Je-li v zákoně o požární ochraně uvedeno, že obec poskytuje náhradu ušlého výdělku dobrovolnému hasiči, tak takhle si refundaci nepředstavuji.
Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně
§ 29 Obec a obecní úřad
f) poskytuje náhradu ušlého výdělku členu jednotky sboru dobrovolných hasičů obce, který se ve své pracovní době nebo v době, ze které mu plyne příjem ze samostatné činnosti, zúčastní zásahu při požáru nebo jiných záchranných prací při živelních pohromách nebo jiných mimořádných událostech nebo nařízeného cvičení anebo nařízené odborné přípravy,
Podle zákoník práce § 200 přísluší zaměstnanci k výkonu občanských povinností pracovní volno v nezbytném rozsahu. Náhrada mzdy nepřísluší, není-li dále v tomto zákoně stanoveno jinak, nebo není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak.
Předpokládám, že ve vnitřní směrnici nic takového nemáte, to byste věděla jak řešit.
Dohodu s obecním úřadem máte jakou? Pokud žádnou, tak zaměstnanci vystavíte potvrzení o průměrném výdělku a
náhradu zaplatí obec.
Pokud byste se s obcí dohodli, že náhradu budete platit vy, má obec povinnost podle § 206 zákoníku práce vám tuto náhradu mzdy uhradit, pokud jste se nedohodli na upuštění od úhrady.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
19. 3. 2019 7:10
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat a ujistit :-)
Dne 11.3.2019 od 2:00 hodin do 11.3.2019 do 12:00 hodin byli naši 2 zaměstnanci - dobrovolní hasiči povoláni k technickému zásahu (vichřice). Přinesli potvrzení od obce.
A teď ten dotaz: Jejich pracovní doba je od 7:00 do 15:30, takže jim vyplatím za 5 hodin ušlý pracovní výdělek a potom to nafakturujeme obci. Ten den již do práce nepřišli, tak nevím zda vyplatit 5 hodin nebo celou směnu 8 hodin? Snad je to trošku srozumitelné. Podle mne bych vyplatila pouze za 5 hodin zmeškané směny.
Děkuji všem