Hlavní navigace

Promlčené závazky

• (neregistrovaný) 90.180.203.---

22. 3. 2019 13:59

Dobrý den, prosím o radu jak zlikvidovat závazky vzniklé tím, že nám byly 2x uhrazeny faktury.
    Přijatá úhrada byla zaúčtována jako jiné závazky 379/221 s tím, že bude vyúčtováno s další dodávkou zboží. Ta už ale neproběhla.
    1) Jedná se o 11 tisíc z roku 2010 - firma již neexistuje. Mohu zaúčtovat 648/379 (nemám žádný doklad o zrušení firmy) a na daň. přiznání nebudu zvlášť uvádět.
    2) druhý případ je 4 tisíce z roku 2015 - závazek je promlčený. Firma existuje, ale prý nic vracet nebudeme, mohu také zaúčtovat 648/379 i když nemám žádný podklad o právně zaniklém závazku?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2019 21:45

*** (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Jestliže Vám byly dvakrát uhrazeny faktury, jak píšete, pak mi trochu nesedí ta kontace. Pokud Vám přišly podruhé peníze do banky, měly být podle mne účtovány na 221 MD, nikoli Dal, jak píšete Vy.
      Pokud jde o závazek z titulu přijaté dvojí úhrady faktur, pak není podle mne možno použít na tyto případy klasické ustanovení § 23/3/a/12 ZDP k dodanění závazků, neboť v tomto případě nebyl uplatněn výdaj (náklad) na zajištění, dosažení a udržení příjmů. Z Vašeho pohledu bych to viděl jako neoprávněný majetkový prospěch, jak s tím naložit to už je ale otázka spíš pro právníky.

• 23. 3. 2019 1:47

JirkaZ (neregistrovaný) 62.240.181.---

1. případ - pokud firma již neexistuje, neexistuje ani závazek. Provedete tedy odpis v účetnictví 379/648 - mělo bát provedeno v období, kdy firma=věřitel zanikla.

2. Nechte si od někoho ve firmě vystavit dokument o tom, že závazek se nebude platit (pro vlastní jistotu). Můžete jej odepsat 379/648. Nicméně závazek právně nezanikl, pouze je promlčen. Takže je dobré jej vést v podrozvahové evidenci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).