ---.9.broadband4.iol.cz

   Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).